Справа № 819/170/14-a
05 лютого 2014 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Подлісна І.М.
секретаря судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою першого заступник прокурора Тернопільської області до Тернопільської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення №1585 від 25.01.2014 р., -
Перший заступник прокурора Тернопільського району звернувся до адміністративного суду із адміністративним позовом до Тернопілскої обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р., посилаючись на те, що зазначене рішення винесено із порушенням норм Конституції України та чинного законодавства, є незаконним та таким, що суперечить вимогам законодавства, порушує конституційні засади місцевого самоврядування, через що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, визнати незаконним та скасувати рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р.
Представник відповідача Тернопільської обласної ради позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та вказав, що вказані вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому не можуть бути задоволені.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами вважає, що вказаний позов не підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
Проведеною прокуратурою Тернопільської області на підставі постанови від 25 січня 2014 року про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів перевіркою встановлено, що п. 1 рішення сесії Тернопільської обласної ради № 1585 від 25 січня 2014 р. Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" вирішено прийняти звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області.
У вказаному звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. зазначено, що депутати звертаються до них із вимогою негайного підписання наказу щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у спецпорядкуванні управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області з м. Києва на місця дислокації в Тернопільській області
Статтею 8 Конституції України регламентовано, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 6 Конституції України передбачено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутатське звернення - викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю, до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії, вжити заходів чи дати офіційне роз'яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
Пунктом 1 ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради.
Зі змісту оскаржуваного рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р. вбачається, що депутати прийняли звернення Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області.
Вказане звернення депутатів Тернопільської обласної ради є колективним волевиявленням, тобто це підтримана радою вимога депутатів Тернопільської обласної ради до посадових осіб органів внутрішніх справ України з питань, які віднесені до відання ради.
З огляду на наведені норми закону звернення депутата місцевої ради можуть бути колективними та підтриманими рішенням сесії ради.
При цьому помилковим є посилання представника позивача на те, що звернення депутата не підлягає затвердженню чи погодженню органом місцевого самоврядування, а самостійно направляється депутатом місцевої ради до посадових осіб чи органів, яким адресовано звернення, оскільки пунктом 1 ст.21 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради і вданому випадку мова ні про його затвердження чи підтримання не йде.
Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що дане рішення та звернення направляється до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М.., зокрема листом Тернопільської обласної ради за вихідним номером 02-152 від 27.01.2014 р. за підписом голови Хомінця В.П. направлено рішення Тернопільської обласної ради від 25.01.2014 р. № 1585, яке просили розглянути адресатів.
Як вбачається із листа № 1/85 від 03.02.2014 р. начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. на ім'я голови Тернопільської обласної ради Хомінця В.П., лист від 27.01.2014 р. № 02-152 розглянуто. Копію рішення Тернопільської обласної ради № 1585 та текст звернення депутатів Тернопільської обласної ради 31.01.2014 р. направлено до МВС України для розгляду і відповідного реагування.
Таким чином на виконання рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р. начальник управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. розглянув звернення депутатів та дав на нього передбачену законом відповідь, тобто виконав його.
Зі змісту вказаного листа не вбачається, що начальник управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. мав будь-які застереження з даного питання, зокрема щодо їх неправомірності щодо зобов'язання вчинити дії, діяти певним чином чи чинити вплив на їх діяльність, як про це зазначає позивач.
З огляду на викладене позивач неправомірно ототожнює поняття колегіального звернення депутатів та депутатського звернення, оскільки в даному випадку таке звернення є колегіальною формою волевиявлення депутатів Тернопільської обласної ради, які на підставі ст. 3 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та ч. 2 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є повноважними і рівноправними членами обласної ради, як представницького органу місцевого самоврядування, представляють інтереси відповідних територіальних громад; мають всю повноту прав, що забезпечують їх активну участь у діяльності ради.
Отже, суд вважає доводи позивача, що зазначене рішення винесено із порушенням норм Конституції України та чинного законодавства, є незаконним та таким, що суперечить вимогам законодавства, порушує конституційні засади місцевого самоврядування, через що підлягає скасуванню необґрунтованими, а оспорюване рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р., таким, що прийняте із дотриманням вимог чинного законодавства, а тому вказаний адміністративний позов не підлягає до задоволення.
керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 72,86, 160 - 163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог першого заступник прокурора Тернопільської області до Тернопільської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення сорок восьмої сесії п'ятого скликання Тернопільської обласної ради "Про звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Міністра внутрішніх справ України Захарченка В.Ю. та начальника управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області Сака В.М. щодо відкликання спецпідрозділів, які перебувають у підпорядкуванні вказаного управління, з міста Києва на місці дислокації в Тернопільській області" №1585 від 25.01.2014 р. - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Подлісна І.М.