"06" лютого 2014 р. м. Київ К/9991/76964/12
К/9991/77970/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Кримської філії приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій" та ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2012 року у справі за позовом приватного виробничо-комерційного підприємства "Анта-Шиппінг" до Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування АРК, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, треті особи: Кримська філія приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій", ТОВ Фірма "Ратон", ПП "Євротранс", ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" про визнання дій протиправними,
встановила:
У травні 2012 року приватне виробничо-комерційне підприємство "Анта-Шиппінг звернулось до суду з позовом до Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування АРК, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, треті особи: Кримська філія приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій", ТОВ Фірма "Ратон", ПП "Євротранс", ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" про визнання дій протиправними.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2012 року, позовні вимоги ПВКП «Анта-Шиппінг» задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування АРК, оформленого протоколом від 24.05.2012 №4/12 в частині відмови ПВКП «Анта-Шиппінг» у допуску до участі в конкурсі та визначенні переможців за маршрутами: № 100 Масандра-Лівадія, № 104 Ялта-Артек, № 107 Ялта-Кацивелі, № 111 Ялта- Нікіта. Скасовано Постанову Ради міністрів Автономної Республіки Крим від 12.06.2012 № 151 в частині призначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах: № 100 Масандра-Лівадія, № 104 Ялта-Артек, № 107 Ялта-Кацивелі, № 111 Ялта- Нікіта.
Кримська філія приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій" та ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" подали касаційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просять постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2012 року скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційні скарги задоволенню не підлягають, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційних скарг є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Постановою Ради міністрів АР Крим від 10.04.2012 було оголошено конкурси на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі АР Крим. У додатку до постанови Ради міністрів АР Крим від 10.04.2012 встановлені обов'язкові умови конкурсів.
Постановою Ради міністрів АР Крим від 18.07.2011 №345 визначено, що приватний професійно-технічний навчальний заклад «Науково-методичний центр інформаційних технологій» є робочим органом Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування Автономної Республіки Крим.
Для участі в конкурсі позивач подав пакети документів, при цьому ПВКП "Анта-Шиппінг" були подані заяви на участь у конкурсі, з додатком документів, на маршрути: № 104 Ялта-Артек, № 100 Масандра-Лівадія, № 107 Ялта-Кацивелі, № 111 Ялта- Нікіта.
Згідно протоколу засідання Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті № 4/12 від 24.05.2012, було прийнято рішення про недопущення до участі в конкурсі приватного виробничо-комерційного підприємства «Анта-Шиппінг». Також згідно до вказаного протоколу, було прийнято рішення про визначення переможців конкурсу, зокрема, по маршрутам №104 Ялта-Артек; № 100 Масандра-Лівадія перемогло ТОВ «Фірма Ратон», по маршруту №107 Ялта-Кацивелі переможцем є ТОВ «ЯТК-14328» та по маршруту №111 Ялта-Нікіта - ПП «Євротранс».
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх щодо недотримання відповідачем вимог чинного законодавства при підготовці до конкурсу та як наслідок проведення конкурсу з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті, без участі позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до норм статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081. Вказаний Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Пунктом 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встановлено, що організатором на автобусному маршруті загального користування є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області ( внутрішньо обласний маршрут), у тому числі, які проходять від м. Києва до населених пунктів Київської області та від м. Севастополя до населених пунктів Автономної Республіки Крим. Пунктом 7 зазначеного Порядку встановлено, що об'єкт конкурсу визначається організатором.
Відповідно до пункту 8 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.
Пунктом 41 зазначеного Порядку встановлено, що під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента. Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірність поданої інформації відповідно до законодавства.
Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам - претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформлюється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору (пункт 49 Порядку).
Пунктом 51 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено, що рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Судами встановлено, що рішення відповідача про недопущення позивача до участі в конкурсі викладено в розділі III протоколу № 4/12 від 24.05.2012. У протоколі вказано, що у ході розгляду наданих документів, відомостей про результати перевірки достовірності відомостей, інформації представників організатора та органів державного контролю про діяльність перевізника - претендента встановлено, що певні претенденти подали документи не у повному обсязі або такі, що містять недостовірну інформацію. Також в протоколі зафіксовано, що за результатами розгляду та обговорення матеріалів прийнято рішення не допустити до участі у конкурсах Приватне виробничо-комерційне підприємство «Анта-Шиппінг».
В обґрунтування змісту порушення в протоколі вказано, що позивач надав для участі в конкурсі документи не у повному обсязі, а також документи, які містять недостовірну інформацію, а також надав конкурсну пропозицію, яка не відповідає обов'язковим та додатковим вимогам конкурсів. Також в протоколі відображено, що за результатами голосування було встановлено, що за вирішення цього питання проголосували «за»-одноголосно.
Разом з цим, протокол №4/12 від 24.05.2012 крім вказаного, не містить жодних даних про хід вирішення питання про недопущення позивача до участі в конкурсі та іншого мотивування прийняття комісією такого рішення.
Відповідно до пункту 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встановлено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Наявність у перевізника однієї з підстав, зазначених у пункті 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, може свідчити встановлення конкретних даних, як самостійно так і з посиланням на інші докази ( документи, іншу інформацію), наведення в протоколі оцінки таких даних, а також наявність підстав, встановлених пункті 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування для прийняття рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника.
Судами встановлено, що протокол №4/12 від 24.05.2012 не містить посилання на те, які конкретно документи були надані позивачем не в повному обсязі, в чому полягає така неповнота та яким умовам не відповідає. Посилання на наявність в документах недостовірної інформації не містить конкретного опису факту недостовірності, а також мотивування чому така інформація є недостовірною. Зазначення невідповідності конкурсної пропозиції до обов'язкових та додаткових вимог конкурсів також взагалі не містить мотивування або інших даних про те, у чому саме полягає така невідповідність. При прийнятті рішення відповідач діяв недобросовісно, оскільки припустився формального підходу до вирішення питання, яке віднесено до його компетенції.
Оскільки в основу прийняття акту індивідуальної дії-постанови Ради міністрів АР Крим від 12.06.2012 №151,було покладено протиправне рішення конкурсної комісії, то цей акт також підлягає скасуванню в частині призначення перевізників для роботи на автобусних маршрутах: № 100 Масандра-Лівадія, № 107 Ялта-Кацивелі, № 111 Ялта- Нікіта, № 104 Ялта-Артек.
За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанції дійшли вірного висновку про задоволення позовних вимог позивача щодо скасування рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування АРК, в частині відмови у допуску до участі ПВКП «Анта-Шиппінг» в конкурсі та визначенні переможців за маршрутами, та відповідно правомірно скасували Постанову Ради міністрів АРК від 12.06.2012 № 151 в частині призначення перевізників для роботи на зазначених автобусних маршрутах.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційні скарги Кримської філії приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій" та ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 липня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2012 року у справі за позовом приватного виробничо-комерційного підприємства "Анта-Шиппінг" до Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування АРК, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, треті особи: Кримська філія приватного професійно-технічного навчального закладу "Науково-методичний центр інформаційних технологій", ТОВ Фірма "Ратон", ПП "Євротранс", ТОВ "Ялтинська транспортна компанія 14328" про визнання дій протиправними - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді О.І. Гаманко
А.Ф. Загородній