Головуючий у 1 інстанції - Кулик С.В.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
05 березня 2014 року справа № 263/10175/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді: Гайдар А.В., Гімон М.М.
при секретарі судового засідання Крамська С.О.
за участю позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2013 року по адміністративній справі № 263/1075/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, Маріупольського міського центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2013 року по адміністративній справі № 263/1075/13-а позов задоволений частково (а.с.50-52).
Визнані дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя по нарахуванню пенсії без урахування нарахованої та виплаченої суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, премії та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи протиправними.
Зобов'язано УПФ України в Жовтневому районі м. Маріуполя провести перерахунок пенсії з 02.04.2013 року, призначеної ОСОБА_2 та виплату з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Додатковою постановою від 21 січня 2014 року заяву ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії з 02.04.2013 року, призначеної ОСОБА_2 та виплату з урахуванням сум компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції від 27.11.2013 року, яка прийнята з порушенням норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. (а.с.93-96).
Позивач в судовому засіданні заперечувала проти апеляційної скарги.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Ухвалою суду від 02.10.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 11.07.2007 року по 01.04.2013 року були залишені без розгляду.
Встановлено, що з 11.07.2007 року позивачка звільнена з посади заступника директора Маріупольського міського центру зайнятості у зв'язку з набуттям граничного віку перебування на державній службі, на підставі ст. 38 КЗпП України, та з 11.07.2007 року позивачці призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу». В довідках про складові заробітної плати, що подавалася ОСОБА_2 для призначення пенсії №05-1160 від 10.07.2007 року та 06-1187 від 10.07.2007 року, які були надані в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя. Маріупольським міським центром зайнятості не включені виплачена позивачці матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань.
23.05.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про надання розрахунку призначеної їй пенсії та копії документів, на підставі яких такий розрахунок був проведений. Просила повідомити про проведення перерахунку її пенсії у періодах, та чи включались до обчислення пенсії показники сум отриманої допомоги (а.с.11). На зазначений запит, 06.06.2013 року позивачу була надана відповідь (а.с.12-20).
Після отримання по останньому місцю роботи - Маріупольському міському центру зайнятості довідок від 20.06.2013 року за затвердженою формою №5-1 (а.с.21-22), до складу яких, були включені матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально-побутові потреби, премії та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, на які були нараховані страхові внески, позивач 26 червня 2013 року звернулась до УПФ України Жовтневого района м.Маріуполя із письмовою заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з 11.07.2007 року, з урахуванням довідок (а.с.23).
На зазначену заяву про перерахунок пенсії, відповідачем надана письмова відмова від 10.07.2013 року за №16262/10 про відмову у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням заявлених у довідках складових, з огляду на те, що зазначені виплати не є складовими заробітної плати, а тому не можуть бути враховані при обчислені пенсії.
Виходячи з положень ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається виходячи із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 ст.33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою КМУ від 09.03.2006 р. № 268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Згідно частини 2 ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, як правильно зазначив суд першої інстанції, враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки, відповідно до ст.35 Закону України «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 цього Закону.
Аналогічні положення містяться й в Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де відповідно п. 2.3.3 ст. 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», норми яких є загальними.
Такі висновки викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.
Згідно частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010 № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Те саме стосується і сум індексації заробітної плати, на які також було нараховано страхові внеси на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 31.05.2000 року № 865, на яку посилається відповідач, визначає лише порядок обчислення стажу державної служби, а ні порядок обчислення розміру пенсії державних службовців. У позивачки стаж державної служби складає 18 років 05 місяці 08 днів і цей факт ніким із сторін не оспорювався.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852. Але постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 р. по справі № 2а-4753/09/2670 постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року N 19-11 визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Зазначена постанова суду ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року була залишена без змін.
У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії були внесені зміни постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-7 та в цій довідці передбачено надання також довідки про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додається.
Таким чином, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, надбавки за вислугу років, індексації грошових доходів громадян, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, що стосується пенсійного фонду. Судом правильно вирішене питання щодо Маріупольського міського центру зайнятості.
В той же час, суд першої інстанції правильно вирішивши спір по суті, невірно визначився з нормою матеріального права, яка регулює питання строку, з якого підлягає захист порушеного права позивача.
Колегія суддів зазначає, що в даному випадку не можна вважати протиправними дії або прийняте рішення УПФ України в Жовтневому районі м.Маріуполя, яке не оскаржується, на час призначення та обчислення пенсії позивачу. Обчислюючи розмір пенсію позивачу, пенсійний фонд виходив з тих показників складової заробітної плати (доходу), які були йому наданні. Інший розмір визначати на свій розсуд, відповідач не мав можливості, а тому вирішувати спір, з урахуванням строку звернення до суду до цих відносин між позивачем та пенсійним фондом підстав не було.
В наслідок чого, з урахуванням правил ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу слід перерахувати пенсію з 01.07.2013 року.
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, та до самої суті наявності права позивача на перерахунок пенсії з відповідними показниками складових, з яких були сплачені внески, але ж судом помилково визначений час з якого повинен бути здійснений такий перерахунок.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для зміни постанови суду першої інстанції згідно статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 2, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області - задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2013 року по адміністративній справі № 263/1075/13-а - змінити.
В третьому абзаці резолютивної частини постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 27 листопада 2013 року по адміністративній справі № 263/1075/13-а - слова «…перерахунок пенсії з 02.04.2013 року…» замінити цифрами «з 01 липня 2013 року року».
В іншій частини постанову суду залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина постанови прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 05 березня 2014 року. У повному обсязі складена 06 березня 2014 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді М.М.Гімон
А.В. Гайдар