Ухвала від 30.01.2014 по справі 804/3792/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2014 рокусправа № 804/3792/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.

суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Дніпропетровського обласного військового комісаріату

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року по справі за позовом Дніпропетровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2013 року Дніпропетровський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо несвоєчасного та неповного розрахунку при звільнені громадянина ОСОБА_1 , стягнути з відповідача на користь громадянина ОСОБА_1 компенсацію втрати доходів у зв'язку із протиправним утриманням податку на доходи фізичних осіб з нарахованої суми одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 9855,83 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду, оскільки вона винесена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення по справі, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20.11.2012 року наказом начальника Генерального штабу - головнокомандувача Збройних Сил України № 876 відповідно до ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» підполковника ОСОБА_1 , військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , звільнено з військової служби у запас за ч. 6 п. «б» (за станом здоров'я).

Наказом військового комісара Жовтневого районного військового комісаріату від 16.01.2013 року № 4, підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу комісаріату, а також зазначено виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 58 915,50 грн.

Разом з тим, при звільненні підполковнику ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 58 915,50 грн. виплачено не було.

11 лютого 2013 року заступником Дніпропетровського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України внесено за № 490 вих військовому комісару Дніпропетровського обласного військового комісаріату подання про усунення порушень вимог законодавства України про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, причин та умов, що їм сприяли, в якому вимагається: розглянути подання та вжити заходів до усунення виявлених порушень законодавства, причин та умов, що їм сприяли.

13 березня 2013 року Дніпропетровською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України направлено Дніпропетровському обласному військовому комісаріату запит № 894 вих щодо стану виконання подання та яку суму одноразової грошової допомоги нараховано ОСОБА_1 та яку суму виплачено.

13 березня 2013 року Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом на вказаний запит надано відповідь, що сума нарахованої до виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги складає 58838,29 грн., сума, що фактично виплачена - 49059,67 грн.

Офіцером групи проведення службових розслідувань та профілактики правопорушень Дніпропетровського зонального відділу ВСП, капітаном ОСОБА_2 , було складено довідку перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності Жовтневого районного комісаріату (м. Дніпропетровськ), в якій зроблено висновок, що в порушення пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України полковником ОСОБА_1 недоотримано, не компенсовано податку на доходи фізичних осіб, в сумі 9855,15 грн. та компенсацію за недоотримане речове майно в сумі 7499,57 грн.

Відповідно до п.168.5 ст.168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Згідно ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-Х11 та п. 10 Постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 р. №393 (далі - Постанова №393), військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Згідно п.1 Порядку виплати щомісячної компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 р. №44 (далі-Порядок №44), даний порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби.

Відповідно до п.2 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця або є особами рядового і начальницького складу.

Окрім того, пунктом 4 Порядку №44 визначено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення (п.5 Порядку №44).

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому, до грошового забезпечення відносяться суми одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.

З аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин у справі колегія суддів вважає обґрунтованим та вірним висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем безпідставно не враховано, що виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям при звільненні, до числа яких належав позивач, здійснюється за рахунок фонду грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, а відтак позивач має право на отримання повної компенсації суми податку на доходи фізичних осіб, що була утримана з одноразової допомоги, у відповідності з п.168.5 ст.168 Податкового кодексу України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач, отримавши одноразову грошову допомогу саме як військовослужбовець при звільненні зі служби, має право на отримання компенсації утриманої суми податку з доходів фізичних осіб.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи судом першої інстанції, повно, всебічно та в межах заявлених вимог, з'ясовано обставини справи, надано належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішено питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішено справу, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Повний текст виготовлено 5 лютого 2014 року.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов