Провадження №6-а/748/314/14 Єдиний унікальний № 748/834/14-а
07 березня 2014 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Меженнікової С.П.,
при секретарі Гримайло Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові заяву старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу та порядку виконання рішення суду, -
Старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області звернувся до суду 20 лютого 2014 року із заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області №2а-8214/2011 від 26 вересня 2011 року та стягнути з Головного Управління Песійного фонду України в Чернігівській області нараховану суму пенсії 7234 грн 11 коп. на користь ОСОБА_1.
Старший державний виконавець у судове засідання не з'явився, згідно поданої до суду заяви просив справу розглянути за його відсутності та задовольнити вимоги заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Представник Головного Управління Песійного фонду України в Чернігівській області в судове засідання не з"явився.
Заінтересована особа ОСОБА_1 про день та час розгляду справи повідомлявся.
Враховуючи положення ч.2 ст. 263 КАС України, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності не з"явившихся осіб та згідно ст. 41 цього Кодексу, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 26 вересня 2011 року визнано протиправними дії управління Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії в розмірі 1 мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року, починаючи з 02 грудня 2010 року по 22 липня 2011 року включно та провести необхідні виплати на користь позивача з урахуванням виплачених сум.
Постанова суду залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2013 року.
Відповідно до ст. 263 КАС України - за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заявник посилається на те, що позбавлений можливості організувати виконання рішення без участі боржника у зв'язку з формулюванням рішення зобов'язання "виплатити", тоді як застосування вимоги "стягнути" дозволить виконати рішення.
Між тим, суд з доводами заявника не погоджується, оскільки заявник, як на підставу неможливості виконання рішення суду, посилається на відсутність коштів на рахунку боржника.
Проте, заявником не надано суду відповідних доказів наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення.
Крім того, під порядком виконання рішення слід розуміти законодавчу послідовність і зміст виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов'язки суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Під зміною способу та порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим судом.
Тобто, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Заявником не надано доказів існування виняткових обставин, що можуть ускладнити або унеможливити виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб, а тому суд вважає, що відсутні правові підстави для зміни способу, порядку та встановлення строку виконання постанови
Відповідно до преамбули Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" - цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з обов'язком держави виконати рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України; з необхідністю усунення причин порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і протоколів до неї; з впровадженням в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини; зі створенням передумов для зменшення числа заяв до Європейського суду з прав людини проти України.
Згідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" - суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейським судом з прав людини у справі "Кечко проти України" було зазначено, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, суд вважає безпідставною заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Керуючись ст. 5, 33 ЗУ "Про виконавче провадження", ст.263 КАС України, суд, -
В задоволенні заяви старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернігівській області про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 2-а-8214/11 - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя: С.П.Меженнікова