13 лютого 2014 рокусправа № 320/10857/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 12 листопада 2013 року у справі № 320/10857/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В жовтні 2013 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови провести перерахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 03.10.2013 року з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відображених у довідці від 19.11.2012 року № 01-6/3979-03. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області виплати недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 12 листопада 2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, відображених у довідці управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради від 19.11.2012 року № 01-6/3979-03. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 03.10.2013 року, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, відображених у довідці управління праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради від 19.11.2012 року № 01-6/3979-03.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач вийшла на пенсію державного службовця в листопаді 2012 року відповідно до Закону України „Про службу в органах місцевого самоврядування" та перебуває на обліку у відповідача.
03.10.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до довідки про складові заробітної плати, з врахуванням виплат зазначених у графі „Інші виплати" (індексація та матеріальна допомога), яка надана управлінням праці та соціального захисту населення Мелітопольської міської ради від 19.11.2012 року № 01-6/3979-03.
За результатами розгляду заяви позивачу відмовлено з тих підстав, що матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені законодавством та при призначені пенсії згідно із Законом України не враховуються.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з статтею 37 Закону України „Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України „Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів дійшла висновку, що судове рішення ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, немає.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 12 листопада 2013 року у справі № 320/10857/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Н.А. Олефіренко