Справа № 819/105/14-a
03 лютого 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Подлісна І.М.
секретаря судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Баворівська сільська рада про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Баворівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просила позов задовольнити, виплатити їй грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів, передбачених Законом України "Про державну службу".
Представник відповідача, Боварівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, в судовому засіданні позовні вимоги визнав, проти задоволення позову не заперечив.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, виходячи із наступних міркувань.
ОСОБА_1, 22.10.2013 року на підставі розпорядження Баворівської сільських ради Тернопільського району Тернопільської області №37, було звільнено з роботи у зв'язку із досягненням нею пенсійного віку.
10.12.2013 року, вона звернулася із відповідною заявою до сільського голови Гордія В.С. про виплату їй грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу".
10 січня 2014 року, на адресу ОСОБА_1, надійшла довідка №17 Баворівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, про те, що їй дійсно не нарахована і не виплачена грошова допомога передбачена чинним законодавством, однак будь - яких причин не виконання даної норми вказано не було.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Право на пенсійне забезпечення, загальні умови призначення пенсій, порядок їх нарахування та розміри визначаються, зокрема, законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №788-ХІІ з наступними змінами, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV з наступними змінами та доповненнями.
За змістом вказаних законів право на пенсію за віком особа набуває не лише після досягнення загальновизначеного пенсійного віку чи пенсійного віку, встановленого спеціальним законодавством, а також у разі дострокового виходу на пенсію за певних обставин. Так, у статті 21 Закону №3721 передбачено випадки, коли пенсійний вік для визначеного в ній кола осіб, зокрема державних службовців, знижено на півтора року порівняно із загальновстановленим.
Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів.
Засади державної служби, умови, порядок реалізації громадянами України права на державну службу, а також права на пенсійне забезпечення державних службовців врегульовано законодавством про державну службу.
Право на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - страховий стаж), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (частина перша статті 37 Закону №3723).
Державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів (частина тринадцята статті 37 Закону №3723).
Таким чином, грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується державному службовцю за умов виходу на пенсію з посади державного службовця та наявності страхового стажу, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років. Жодних додаткових умов для виплати грошової допомоги державному службовцю у разі виходу його на пенсію в частині тринадцятій статті 37 Закону №3723 не встановлено.
На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
У разі виходу на пенсію державні службовці за наявності стажу державної служби не менше 10 років користуються умовами щодо комунально-побутового обслуговування, передбаченими цим Законом.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 була звільнена з посади державного службовця у зв'язку із досягненням нею пенсійного віку, а також на момент звільнення за нею рахувався відповідний трудовий стаж для призначення їй грошової допомоги. визначеної ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Таким чином з огляду на надані суду письмові докази та пояснення ОСОБА_1 та на той факт, що Баворівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області визнала позовні вимоги, то суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити. Зобов'язати Баворівську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних посадових окладів при виході на пенсію, як державному службовцю.
Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Подлісна І.М.