Постанова від 28.01.2014 по справі 804/687/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 р. Справа № 804/687/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бондар М.В.,

при секретарі Щербак А.Ю.,

за участю:

представників позивача Олійника Д.С., Жмуренка А.В.,

представника відповідача Кучеренко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом позашкільного навчального закладу «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Шкіряна рукавичка» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Шкіряна рукавичка» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 046 від 04.12.2013 року «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням)» та застосування фінансових санкцій в частині визначення неправомірних витрат в розмірі 42 395,82 грн. та застосування штрафу в розмірі 21 197,91 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі акту перевірки № 46 від 20.11.2013 року відповідачем прийнято оскаржуване рішення від 04.12.2013 року №046 «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням)» та застосовано до позивача фінансові санкції в частині визначення неправомірних витрат в розмірі 42 395,82 грн. та штраф в розмірі 21 197,91 грн. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає його неправомірним з наступних підстав. Між позивачем та ОСОБА_4 і ОСОБА_5, стосовно яких відповідачем встановлені неправомірні витрати, були розпочаті трудові відносини до прийняття Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2008 року № 993 (далі - Положення № 993). Листами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 09.10.2009 року №5.1/12784 на адресу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та від 04.08.2011 року № 7.2/4954 на адресу територіальних підрозділів з фізичної культури та спорту, центральних рад фізкультурно-спортивних товариств та інших, Міністерство зазначало, що вимоги, визначені у п. 31 Положення № 993, не розповсюджуються на тренерів-викладачів та інших фахівців дитячо-юнацьких спортивних шкіл, які вже працювали на момент прийняття зазначеної постанови. Відповідно до вимог Кодексу законів про працю України встановлено, що при оформленні на роботу та за виконання своїх професійних обов'язків, роботодавець зобов'язаний здійснити виплату заробітної плати. Враховуючи викладене, оскаржуване рішення є протиправним і підлягає скасуванню. Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, надала суду письмові заперечення, обґрунтовуючи їх тим, що п. 31 Положення №993 встановлені вимоги до особи, яка може бути тренером-викладачем спортивної школи. Тренери-викладачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не мають вищої освіти з фізичного виховання, що є порушенням п. 31 Положення № 993. Таким чином, у Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відсутні підстави в оплаті праці таких працівників. Таким чином, оскаржуване рішення прийнято правомірно, згідно з нормами чинного законодавства.

Дослідивши письмові докази по справі, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що згідно статуту позашкільний навчальний заклад «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Шкіряна рукавичка» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» є юридичної особою, діяльність якої не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів.

Працівниками виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено позапланову перевірку правомірного (цільового) використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2013 року по 01.11.2013 року. За наслідками перевірки складено акт № 46 від 20.11.2013 року.

В ході перевірки, зокрема, встановлено порушення ч. 2 п. 2.5 та п.п.2.5.1 Порядку часткового фінансування дитячо-юнацьких спортивних шкіл за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 31.07.2012 року № 44 (далі - Порядок № 44), в частині оплати праці працівникам КДЮСШ «Шкіряна рукавичка», яка не відповідає вимогам п. 31 Положення № 993 в сумі 42 395,82 грн.

На підставі акту перевірки № 46 від 20.11.2013 року відповідачем прийнято рішення №046 від 04.12.2013 року про повернення коштів ФСС з ТВП, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій на загальну суму 63 593,73 грн., в тому числі, неправомірні витрати 42 395,82 грн. та штраф в сумі 21 197,91 грн.

Згідно ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240) за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем для отримання часткового фінансування за рахунок коштів Фонду у І кварталі 2013 року укладено договір з виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення ФСС з ТВП від 15.01.2013 року № ВД-87 терміном дії з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року. Загальна сума фінансування (коштів ФСС з ТВП) за цим договором становить 299,1 тис. грн. За період з 01.01.2013 року по 01.11.2013 року від виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення ФСС з ТВП на поточний рахунок позивача надійшли кошти в сумі 249,6 тис. грн., які оприбутковані на рахунку 311 «Поточні рахунки в банках».

