ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
03 березня 2014 року м. Київ № 826/2776/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клочкова Н.В., ознайомившись з позовною заявою
за позовом Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві
до Відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві
про скасування постанови, зобов'язати вчинити дії,
Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відділу Державної виконавчої служби Солом'янського району Головного управління юстиції у м. Києві (далі - відповідач) про скасування постанови від 05.04.2013 ВП № 35285480 про відмову у відкритті виконавчого провадження та зобов'язання відповідача прийняти постанову Солом'янського районного суду м. Києва до виконання.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
Суд звертає увагу, що позивач зобов'язаний був додати до позовної заяви її копію та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для відповідача. Разом з тим, позивачем не було дотримано вимог ч. 3 ст. 106 КАС України, оскільки не надано суду копії вищевказаних документів.
При цьому, позивач надав суду докази надіслання відповідачу цінним листом з описом-вкладення копії позовної заяви та доданих до неї документів. Однак, суд вважає доцільним зазначити, що обов'язок надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів покладено лише на суб'єкта владних повноважень, а позивач в даній адміністративній справі до суб'єкта владних повноважень не відноситься.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У позовній заяві позивач посилається на те, що отримав оскаржувану постанову 19 лютого 2014 року.
Крім цього, з наданої до позовної заяви оскаржуваної постанови вбачається, що вона винесена на підставі постанови Солом'янського районного суду м. Києва № 3-610/13 від 05.02.2012 по адміністративних матеріалах В ДАІ з обслуговування Солом'янського району при УДАІ ГУ МВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
Позивач не є стороною в даній справі та не є строною виконавчого провадження.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що до позовної заяви не додано жодного доказу отримання постанови від 05.04.2013 ВП № 35285480 про відмову у відкритті виконавчого провадження саме 19.02.2014, не наведено обґрунтування яким чином оскаржувана постанова порушує права державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, а також не додано клопотання щодо поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Згідно ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, позивачу необхідно привести позовну заяву та додані до неї документи у відповідність до вимог ч. 3 ст. 106 КАС України до 17 березня 2014 року шляхом:
- надання копії позовної заяви та копій всіх документів, що приєднуються до неї, для відповідача;
- доказ отримання позивачем постанови від 05.04.2013 ВП № 35285480 про відмову у відкритті виконавчого провадження саме 19.02.2014;
- письмових пояснень щодо обґрунтування порушених прав позивача та нормативно-правового обґрунтування права звернення податкового органу з таким позовом до суду;
- клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись статтями 99, 106, 108, 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві без руху.
2. Встановити позивачу строк до 17 березня 2014 року для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.
Суддя Н.В. Клочкова