27 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а/487/55/13
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Андрощук В.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі колегії:
головуючого -Яковлєва О.В.,
суддів -Бойка А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 18 вересня 2013 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у Заводському районі м.Миколаєва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Заводського районного суду м.Миколаєва від 18 вересня 2013 року відмовлено в задоволені позову про визнання протиправними дій відповідача щодо скасування перерахунку пенсії позивача, здійсненого пенсійним органом 01.08.2012 року, та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням певного періоду трудового стажу та змінених коефіцієнтів заробітної плати.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким позов задовольнити.
Судова колегія, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що остання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва та отримує пенсію за віком, яку йому призначено з 26.02.2008 року на підставі звернення про призначення пенсії від 14.03.2008 року.
Після призначення пенсії позивач пропрацював до березня 2009 року та 27.07.2012 року ним подано заяву до відповідача про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням додаткового стажу, що й зроблено пенсійним органом з 01.08.2012 року.
Позивач вважає, що вказаний перерахунок проведено із порушенням чинного законодавства, а тому це є підставою для його скасування та проведення нового перерахунку, в якому потрібно включити стаж роботи позивача з 26.02.2008 року по 14.03.2008 року, змінити коефіцієнт заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму.
За результатом встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог, з яким погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Підпунктом 1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст.40 цього ж закону - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.
Згідно з ст.1 вищевказаного закону - страховий стаж, це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до п.2 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - заява про призначення пенсії працюючим громадянам і членам їх сімей (у зв'язку з втратою годувальника) та про відстрочку часу її призначення відповідно до Закону подається працівником (членом його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника) до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації. За бажанням особи така заява може бути подана собисто за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до п.5 цього Порядку - днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок,відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
Позивачем зазначено про неправомірне зарахування пенсійним органом страхового стажу та заробітної плати, за період з 26.02.2008 року по 14.03.2008 року, при призначенні пенсії з 26.02.2008 року, що призвело до неправильного перерахунку пенсії з 01.08.2012 року.
Судовою колегією встановлено, що 25.02.2008 року позивачу виповнилось 55 років та він набув право на пенсію за віком. Заяву про призначення пенсії ним особисто не подано, а надіслано через уповноважену особу підприємства де він працював, та вказану заяву отримано органом, що призначає пенсію, 14.03.2008 року.
Оскільки звернення за призначенням пенсії відбулось не пізніше 3 місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, то пенсію йому призначено з 26.02.2008 року (а.с.122). При цьому пенсійним органом зараховано до розрахунку призначеної пенсії заробітну плату у період роботи позивача, з 26.02.2008 року по 14.03.2008 року, оскільки в цей період позивач продовжував працювати та сплачував страхові внески до ПФУ (а.с. 123-126).
З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що пенсійним органом правомірно здійснено вказаний розрахунок, а тому дані позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім того судова колегія зазначає, що при перерахунку пенсії у 2012 році пенсійним органом зараховано трудовий стаж з 15.03.2008 року по 28.02.2009 року (а.с.76), тобто увесь період роботи позивача з 26.02.2008 року врахований пенсійним органом при призначенні та перерахунку пенсії, та вказаними обставинами не зменшено розмір пенсії, а тому є незрозумілим у чому полягає порушення майнових інтересів позивача. Зарахування пенсійним органом заробітної плати позивача з 26.02.2008 року по 14.03.2008 року сприяло збільшенню розміру отриманої пенсії з 26.02.2008 року, ніж у випадку зарахування заробітної плати за виключенням цих періодів. Вказані обставини також зазначені й пенсійним органом у своїх запереченнях та не спростовані жодними розрахунками позивача.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з п.3 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації), а при необхідності його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.
Позивачем також зазначено, що пенсійним органом неправомірно проведено оскаржуваний перерахунок з 01.08.2012 року, оскільки відповідачем не враховано заяву позивача про перерахунок від 15.07.2009 року (а.с.127).
Як встановлено судовою колегією, у вказаній заяві позивачем поставлено питання про нарахування надбавок до його пенсії, що й зроблено пенсійним органом розпорядженням №160662 від 16.07.2009 року (а.с.128), та після проведення вказаного перерахунку розмір пенсії позивача також збільшився.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача на протиправність дій пенсійного органу щодо не проведення перерахунку пенсії з урахуванням збільшеного трудового стажу, за вищевказаною заявою у 2009 році, оскільки у своїй заяві позивачем заявлено клопотання лише про нарахування надбавок до пенсії, а для проведення перерахунку необхідно надати відповідну заяву за встановленою формою, що останнім й зроблено лише у липні 2012 року. Необґрунтованими є також посилання апелянта на те, що це сталось не з його вини, а через ненадання пенсійним органом відповідного бланку (а.с.190), оскільки позивачем жодним чином не доведено подання ним відповідного клопотання та відмову пенсійного органу у наданні зразків заяв та бланків.
Згідно з ч.3 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції від 01.10.2011 року, який був чинний на момент проведення оскаржуваного перерахунку) - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Відповідно до ч.4 ст.42 цього ж закону - у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
В якості підстави для скасування оскаржуваного перерахунку від 01.08.2012 року, позивачем зазначено про невірне обрахування пенсійним органом коефіцієнту заробітної плати та розміру прожиткового мінімуму.
Судовою колегією встановлено, що при перерахунку пенсії у 2012 році, пенсійним органом враховано трудовий стаж позивача, набутий після призначення пенсії, а коефіцієнт заробітної плати залишено незмінним, оскільки даний розмір страхового стажу є меншим 24 місяців, а тому відповідно до вимог ч.4 ст.42 вищевказаного закону - при перерахунку пенсії змінюється лише розмір страхового стажу, а коефіцієнт заробітної плати залишається незмінним та обраховується той, який застосовано при призначенні пенсії.
Крім того пенсійним органом, при проведенні перерахунку, правомірно не застосовано розмір прожиткового мінімуму, встановлений на день звільнення позивача з роботи, оскільки відповідно до вищевказаних вимог ч.3 цієї ж статті (в редакції чинній на момент проведення оскаржуваного перерахунку) - застосування даного розміру складової пенсії можливо лише для пенсіонерів, які працюють на момент набрання чинності вказаних змін та/або в подальшому, і саме для них застосовується розмір прожиткового мінімуму на день їх звільнення. Враховуючи, що позивач звільнився з роботи та не працює ще з 2009 року - то його пенсія перераховуються автоматично, у разі збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Заводського районного суду м.Миколаєва від 18 вересня 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: А.В. Бойко
Т.М. Танасогло