Як було встановлено під час судового розгляду, фактичною підставою, яка була покладена суб'єктом владних повноважень в основу прийняття спірного рішення, слугували встановлені за наслідком проведеної перевірки висновки перевіряючих про те, що позивачем у перевіряємий період було неправомірно (не за цільовим призначенням) витрачено кошти Фонду у загальному розмірі 42 395,82 грн.:

- на оплату праці тренеру-викладачу ОСОБА_4, який не відповідає вимогам, наведеним у п. 31 Положення № 993 у розмірі 22 714,79 грн.;

- на оплату праці тренеру-викладачу ОСОБА_5, який не відповідає вимогам, наведеним у п. 31 Положення № 993 у розмірі 19 681,03 грн.

Згідно п. 2.5.1 Порядку № 44, який був чинний у перевіряємому періоді, оплату праці працівників ДЮСШ, які відповідають вимогам, наведеним у Положенні № 993, здійснюється згідно з укомплектованим штатом відповідно до спеціалізації ДЮСШ та наявних власних споруд.

Відповідно п. 1 Положення № 993 дитячо-юнацька спортивна школа є позашкільним навчальним закладом спортивного профілю - закладом фізичної культури і спорту, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту.

Відповідно п. 28 Положення № 993 учасниками навчально-тренувальної та спортивної роботи в спортивній школі є, зокрема, тренери-викладачі, медичні працівники та інші фахівці.

Згідно п. 31 Положення № 993 тренером-викладачем спортивної школи може бути особа, що має високі моральні якості, вищу освіту з фізичного виховання і спорту освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр", "спеціаліст" чи "магістр".

З матеріалів справи вбачається, що:

- тренер-викладач ОСОБА_4 є майстром спорту України з кікбоксингу, був прийнятий на посаду з 01.08.1997 року, що підтверджується копією витягу з наказу та копією трудової книжки, виконував роботу відповідно до покладених на нього службових обов'язків;

- тренер-викладач ОСОБА_5 є заслуженим тренером України, був прийнятий на вказану посаду з 01.11.2006 року, що підтверджується копією витягу з наказу та копією трудової книжки, виконував роботу відповідно до покладених на нього службових обов'язків. 01.06.1996 року закінчив Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому державному університеті, де отримав диплом спеціаліста, що підтверджується копією диплому. 27.06.2008 року закінчив Дніпродзержинський коледж фізичного виховання за спеціальністю «Фізичне виховання» і здобув кваліфікацію «викладач фізичного виховання», що підтверджується копією диплому.

Листом Державної служби молоді та спорту України від 23.01.2012 року № 5.2/486 зазначено, що у керівництва спортивної школи та осіб уповноважених приймати на роботу, відсутні правові підстави для розірвання трудових відносин, укладених з працівниками спортивних шкіл до 26.11.2008 року, з посиланням на вимоги, встановлені Положенням № 993.

Посилання відповідача на п. 31 Положення № 993 не спростовує правомірність перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у штаті ДЮСШ та, як наслідок, обов'язку позивача виплачувати заробітну плату за роботу, яку ОСОБА_4 та ОСОБА_5 виконували відповідно до покладених на них посадових обов'язків.

Згідно ст. 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно ст. 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених положень закону, за виконання працівником своїх професійних обов'язків, роботодавець зобов'язаний здійснити виплату заробітної плати.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність у позивача встановлених законом підстав для ненарахування та невиплати заробітної плати тренерам-викладачам. Факт відсутності вищої освіти у тренерів-викладачів у сукупності з іншими доказами у справі, не є доказом правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.

Суд також зазначає, що інші джерела грошових коштів, що можуть бути спрямовані на фінансування оплати праці працівників КДЮСШ «Шкіряна рукавичка» відсутні та чинним законодавством не передбачені.

Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, оскаржуване рішення № 046 від 04.12.2013 року «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням)» та застосування фінансових санкцій в частині визначення неправомірних витрат в розмірі 42 395,82 грн., застосування штрафу в розмірі 21 197,91 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

В позовній заяві позивачем заявлено вимогу про покладення судових витрат на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Отже, документально підтверджені позивачем судові витрати - судовий збір сплачений згідно квитанції № ПН 28684 від 20.12.2013 року в сумі 68,82 грн., підлягають стягненню з Державного бюжету України на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 046 від 04.12.2013 року про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь позашкільного навчального закладу «Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Шкіряна рукавичка» Дніпропетровської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Україна» судовий збір у розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі виготовлена 03 лютого 2014 року.

Суддя М.В. Бондар