Ухвала від 11.02.2014 по справі 2а/0431/8/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" лютого 2014 р. м. Київ К/9991/37833/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.,

суддів Загороднього А.Ф.,

Заїки М.М.,

та секретаря Бруя О.Д.

за участю позивача ОСОБА_2 та представників Єлизаветівської сільської ради Можни Л.І. та Дашівець А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 15 лютого 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Єлизаветівської сільської ради про визнання рішення нечинним та поновлення на посаді,

встановила:

У жовтні 2011 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Єлизаветівської сільської ради про визнання рішення нечинним та поновлення на посаді.

Постановою Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 15 лютого 2012 року в задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року постанову Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 15 лютого 2012 року залишено без змін.

ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить постанову Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 15 лютого 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 -229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 10 листопада 2010 року ОСОБА_2 був обраний на посаду голови Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області.

08 вересня 2011 року 14 депутатів Єлизаветівської сільської ради звернулися із заявою до голови ради про скликання позачергової сесії, на розгляд якої внесли питання "Про дострокове припинення повноважень Єлизаветівського сільського голови ОСОБА_2."

22 вересня 2011 року відбулося пленарне засідання Єлизаветівської сільської ради, на якій належним чином був присутній кворум для її відкриття та подальшого проведення. Проте сільським головою ОСОБА_2 одноособово, без винесення питання на обговорення та відповідно на голосування, всупереч вимогам чинного законодавства та Регламенту сільської ради, зокрема пункту 1 статті 12 було вирішено одноособово питання про оголошення перерви.

Разом з цим та положеннями статті 12 Регламенту сільської ради, передбачена тільки одна підстава перенесення пленарного засідання на інший час це відсутність правомочного складу. Регламентом також визначено, що час і тривалість перерв віднесено до процедурних питань, які фіксуються в протоколі. Рішення ради, дотримуючись принципу колегіальності, приймається більшістю від загального складу ради.

Депутатами сільської ради, в кількості 14 чоловік, на підставі пункту 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесію 22.09.2011 року було відкрито (продовжено) за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої була скликана сесія. Позачергова сесія була проведена належним чином та з дотриманням процедури, що підтверджується протоколом ведення сесії.

Рішенням позачергової сесії Єлизаветівської сільської ради шостого скликання від 22 вересня 2011 року було вирішено достроково припинити повноваження Єлизаветівського сільського голови ОСОБА_2, у зв'язку з порушенням ним законів України та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень.

Відповідно до протоколу засідання лічильної комісії про результати таємного голосування щодо дострокового припинення повноважень Єлизаветівського сільського голови вбачається, що на засіданні сесії були присутні 14 депутатів, з 16 обраних рішенням сесії шостого скликання від 22.09.2011.

Таким чином, процедура внесення на розгляд сесії Єлизаветівської сільської ради питання про дострокове припинення повноважень сільського голови та порядок прийняття сесією вказаного питання відповідає нормам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Котляревської сільської ради з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Статтею 79 цього Закону передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Згідно з положеннями Регламенту Єлизаветівської сільської ради шостого скликання та відповідно до вимог частини 7 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія сільської ради може бути скликана за пропозицією не менше як однієї третини депутатів від загального складу депутатів сільської ради. Пропозиції про скликання позачергової сесії подаються голові сільської ради у письмовому вигляді із зазначенням питань, що передбачається внести на розгляд сесії.

Судами встановлено, що під час обговорення депутатами сільської ради питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2, депутатами наводились факти незабезпечення сільським головою ОСОБА_2 наданих йому повноважень. Підтвердженням порушень ОСОБА_2 вимог діючого законодавства є протести органів прокуратури, протокол про бюджетне правопорушення, рішення адміністративного суду.

Позачергова сесія була скликана за розпорядженням сільського голови на підставі письмової заяви 14 з 16 повноважних депутатів сільської ради із зазначенням питань, що пропонується внести на розгляд сесії. Про проведення позачергового засідання сесії депутати були повідомлені письмово у передбачений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламентом Котляревської сільської ради термін.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій що рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_2 було прийнято обґрунтовано у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, суди попередніх інстанцій дійшли вірних висновків про відсутність

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 15 лютого 2012 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Єлизаветівської сільської ради про визнання рішення нечинним та поновлення на посаді - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В. Білуга

Судді А.Ф. Загородній

М.М. Заїка