Ухвала від 05.03.2014 по справі 434/10232/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Труфанова М.О.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2014 року справа №434/10232/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 03 січня 2014 року у справі № 434/10232/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся 11.12.2013 року до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 09.05.2008 року їй призначена пенсія як державному службовцю відповідно з Законом України «Про державну службу». Однак при обчисленні пенсії пенсійним органом не було включено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, індексацію грошових доходів громадян. Позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідки № 18-02-04188 від 26.08.2011 року. 27.11.2013 року пенсійний орган надав відповідь, якою повідомив позивача про те, що матеріальна допомога та індексація, грошова винагорода не є складовими заробітної плати. Просила суд визнати протиправними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати та зобов'язати відповідача зробити такий перерахунок та виплатити на її користь недоплачену пенсію з 26.11.2013 року.

Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 03 січня 2014 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю та щомісячної індексації заробітної плати, яка виплачувалась з 01.05.2007 року по 30.04.2009 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, з 01.12.2013 року в розмірі 90 %. В іншій частині позову відмовлено за необґрунтованістю.

Пенсійним органом на постанову суду подано апеляційну скаргу, в якій він посилається на невірне застосування норм матеріального права, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

В апеляційній скарзі посилається на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та зазначає, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація не є складовою частиною заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, у зв'язку з чим при обчисленні пенсії до заробітку не включається.

Позивачем надіслано заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в якій просила залишити без задоволення апеляційну скаргу та розглянути справу без її участі.

Сторони у судове засідання не з'явились, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

За нормами пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, так як не прибула жодна з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 09.05.2008 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська як отримувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 14).

26.11.2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю та щомісячної індексації заробітної плати згідно із Законом України «Про державну службу» та надала довідку № 18-02-04188 від 26.08.2011 року про складові заробітної плати (а.с. 7).

Відповідно до вказаної довідки, виданої на ім'я ОСОБА_2 за період з 01.05.2007 року по 30.04.2009 року, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розшифровки графи "інші виплати", до інших виплат входять: матеріальна допомога на оздоровлення - в сумі 11839,53 грн.; індексація грошових доходів - в сумі 948,74 грн.; грошова винагорода - в сумі 29491,32 грн. На всі виплати, які включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 9).

27.11.2013 року відповідачем надано відповідь № 317/Н-12, в якій зазначено, що матеріальна допомога, грошова винагорода та індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати державного службовця в розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав (а.с. 10).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги, грошової винагороди та індексації грошових доходів на які нараховувались страхові внески, з огляду на наступне.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-XII в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За приписами п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" (в редакції, що діяла до 01.01.2014 року), враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Також згідно цього Закону до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така ж правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 28.05.2013 року, де у справі за аналогічним позовом вирішено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо розміру перерахованої пенсії у відсотках, то колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції і відзначає, що в постанові Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року зроблено правовий висновок про те, що «вирішуючи питання про застосування Закону № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, у часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

За приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України є обов'язковими як для судів усіх ланок, так і для підприємств, організацій, установ.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків, зроблених судом першої інстанції, а тому судом першої інстанції спір по суті вирішений правильно і підстави для скасування або зміни судового рішення відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська у справі № 434/10232/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 03 січня 2014 року у справі № 434/10232/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Колегія суддів Г.М. Міронова

І.В. Юрко

А.А. Блохін