21 січня 2014 рокусправа № 320/3942/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 липня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про перерахунок пенсії, -
Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 липня 2013 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Сторони в судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому у відповідності до положення ст. 41 КАС України фіксування судового процесу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови, не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є капітаном запасу, звільнений з військової служби у запас наказом за п.ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (за віком), про що свідчить п.7 Наказу командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 14 червня 2011 року № 392.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25 червня 2011 року № 117 з 28 червня 2011 року ОСОБА_1 виключений із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , всіх видів забезпечення та направлений для постановки на військовий облік.
Згідно витягу з наказу командувача Повітряних Сил ЗС України № 392 від 14 червня 2011 року вислуга років у збройних силах ОСОБА_1 складає 26 років 07 місяців.
27 липня 2011 року позивач звернувся з заявою до ОВК з питання про призначення пенсії.
28 липня 2011 року заява ОСОБА_1 та додані до неї документи була отримана Запорізьким ОВК. Після відповідного оформлення в Запорізькому ОВК, документи були 03 серпня 2011 року направлені до ГУ ПФУ в Запорізькій області для вирішення питання про призначення позивачу пенсії.
16 серпня 2011 року ГУ ПФУ в Запорізькій області було прийнято рішення про призначення позивачу пенсії за вислугу років з 29 червня 2011 року довічно.
Отже, з 29 червня 2011 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року.
Виплата пенсії здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, пенсійна справа № 0801004992.
На підставі вимог діючого законодавства перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. З ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст.51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п.7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб: ялового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), встановлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір-щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, збільшення розміру однієї зі складових грошового забезпечення, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Жодного рішення Кабінетом Міністрів України щодо зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців прийнято не було.
Зазначене також підтверджується листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 22 квітня 2011 року №248/6/С/7588/1066, згідно якого рішення про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках не приймалось.
Позивач у своїх позовних вимогах посилається на Наказ Міністра оборони України від 25 червня 2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28 січня 2011 року № 50», яким збільшено мінімальний розмір преміювання військовослужбовців Збройних Сил України до 90 % посадового окладу.
Однак, суд першої інстанції правомірно вважає такі посилання ОСОБА_1 хибними та необґрунтованими.
Так, відповідно до положень п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться уразі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Проте, наказ Міністра оборони України не містить такого рішення, а носить оперативно-розпорядчий характер (разові доручення) та спрямований на організацію виконання власного рішення Міністерства оборони України.
Згідно з Указом Президента України від 03 жовтня 1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» встановлено, що з 01 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер,підлягають державній реєстрації.
Наказ Міністра оборони України від 25 червня 2006 року № 355 не зареєстрований у Міністерстві юстиції України.
Рішення щодо обов'язковості зазначених Наказів Міністра оборони України для органів Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України не приймалось.
А тому, цей документ не є підставою для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Отже, оскільки правовими положеннями закону передбачено проводити перерахунок у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, тому збільшення премії відповідно до Міністерства оборони України від 28 січня 2011 року № 50 не є таким збільшенням грошового забезпечення.
Зазначене також підтверджується постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено проведення перерахунку пенсіонерам у зв'язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців.
А тому, підстав для перерахунку позивачу пенсії відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» немає.
Беручи до уваги зазначене, доводи суду першої інстанції про відсутність законних підстав для задоволення вимог позивача, є обґрунтованими.
Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції суду відповідає вимогам закону, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01 липня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко