20 лютого 2014 рокусправа № 804/7765/13-а
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Соломка М.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 року по справі № 804/7765/13-а за позовом ОСОБА_1 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
У червні 2013 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач-1), УПФУ в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача-1 щодо не включення і довідку ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, зобов'язати відповідача-1 видати уточнюючу довідку про заробіток станом на 01.02.2008 року (дату останнього перерахунку пенсії) з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, зобов'язати відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 станом на 01.02.2008 року з урахуванням середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФУ в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що матеріальна допомога носить разових характер та не є складовою частиною заробітної плати, факт утримання з сум допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та не є підставою для врахування при обчисленні розміру пенсії.
Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України за відсутності осіб, що беруть участь у розгляді справи.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань яка виплачувалась позивачу, повинна враховуватись під час обчислення пенсії. Судом першої інстанції зазначено, що посилання відповідачів на відсутність законодавчо урегульованого питання щодо включення матеріальних допомог у структуру заробітної плати є таким, що не відповідає дійсності.
Матеріалами справи встановлено, що 06.07.2004 року відповідачем-1 у зв'язку з виходом на пенсію ОСОБА_1 видано довідку, відповідно до якої, позивач працювала в Державній податковій інспекції, має стаж державної служби 10 років 5 місяців 21 день. 06.07.2004 року відповідачем-1 видано довідку з зазначенням надбавок, які враховуються при обчисленні пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на соціально-побутові потреби у довідці не враховано, хоча відповідно до довідки від 31.05.2013 року № 121/10/05-40 ОСОБА_1 у 2002-2004 роках отримували такі допомоги.
25.01.2013 року ОСОБА_1 звернулась до начальника Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області з проханням видати уточнюючу довідку для перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Дніпродзержинською ОДПІ Дніпропетровської області надано відповідь на прохання ОСОБА_1, в якій відмовлено видати уточнюючу довідку з посиланням на те, що матеріальні допомоги про які зазначає позивач не входять до структури заробітної плати державних службовців.
26.04.2013 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з заявою, в якій просить витребувати у Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області уточнену довідку про заробіток з врахуванням сум матеріальної допомоги та просить здійснити перерахунок пенсії, починаючи з останньої дати перерахунку пенсії станом на 01.02.2008 року, з урахуванням виплат на підставі довідок Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області. УПФУ в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області відмовилось провести перерахунок пенсії, про що повідомило позивача листом від 08.05.2013 року № с-6/73.
Частиною 2 статті 33, ч.1 ст.35 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Частиною 1 ст.1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів розглянувши норми, що регулюють спірні правовідносини, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при перерахунку пенсій.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Колегія суддів вважає, що УПФУ в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області протиправно відмовило позивачу у перерахунку пенсії пославшись на те, що матеріальні допомоги не входять до системи оплати праці.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2013 року по справі № 804/7765/13-а - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук