Справа №: 148/2916/13-а
(винесена в скороченому провадженні)
06 лютого 2014 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Ковганич С.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, стягнення недоплаченої додаткової пенсії, зобов'язання нарахування щомісячної додаткової пенсії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок та виплату заборгованості по пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії.
Станом на 17.06.2011 року він одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"із змінами та доповненнями" та отримує додаткову пенсію, який постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 1 статті 46 Конституції України має право на соціальний захист, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений та закріплений в Законі України " Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає, що відповідач не доплачує йому пенсію, яку повинен виплачувати відповідно до вимог ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просить визнати дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області, щодо відмови йому у перерахунку підвищення до пенсії притиправними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії.
Відповідач надав суду заперечення щодо заявлених вимог позивача, в яких зазначив, що пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України. Будь-яких порушень зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області допущено не було.
Вивчивши матеріали справи. суд встановив, що позивач ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується копією посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_1 (а.с. 7) та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"із змінами та доповненнями".
В зв'язку з наведеним, позивач має право на отримання додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в розмірі додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю - 15% мінімальної пенсії за віком.
Останній звертався з заявою до управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до вищевказаного Закону.
Проте, управління Пенсійного фонду України у Вінницькій обалсті, в своєму листі від 17.06.2011 року відмовили в перерахунку пенсії, яка призначена і виплачується відповідно до «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"із змінами та доповненнями" та додаткова пенсія, на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28 травня 2008 року та Законів України «Про державний бюджет 2008 року», «Про державний бюджет 2009 року» та «Про державний бюджет 2010 року».
До того ж у своєму позові позивач просить суд зробити перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної за правилами. передбаченими ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 08 липня 2011 року по день припинення такого права.
25.01.2012 року Конституційний Суд України ухвалив рішення № 3-рп/2012, відповідно до якого визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного Бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 року.
А тому до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23.07.2011 року, при вирішенні справ цієї категорії щодо розміру пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам проживаючим в зоні посиленого радіоекологічного контролю, застосуванню підлягають положення ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Із 23.07.2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ судам необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Постанови Кабінету Міністрів від 06.07.2011 року №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету".
Згідно ч.4 Постанови №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 року підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, передбачене статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснюється в таких розмірах, що і виплачує відповідач.
Таким чином, суд при вирішенні справи керується Конституцією України, як Основним Законом, також Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" та Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та враховує прийняту 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", якою встановлено розміри виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняту 23.11.2011 року Кабінетом Міністрів України Постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин судом не встановлено протиправність дій відповідача, натомість судом з'ясовано, що ГУПФ у Вінницькій області діяли у спосіб та в межах встановлених чиним законодавством України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 18, 99, 161-163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії", ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Постановою КМУ №745 "Про встановлення деяких витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", Постановою КМУ №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року, суд,
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області про перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Тульчинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: