13 лютого 2014 рокусправа № 200/11757/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Олефіренко Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська на постанову Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська від 04.11.2013 року у справі № 200/11757/13-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -
В серпні 2013 року позивач звернулась до суду з позовом в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 12.08.2013 року № 5873/04/44. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії державного службовця на підставі довідки про заробітну плату від 12.08.2013 року № 5873/04/44 з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також сум індексації.
Постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 04.11.2013 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 30.09.2011 року з урахуванням у складі заробітної плати повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу".
13.08.2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з дня її призначення на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська № 5873/04/44 від 12.08.2013 року з урахуванням включення до неї сум матеріальної допомоги та індексації на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок.
Листом від 13.08.2013 року № Л - 181 позивачу відмовлено, з тих підстав, що таки види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, компенсація за невикористану відпустку, індексація заробітної плати не передбачена статтею 33 Закону України „Про державну службу", як складові заробітної плати державного службовця, тому не має законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до довідки № 5873/04/44 від 12.08.2013 року.
Згідно з статтею 37 Закону України „Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України „Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону „Про державну службу" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до статті 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції правильно вирішив справу по суті та дійшов вірного висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії, відповідно до довідки № 5873/04/44 від 12.08.2013 року, у зв'язку з чим підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі міста Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 04.11.2013 року у справі № 200/11757/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: Н.А. Олефіренко