h
справа № 2-а-23848/08
категорія 2.31.1
08 травня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черноліхова С.В. ,
при секретарі - Талько А.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, третя особа - Овруцький РВ УМВС України в Житомирської області про стягнення 48285,30 грн.,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом в якому посилаючись на те, що в період з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р. йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, і з 01.09.1996 по 31.12.2007 виплати, передбачені ст.39 цього ж Закону, що призвело до порушення його прав. Заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39) позивач визначив в розмірі 46246,50 грн., а заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37) -в розмірі 2038,80 грн., а всього - 48285,30 грн.. Посилається на те, що отримував відповідні доплати та допомоги у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивач в судове засідання не з'явився.
Представники відповідача та третьої особи до суду не з'явилися, своїми процесуальними правами, що передбачені ст.49 КАС України, не скористалися, щодо причин неявки до суду не вказали, незважаючи на те, що про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та в спірний період часу проживав та працював в м. Овруч Житомирської області, яке віднесене до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно ст.37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 40 відсотків від мінімальної заробітної плати.
Згідно ст.39 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселень - дві мінімальні заробітні плати щомісяця.
Проте вказана допомога та доплата виплачувались у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги та доплат в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.
Однак позов підлягає частковому задоволенню.
Задоволенню не підлягає позов щодо виплати допомоги та доплат (ст.ст. 37,39 ) за період з 01.01.2006 року по липень 2007 року, оскільки дію абзацу третього частини першої статті 37 та абзацу третього частини першої статті 39 зупинено на 2006 рік та 2007 рік, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" і лише з 9 липня 2007 року їх дію відновлено рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р.
Заборгованість по допомозі, передбаченій ст. 37 Закону, підлягає стягненню за період з липня 2007 року по 31 грудня 2007 року (рішення Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р.).
Заборгованість по доплаті, передбаченій ст.39 Закону, підлягає стягненню за періоди з вересня 1996 р. по 31.12.2005 року, та з липня 2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ч.2 ст.233, ст.238 КЗпП України, незалежно від часу її виникнення, оскільки в даному випадку йдеться про виплати, які відповідно до ст.2 Закону України „Про оплату праці” є складовою структури заробітної плати.
З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу, а саме :
Розмір мінімальної заробітної плати становив:
з 2 вересня 1996 року -15 грн., з 1 січня 1998 року -45 грн., з 1 липня 1998 року -55 грн., з 01.01.1999 р. - 74 грн., з 01.04.2000 р. - 90 грн., з 01.07.2000 р. - 118 грн., з 01.01.2002 р. - 140 грн., з 01.07.2002 р. - 165 грн., з 01.01.2003 р. - 185 грн., з 01.12.2003 р. - 205 грн., з 01.09.2004 р. - 237 грн., 01.01.2005 р. - 262 грн., з 01.04.2005 р. - 290 грн., з 01.07.2005 р. - 310 грн., з 01.09.2005 р. - 332 грн., з 1 січня 2006 року -350 грн., з 01.07.2006 р. - 375 грн., з 1 грудня 2006 року -400 грн., з 1 квітня 2007 року -420 грн., з 1 липня 2007 року -440 грн., з 1 жовтня 2007 року -460 грн..
Заборгованість буде становить:
1) по допомозі, передбаченій ст. 37 Закону:
-- за липень - вересень 2007 року = 528 грн.(440 грн. х 40% х 3 міс.)
-- за жовтень-грудень 2007 року = 552грн.(460 грн. х 40% х 3 міс.), а всього: 1080 грн. -12,60 (отриманих по постанові КМУ) = 1067,40 грн.
2) по доплаті, передбаченій ст.39 Закону;
За 1996 рік = 120 грн.(15 грн.х2х4 міс.)
За 1997 рік = 360 грн.(15 грн. х 2 х 12 міс.)
За 1998 рік = 1200грн. (45 грн. х 2 х 6 міс) + (55 грн. х 2 х 6 міс.)
За 1999 рік = 1776 грн. (74 грн. х 2 х 12 міс.)
За 2000 рік = 2400 грн.(74 грн. х 2 х 3 міс.) + (90 грн. х 2 х 3 міс.) + ( 118 грн. х 2 х 6 міс.)
За 2001 рік = 2832 грн. (118 грн. х 2 х 12 міс.)
За 2002 рік = 3660 грн. (140 грн. х 2 х 6 міс.) + ( 165 грн. х 2 х 6 міс.)
За 2003 рік = 4480 грн. (185 грн. х 2 х 11 міс.) + (205 грн. х 2 х 1 міс.)
За 2004 рік = 5176 грн. ( 205 грн. х 2 х 8) + (237 грн. х 2 х 4міс.)
За 2005 рік = 7208 грн. (262 грн. х 2 х3 міс.) + (290 грн. х 2х 3міс.) + (310 грн. х 2 х 2 міс.) + ( 332 грн. х 2 х 4 міс.)
За 2007 рік = 5400 грн. (440 грн. х 2 х 3 міс.) + (460 грн. х 2 х 3 міс.), а всього: 34612 грн. -1239 грн. (отриманих по постанові КМУ) = 33373,00 грн..
Отже, з врахуванням викладеного вище в спірний період часу розмір заборгованості перед позивачем по виплатах, передбачених ст.37 Закону, становить 1067,40 грн., а по виплатах, передбачених ст.39 Закону - 33373,00 грн., а всього -34440,40 грн.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і на даний час є Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, суд стягує заборгованість з нього.
Керуючись Законами України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, "Про Державний бюджет України на 2006 рік", "Про Державний бюджет України на 2007 рік", рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., ст. ст. 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 допомог та доплат у розмірі меншому ніж це визначено ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 1067,40 грн. заборгованості по допомозі, передбаченій ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та 33440,40 грн. заборгованості по доплаті, передбаченій ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а всього 34440,40 грн..
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов