73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"26" лютого 2014 р. Справа № 821/74/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Пекного А.С.,
при секретарі: Осташевському Е.Є.,
за участю представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Демидової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України у Херсонській області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі-позивач) звернулася до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Херсонській області (далі-відповідач, УДМС) яким просить зобов'язати останнього здійснити реєстрацію її місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.
Позов мотивований тим, що звернувшись до Дніпровського районного відділу УДМС з заявою про реєстрацію місця проживання позивачу були повернуті документи, а в реєстрації місця проживання відмовлено. Вказану бездіяльність позивач вважає незаконними, тому просить суд зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію її місця проживання за вищевказаною адресою.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що позивач не зверталася до Дніпровського районного відділу УДМС щодо реєстрації її місця проживання, а тому позов є необґрунтованим.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 405/2011 (далі-Положення) Державна Міграційна Служба України (ДМС) входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
ДМС України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ України (далі - Міністерство), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра, а також цим Положенням.
Одним з основних завдань ДМС є реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до Наказу МВС України від 22.11.2012 р. №1077 "Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів" (далі-Порядок) відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні. Пунктом 1.3 Порядку закріплено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) ДМС в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та п.2.2. II Розділу Порядоку, для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу У ДМС: письмову заяву про реєстрацію місця проживання; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України), талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документ, що підтверджують право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання та інші документи.
Відповідно до п.2.6. II Розділу порядку реєстрації місця проживання, зареєстрованого Наказом МВС України, в журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, працівником територіального підрозділу УДМС реєструється прийнята заява тільки після перевірки належності паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що працівником вчиняється відповідний запис у заяві, та виконуються інші дії передбачені даним Наказом, після чого повертаються особі паспортний документ та документи, що подавалися для реєстрації місця проживання, з відповідним штампом реєстрації місця проживання в паспортному документі особи. Якщо особою надані територіальному підрозділу УДМС не всі передбачені законодавством документи щодо реєстрації місця проживання, заява не реєструється і повертається заявнику, з доданими документи.
З матеріалів справи та пояснень представника відповідача вбачається, що документи та відомості щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_3, а також реєстрація заяви в журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи в Дніпровському РВ у м. Херсоні УДМС України в Херсонській області від 13.12.2014 та на час розгляду даної справи відсутні.
Крім того, представник позивача в судовому засіданні визнав вищезазначений факт та пояснив, що з приводу реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 безпосередньо до відповідача вони не зверталась. Також представник позивача пояснив, що з цього питання вони зверталися до відповідного ЖЕКу, де їм надали документи для заповнення, а згодом відмовили у здійсненні вказаної реєстрації, мотивуючи відмову тим, що ЖЕК не має відповідних повноважень, після чого вони і звернулися до суду.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги, факт визнання представником позивача не звернення до відповідача з питання реєстрації її місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, вбачається відсутність бездіяльності та відповідно і можливість зобов'язувати УДМС вчиняти дії з реєстрації місця проживання позивача, тому суд вважає, що позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити в поввному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 березня 2014 р.
Суддя Пекний А.С.
кат. 3.1.3