Постанова від 19.12.2013 по справі 872/8200/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2013 р.справа № 412/11503/2012 (2а/412/430/2012)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Поплавського В.Ю.

суддів: Сафронової С.В. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 жовтня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в якому просила суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця 10 відсотків винагороди за вислугу років та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 20.02.2012 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання.

Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 жовтня 2012 року (ухваленою в порядку скороченого провадження) в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду позивач, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалите нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що управління не має підстав для врахування зазначеної суми при розрахунку пенсії державного службовця, оскільки Законом України «Про державну службу» не передбачено, що в заробітну плату для призначення (перерахунку) пенсії включається середній розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби працюючого державного службовця на відповідній посаді, а стаж державної служби позивача не достатній для застосування 40 відсотків надбавки.

Апеляційний суд вважає такий висновок суду першої інстанції необґрунтованим з огляду на наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 20.02.2012 року призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про складові заробітної плати.(а.с.38)

14 лютого 2012 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську було видано довідки № 5589/10/08-08-37 та № 5591/10/08-08-37 про заробітну плату Позивача з урахуванням у складі заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання. ( а.с. 9, 10-12)

26 липня 2013 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання. ( а.с. 13)

Рішенням, оформленим листом від 06.08.2012 року № Л-277 у перерахунку пенсії УПФУ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська Позивачу було відмовлено, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань не передбачена ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця а надбавка за вислугу років для позивача становить 30 відсотків. (а.с.13-14).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З огляду на приписи зазначених правових норм, апеляційний суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця та має бути врахована при визначенні розміру пенсії.

Враховуючи положення статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які є спеціальними нормами, що регулюють спірні правовідносини, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають бути врахованими в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 20.02.2012 року к справі № 21-430а11 яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для усіх судів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання; нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці; винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.

Таким чином, оскільки надбавка за вислугу років в розмірі 40% отримувалась позивачем під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо невключення даної надбавки при перерахунку пенсії саме в такому розмірі є неправомірними.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку про порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення, та необхідність відновлення порушеного права шляхом задоволення позовних вимог.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду підлягає скасуванню, з постановленням нового рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч. 1 ст. 202 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 15 жовтня 2012 року скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська щодо неврахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1, 10 відсотків винагороди за вислугу років та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 починаючи з 20.02.2012 року відповідно до довідок № 5589/10/08-08-37 та № 5591/10/08-08-37 з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків посадового окладу з надбавкою за спеціальне звання та середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.

Повний текст виготовлено 29 січня 2014 року.

Головуючий: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: Д.В. Чепурнов