Постанова від 26.02.2014 по справі 757/1023/14-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/1023/14-а

Категорія 98

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.02.2014 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Підпалий В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату пенсії особі, яка проживає за межами України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Правління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату пенсії особі, яка проживає за межами України, в якому просить визнати незаконною бездіяльність Правління Пенсійного фонду України щодо передачі уповноваженому територіальному органу його заяви для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком як пенсіонеру, проживаючому за межами України та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати пенсію за віком з 07.10.2009 року за межі України - в Ізраїль.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, 19.09.2013 року він звернувся до Правління Пенсійного фонду України із заявою про призначення та виплату пенсії за віком. Однак, відповідач Правління Пенсійного фонду України своїм листом від 04.10.2013 року відмовив у призначенні та виплаті пенсії. Вважає такі дії відповідача неправомірними, просить суд задовольнити його позовні вимоги.

До суду надійшли письмові заперечення від відповідача Правління Пенсійного фонду України, відповідно до яких позов не визнає, оскільки позивач проживає за межами України, між державами Україна та Ізраїль відсутній міжнародний договір щодо призначення та виплати пенсій громадянами України, які проживають на території Ізраїлю.

Враховуючи наведене та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в 1990 року виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання.

19.09.2013 року він звернувся до відповідача Правління Пенсійного фонду України із заявою про здійснення виплати пенсії за віком.

Пенсійний фонд України своїм листом від 04.10.2013 року повідомив, що рішення Конституційного Суду України від 25-рп/2009 від 07.10.2009 року, на яке посилається позивач як на підставу для задоволення позовних вимог, розповсюджується на осіб, які виїхали на постійне місце проживання за кордон після 07.10.2009.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:

П. 1.1 - громадяни України, які застраховані згідно з цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, та інші особи, передбачені цим Законом;

П. 1.4 - іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 44 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ст. 45 ч. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

П. 3 Порядку подання та оформлення документів для відновлення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що заява про поновлення раніше призначеної пенсії подається пенсіонером особисто до органу, який призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації).

Проте, відповідачем документи позивача про призначення та виплату йому пенсії за віком фактично не розглядалися та рішення щодо їх передачі уповноваженому територіальному органу для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком не приймалося.

За таких обставин, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а саме в частині визнання бездіяльності Правління Пенсійного Фонду України щодо передачі уповноваженому територіальному органу заяви позивача для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком, а також зобов'язання Правління Пенсійного Фонду України прийняти документи необхідні для призначення та виплати пенсії за віком.

Оскільки суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, то відповідно до ст. 94 КАС України, судовий збір, сплачений позивачем в розмірі 34 грн. 41 коп. підлягає стягненню з Державного бюджету України на його користь.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Правління Пенсійного Фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити виплату пенсії особі, яка проживає за межами України, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Правління Пенсійного Фонду України щодо передачі уповноваженому територіальному органу заяви ОСОБА_1 для прийняття рішення про призначення та виплату пенсії за віком.

Зобов'язати Правління Пенсійного Фонду України прийняти у ОСОБА_1 документи необхідні для призначення та виплати пенсії за віком.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 34 грн. 41 коп.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя В.В. Підпалий