h
справа № 2-а-31763/08
категорія 2.31.1
15 квітня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, третя особа - Народицьке районне управління агропромислового розвитку
про стягнення коштів,-
встановив:
Позивачка у грудні 2008 року звернулася з вказаним позовом до суду, просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов'язкового) відселення в розмірі 43040,68 грн згідно зі ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Посилалася на те, що у періоди з травня 2000 року по червень 2006 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені вказаною статтею Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що призвело до порушення її прав. Посилалася на те, що отримувала відповідні доплати у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи була повідомлена вчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації було повідомлено вчасно та належним чином, про причини неявки представника суду не повідомлено, заперечень не надано.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився. Про день, час та місце розгляду справи Народицьке районне управління агропромислового розвитку було повідомлено вчасно та належним чином, про причини неявки представника суду не повідомлено.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивачка у спірний період часу, а саме - з травня 2000 року по червень 2006 року - працювала в АДРЕСА_1 Житомирської області, яке згідно переліку населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони безумовного (обов'язкового) відселення внаслідок аварії на ЧАЕС, має статус потерпілої від аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов'язкового) відселення проводиться доплата до заробітної плати в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Згідно з п.4 пп.2 та 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються, головні управління праці і соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
В зазначений період кошти нараховувались і виплачувались не в розмірах, визначених Законом - виходячи з мінімальної заробітної плати, а частково - в твердих сумах, в розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836, порушені права позивачки.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу становив:
з 1 квітня 2000 року - 90 грн, з 1 липня 2000 року - 118 грн, з 1 січня 2002 року - 140 грн, з 1 липня 2002 року - 165 грн, з1 січня 2003 року -185 грн, з 1 грудня 2003 року - 205 грн, з 1 вересня 2004 року - 237 грн, з 1 січня 2005 року - 262 грн, з 1 квітня 2005 року - 290 грн, з 1 липня 2005 року - 310 грн, з 1 вересня 2005 року -332 грн, з 1 січня 2006 року - 350 грн.
Заборгованість розраховується за формулою:
сума заборгованості = сума, яка повинна була сплачена згідно зі ст. 39 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - сума, фактично сплачена згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 836.
повинно було сплачено доплати диференційовано до заробітної плати: 37393,15 грн;
фактично сплачено: 885,16 грн.
заборгованість за 2000 рік:
травень - 194,55 грн, червень - 231,12 грн, липень - 306,72 грн, серпень - 306,72 грн, вересень - 306,72 грн, жовтень - 306,72 грн, листопад - 306,72 грн, грудень - 323,76 грн.
заборгованість за 2001 рік:
березень - 323,76 грн, квітень - 340,80 грн, травень - 340,80 грн, червень - 340,80 грн, липень - 340,80 грн, серпень - 340,80 грн, вересень - 340,80 грн, жовтень - 340,80 грн, листопад - 340,80 грн, грудень - 340,80 грн.
заборгованість за 2002 рік:
січень - 406,80 грн, лютий - 406,80 грн, березень - 406,80 грн квітень - 406,80 грн, травень - 406,80 грн, червень - 406,80 грн, липень - 481,80 грн, серпень - 481,80 грн, вересень - 481,80 грн, жовтень - 481,80 грн, листопад - 481,80 грн, грудень - 481,80 грн.
заборгованість за 2003 рік:
січень - 541,80 грн, лютий - 541,80 грн, березень - 541,80 грн, квітень - 541,80 грн, травень - 541,80 грн, червень - 541,80 грн, липень - 541,80 грн, серпень - 541,80 грн, вересень - 541,80 грн, жовтень - 541,80 грн, листопад - 541,80 грн, грудень - 601,80 грн.
заборгованість за 2004 рік:
січень - 601,80 грн, лютий - 601,80 грн, березень - 601,80 грн, квітень - 601,80 грн, травень - 601,80 грн, червень - 601,80 грн, липень - 601,80 грн, серпень - 601,80 грн, вересень - 697,80 грн, жовтень - 697,80 грн, листопад - 697,80 грн, грудень - 697,80 грн.
заборгованість за 2005 рік:
січень - 772,80 грн, лютий - 772,80 грн, березень - 772,80 грн, квітень - 856,80 грн, травень - 856,80 грн, червень - 856,80 грн, липень - 916,80 грн, серпень - 916,80 грн, вересень - 982,80 грн, жовтень - 982,80 грн, листопад - 982,80 грн, грудень - 982,80 грн.
(Дію абз. 3 ч. 1 ст. 39 було зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомоги в розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний Бюджет на 2006 рік").
Таким чином, заборгованість перед позивачкою за вказаний період - з травня 2000 року по грудень 2005 року - становить по ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”: 36507,99 грн.
Зміст Законів України, якими встановлюється розмір мінімальної заробітної плати, свідчить про відсутність обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Керуючись ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованість по доплаті до заробітної плати в розмірі 36507,99 грн (ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос