Постанова від 19.02.2014 по справі 826/477/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

Вн. № 1/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку письмового провадження)

м. Київ

19 лютого 2014 року 16:55 № 826/477/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Клочкової Н.В., суддів Саніна Б.В. Скочок Т.О. вирішив в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут"

до Міністерства промислової політики України Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном треті особи: Міністерство освіти і науки України Державне підприємство легкого машинобудування "Чернівцілегмаш"

прозобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут" (далі - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства промислової політики України (далі - відповідач 1), Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном (далі - відповідач 2), треті особи: Міністерство освіти і науки України та державне підприємство легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» про зобов'язання Міністерства промислової політики України вжити заходів щодо погашення заборгованості державного підприємства легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» у розмірі 1045.809,00 грн., що утворилася за час знаходження підприємства у сфері управління Міністерства промислової політики України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2013 суддею Мороко А.С. відкрито провадження в адміністративній справі № 820/8901/13-а, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2013 суддею Мороко А.С. справу № 820/8901/13-а за позовом Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" до Міністерства промислової політики України, Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном треті особи: Міністерство освіти і науки України та державне підприємство легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» про зобов'язання Міністерства промислової політики України вжити заходів щодо погашення заборгованості державного підприємства легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» у розмірі 1045809,00 грн., що утворилася за час знаходження підприємства у сфері управління Міністерства промислової політики України, передано до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідно до правил територіальної підсудності, закріплених ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України.

17 січня 2014 року до відділу документального обігу та контролю суду надійшла справа № 820/8901/13-а. Справі було присвоєно новий номер № 826/477/14 та передано судді Клочковій Н.В.

Ухвалою від 21.01.2014 р. справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 06.02.2014 р. колегія суддів ухвала визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду у зв'язку з намаганнями позивача вирішити спір в досудовому порядку та неодноразовими зверненнями позивача до відповідача, які були залишені без відповіді останнім. В судовому засіданні було оголошено перерву та витребувано додаткові докази.

В судове засідання 19.02.2014 р. прибув представник відповідачів, представник позивача та третьої особи - Міністерства освіти і науки України - не прибули, подавши заяви про розгляд справи без їх участі. Представник третьої особи державного підприємства легкого машинобудування «Чернівцілегмаш» також не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Через канцелярію суду сторонами були подані додаткові докази у справі.

Суд перейшов до вирішення справи в порядку письмового провадження, встановивши відсутність необхідності допиту свідків або заслуховування експерта на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно якої якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

19.08.2009 р. № 911 Постановою Кабінету Міністрів України було постановлено:

"1. Прийняти пропозицію Міністерства промислової політики та Міністерства освіти і науки щодо передачі цілісного майнового комплексу державного підприємства "Чернівцілегмаш" (код згідно з ЄДРПОУ 14314624) до сфери управління Міністерства освіти і науки.

Установити, що передача та подальше утримання цілісного майнового комплексу зазначеного підприємства здійснюється за рахунок коштів Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (крім погашення заборгованості)."

Відтак, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2009р. № 911 «Про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Чернівцілегмаш» до сфери управління Міністерства освіти і науки» прийнята пропозиція Мінпромполітики та Міністерства освіти і науки України щодо передачі цілісного майнового комплексу державного підприємства «Чернівцілегмаш» (код ЄДРПО 14314624) до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

На виконання вищезгаданої постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2009р. № 911, у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. № 453 «Про перелік підприємств установ та організації, що належать до сфери управління Мінпромполітики» позицію 14314624 Державне підприємство «Чернівцілегмаш» виключено.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 21.01.2010р. № 25 було створено комісію з прийняття - передачі цілісного майнового комплексу державного підприємства «Чернівцілегмаш» із сфери управління Мінпромполітики України до сфери управління Міністерства освіти і науки України.

Акт приймання-передачі між Мінпромполітики України та Міністерством освіти і науки України державного підприємства «Чернівцілегмаш» на баланс Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» було підписано 26.05.2010 року. Аудиторська перевірка фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Чернівцілегмаш» була виконана Аудиторською фірмою «МІК» Лтд на замовлення позивача у справі 07.04.2011 року. Було проведено аналіз основних показників, що визначають фінансово-господарський стан ДП «Чернівцілегмаш» станом на 31.12.2010р.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2009р. №911 не визначено, що саме на Мінпромполітики України (код ЄДРПОУ 00013942) покладено обов'язок з погашення заборгованості державного підприємства «Чернівцілегмаш».

Відповідно до ч.1 ст. 74 ГК України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Аналіз вищезазначеної постанови свідчить, що на позивача покладаються усі витрати з утримання ЦМК ДП «Чернівцілегмаш» (крім погашення заборгованості).

Відтак, немає підстав стверджувати, що держава та орган, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, не несуть відповідальності за його зобов'язаннями.

Повноваження Міністерства промислової політики України визначені Положенням про Міністерство промислової політики України, затв. Указом Президента України від 19 липня 2013 року N 389/2013 (далі-Положення).

Згідно п. 1 даного Положення Міністерство промислової політики України (Мінпромполітики України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінпромполітики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну промислову політику.

Згідно п. 4 даного Положення Мінпромполітики України відповідно до покладених на нього завдань:

1) розробляє та подає в установленому порядку на розгляд Президента України, Кабінету Міністрів України проекти законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України;

2) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Президента України, Кабінету Міністрів України;

3) погоджує проекти законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, готує в межах своїх повноважень висновки і пропозиції до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб'єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

4) готує в межах своїх повноважень зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;

5) проводить аналіз стану та тенденцій промислового розвитку України, секторів і сфер промисловості, розробляє пропозиції щодо пріоритетів розвитку та реформування промислового сектору економіки, здійснює прогнозування розвитку промислового комплексу України і сфер промисловості та підготовку відповідних планів і програм, забезпечує координацію роботи органів виконавчої влади із зазначених питань;

6) проводить аналіз стану конкурентоспроможності сфер промисловості, визначає напрями діяльності і розробляє заходи щодо її підвищення;

7) здійснює в межах своїх повноважень управління у сфері наукової та інноваційної діяльності, відповідає за рівень науково-технічного розвитку сфер промисловості;

8) виступає в межах своїх повноважень відповідно до законодавства замовником та організовує проведення державних наукової та науково-технічної експертиз;

9) визначає напрями розвитку наукового і науково-технічного потенціалу сфер промисловості, спрямовує і контролює діяльність підпорядкованих йому наукових організацій;

10) формує програми науково-технічного розвитку відповідних сфер промисловості та організовує їх виконання;

11) забезпечує координацію роботи з підготовки та реалізації проектів у промисловому секторі економіки, що передбачають залучення іноземних кредитів під державні гарантії;

12) забезпечує в межах, визначених законодавством, проведення експертизи та відбору інвестиційних проектів у промисловому секторі економіки, що потребують державної підтримки;

13) визначає пріоритети розвитку промисловості, готує пропозиції щодо вдосконалення механізму державного регулювання функціонування промислового сектору економіки;

14) організовує розроблення, освоєння та виробництво сучасної конкурентоспроможної продукції на основі використання нових високоефективних технологій, устаткування, матеріалів, інформаційного забезпечення;

15) готує пропозиції щодо вдосконалення економічного механізму забезпечення науково-технічного розвитку сфер промисловості;

16) готує та подає в установленому порядку в межах своїх повноважень пропозиції щодо середньострокових пріоритетних напрямів інноваційної діяльності галузевого рівня;

17) доручає державним інноваційним фінансово-кредитним установам проведення конкурсного відбору пріоритетних інноваційних проектів, що реалізуються в рамках середньострокових пріоритетних напрямів галузевого рівня, і здійснення фінансової підтримки цих проектів у межах коштів, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік;

18) виконує функції технічного регулювання (стандартизація, метрологія, сертифікація, оцінка (підтвердження) відповідності, управління якістю) у межах повноважень, визначених законом, у промисловому секторі економіки;

19) розробляє та організовує виконання державних цільових програм у промисловому секторі економіки;

21) здійснює методологічне забезпечення та складає загальнодержавні баланси попиту і пропозиції за основними видами промислової продукції;

22) здійснює у передбачених законом випадках ліцензування певних видів господарської діяльності, видає документи дозвільного характеру, розробляє та погоджує проекти нормативно-правових актів з цих питань;

23) здійснює в межах своїх повноважень видачу документів дозвільного характеру;

24) забезпечує в межах своїх повноважень виконання українською стороною зобов'язань за міжнародними договорами України з ЄС, бере участь у переговорах, спрямованих на розвиток договірних відносин з ЄС;

25) бере участь у встановленому порядку у функціонуванні двосторонніх органів формату Україна - ЄС, утворених в рамках міжнародних договорів;

26) забезпечує в межах своїх повноважень адаптацію законодавства України до законодавства ЄС;

27) забезпечує реалізацію політики з питань розвитку зовнішньої торгівлі промисловою продукцією, аналізує її ефективність з урахуванням кон'юнктурних змін на світовому ринку, розробляє рекомендації для відповідних сфер промисловості щодо розвитку зовнішньоекономічних зв'язків;

28) вживає заходів до розвитку машинобудування, машинобудування для агропромислового комплексу, хімічної, гірничо-металургійної, легкої, деревообробної промисловості та інших сфер промисловості відповідно до законів;

30) організовує та координує в межах своїх повноважень підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації кадрів у сферах промисловості;

31) здійснює в установленому порядку контроль за витрачанням бюджетних коштів підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління;

32) спрямовує, координує та контролює в установленому порядку діяльність відповідних структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій;

33) бере участь у підготовці та забезпеченні роботи відповідних національних експозицій України на всесвітніх та міжнародних виставках і ярмарках;

34) бере участь у підготовці та проведенні конференцій, симпозіумів, семінарів, міжнародних і національних виставок та інших заходів у сферах промисловості, проводить інформаційну і консультаційну роботу з питань підготовки та проведення таких заходів;

35) бере в установленому порядку участь у підготовці пропозицій щодо затвердження щорічних планів участі вітчизняних промислових підприємств, установ та організацій у міжнародних виставках за кордоном із частковим фінансуванням витрат на їх проведення за рахунок коштів державного бюджету;

36) вносить у встановленому порядку пропозиції щодо участі України в діяльності відповідних міжнародних організацій, а також щодо призначення представників України в таких організаціях та визначення національних координаторів із співробітництва з ними;

37) інформує та надає роз'яснення щодо здійснення державної промислової політики;

38) забезпечує в межах своїх повноважень впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, створення системи національних інформаційних ресурсів;

39) вживає заходів щодо залучення в установленому порядку громадськості до обговорення питань, що належать до його компетенції;

40) сприяє розвитку соціального діалогу, проведенню консультацій із всеукраїнськими об'єднаннями профспілок і всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців щодо проектів законів, інших нормативно-правових актів з питань розроблення та реалізації державної промислової політики;

41) забезпечує оприлюднення інформації про діяльність Мінпромполітики України;

42) забезпечує в межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, здійснення контролю за її збереженням в апараті Мінпромполітики України, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління Мінпромполітики України;

43) здійснює управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, які належать до сфери управління Мінпромполітики України;

44) утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, які належать до сфери управління Мінпромполітики України, затверджує їх статути (положення), здійснює контроль за їх дотриманням, у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників;

45) ініціює створення державних господарських об'єднань;

46) утворює в установленому порядку державні холдингові компанії у промисловому секторі економіки, що належать до сфери управління Мінпромполітики України, затверджує їх статути (положення), у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників;

47) бере відповідно до законодавства участь у підготовці проектів міжнародних договорів України, готує пропозиції щодо укладення і денонсації таких договорів, укладає міжнародні договори у сферах промисловості;

48) проводить корпоратизацію державних підприємств, які належать до сфери його управління, у випадках, визначених законодавством;

49) вносить пропозиції Кабінетові Міністрів України щодо призначення і звільнення керівників державних господарських об'єднань;

50) визначає повноважних представників держави в органах управління господарських товариств, корпоративні права держави яких перебувають в його управлінні, забезпечує їх обрання (призначення), надає доручення для голосування з питань порядку денного загальних зборів та засідань наглядових рад;

51) приймає рішення про подальше використання державного майна, що належить до сфери його управління та не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі корпоратизації;

52) приймає у випадках, передбачених законодавством, рішення про передачу об'єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління, в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, передачу об'єктів державної власності від одного підприємства іншому;

53) приймає в установленому порядку рішення про списання та відчуження об'єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління;

54) затверджує річні фінансові та інвестиційні плани, а також інвестиційні плани на середньострокову перспективу (три - п'ять років) державних підприємств, що належать до сфери його управління, та господарських структур, у встановленому порядку здійснює контроль за виконанням цих планів;

55) проводить моніторинг фінансової діяльності, зокрема виконання показників фінансових планів підприємств, установ, організацій, а також державних господарських об'єднань, державних холдингових компаній, що належать до сфери його управління, та вживає заходів до поліпшення їх роботи;

56) веде облік об'єктів державної власності, що перебувають у сфері його управління, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням таких об'єктів;

57) здійснює в межах своїх повноважень інші передбачені законом функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління;

58) сприяє в установленому порядку залученню вітчизняних та іноземних інвестицій у розвиток промисловості;

59) проводить моніторинг та аналітично-інформаційне забезпечення діяльності суб'єктів господарювання у сферах промисловості на внутрішньому і зовнішньому ринках;

61) здійснює відповідне методичне керівництво і контроль за діяльністю підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;

62) забезпечує виконання завдань мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави у межах повноважень, визначених законодавством;

63) здійснює повноваження суб'єкта нормування в будівництві у межах повноважень, визначених законодавством;

64) бере участь у формуванні та реалізації в межах своїх повноважень державної політики у сфері енергозбереження та ефективного використання енергетичних ресурсів, а саме:

затверджує галузеві програми підвищення енергоефективності у промисловому секторі економіки;

погоджує норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів для промислових підприємств;

розробляє галузеві методики нормування, а також розробляє і затверджує типові норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у сферах промисловості;

65) установлює відомчі заохочувальні відзнаки та затверджує положення про них;

66) здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього актами Президента України.

Відтак, чинним законодавством, Положенням про Міністерство промислової політики та самою Постановою КМУ від 19.08.2009р. №911 на Міністерство промислової політики України не покладається обов'язок вжити заходів щодо погашення вищевказаної заборгованості. Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно ч.2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

2. Судові витрати стягненню не підлягають.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя Н.В. Клочкова

Судді Б.В. Санін

Т.О. Скочок