Рішення від 18.02.2014 по справі 914/4601/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2014 р. Справа № 914/4601/13

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», м. Трускавець

до відповідача: Комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, м. Київ

про припинення з 01.10.2013р. дії тарифу на централізоване водопостачання введеного з 01.10.2013р. КП «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області для ТзОВ «Трускавецький водоканал» до затвердження нових тарифів для ТзОВ «Трускавецький водоканал» Трускавецькою міською радою Львівської області.

Суддя Н. Мороз

При секретарі Н. Кривка

Представники:

Від позивача: Абакумова С. В.

Від відповідача: Панас Ю. А.

Від третьої особи: н/з

Суть спору:

Позов подано товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал», м. Трускавець до комунального підприємства «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, м. Київ про припинення з 01.10.2013р. дії тарифу на централізоване водопостачання введеного з 01.10.2013р. КП «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області для ТзОВ «Трускавецький водоканал» до затвердження нових тарифів для ТзОВ «Трускавецький водоканал» Трускавецькою міською радою Львівської області.

Ухвалою суду від 09.12.2013р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 24.12.2013р.

24.12.2013р., 21.01.2014р., розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою суду від 04.02.2014р. продовжено строк вирішення спору на 15 днів та відкладено розгляд справи.

В судове засідання 18.02.2014р. представник позивача з'явився, позов просить задоволити з підстав, викладених у позовній заяві та поясненнях до позовної заяви.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, письмовими поясненнями від 20.01.2014р. просить суд у позові відмовити повністю, а також розглядати справу за відсутності її повноважного представника.

Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, створивши необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, суд встановив наступне.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов"язанням є правовідношення, в якому одна сторона зобов"язання вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов"язку.

Однією з підстав виникнення зобов"язань, згідно ст.11 ЦК України, зокрема є договори та інші правочини.

21.02.2013р. між комунальним підприємством «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області (відповідач, за договором - виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Трускавецький водоканал» (позивач, за договором - споживач) укладено договір про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення.

Відповідно до ст.180 Господарського Кодексу України договір є укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов.

Згідно умов даного договору, виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги з водопостачання та водовідведення, а споживач зобов'язується проводити відбір води у обсязі, передбаченому п. 3.1 договору та своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки, і на умовах передбачених договором (п. 1.1).

Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є державними регульованими тарифами, які затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а відтак є змінними впродовж року.

Про зміну тарифів, строк їх введення виконавець повідомляє споживача письмово не пізніше як за 15 днів до дня введення в дію нових тарифів. У разі зміни тарифів оплата споживачем наданих йому послуг здійснюється за новими тарифами без змін інших умов договору (п. 3.2).

Листом від 16.09.2013 р. № 1804 КП «Дрогобичводоканал» повідомило ТзОВ «Трускавецький водоканал» з посиланням на постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринку комунальних послуг, від 13.09.2013р. №150 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП «Дрогобичводоканал», як на підставу підвищення тарифів для ТзОВ «Трускавецький водоканал», про те, що з 01.10.2013 р. для споживача збільшується тариф на централізоване водопостачання - з 1,48 грн. до 1,75 грн. за 1 куб. м.

Відповідно до п.5 ст.32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», у разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, у зв'язку з підняттям КП «Дрогобичводоканал» цін на послуги з водопостачання для ТзОВ «Трускавецький водоканал», останній в свою чергу теж зобов'язаний збільшувати тарифи для споживачів. Проте, оскільки, процедура формування нових тарифів є довготривалою (від двох до трьох місяців), ТзОВ «Трускавецький водоканал» неминуче отримає збитки за рахунок збільшення витрат на придбання послуги з централізованого водопостачання, що зумовить зростання заборгованості за енергоресурси та в кінцевому результаті припинення надання послуг споживачам ТзОВ «Трускавецький водоканал».

З метою недопущення зростання збитків та збоїв водопостачання курорту Трускавець, листом від 20.09.2013 р. № 1257 ТзОВ «Трускавецький водоканал» звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг з проханням переглянути постанову Нацкомісії від 13.09.2013 р. № 150 в частині введення в дію з 01.10.2013 р. нового тарифу на централізоване водопостачання для ТзОВ «Трускавецький водоканал».

Листом від 17.10.2013 р. № 3929/02-06-06 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг роз'яснено, що згідно п. 118 Регламенту, затвердженого наказом Комісії від 19.09.2012 р. №150, рішення Комісії набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не зазначено в цих актах. Дата набрання чинності постанови Комісії від 13.09.2013 р. № 150 визначена у п. 4 цієї постанови, а саме - з 01.10.2013 р. Крім того, у листі зазначено, що відповідно до п. 13 Положення, рішення Комісії обов'язкові для виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках, встановлені постановою Комісії від 13.09.2013 р. № 150 КП «Дрогобичводоканал» тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення мають застосовуватись підприємством з 01.10.2013 р.

У позовній заяві ТзОВ «Трускавецький водоканал» також посилається на лист Державної інспекції України з контролю за цінами від 22.10.2013р. №100-803-23/6802-13, з якого на думку позивача слідує, що ТзОВ «Трускавецький водоканал» тривалий час не зможе привести у відповідність новим встановленим тарифам свої тарифи, оскільки на даний момент немає можливості розпочати процедуру формування нових тарифів.

Вважаючи, що при встановленні нових тарифів на послуги водопостачання, відповідачем порушено принципи державного регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також порушено права ТзОВ «Трускавецький водоканал» на участь в обговоренні тарифів та надання своїх зауважень до розробленого проекту тарифів, ТзОВ «Трускавецький водоканал» звернулось до суду з позовом про припинення з 01.10.2013р. дії тарифу на централізоване водопостачання введеного з 01.10.2013р. КП «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області для ТзОВ «Трускавецький водоканал» до затвердження нових тарифів для ТзОВ «Трускавецький водоканал» Трускавецькою міською радою Львівської області.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» , органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, яка згідно ст. 6 зазначеного Закону здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює розроблення порядків (методик) формування тарифів та встановлює тарифи на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до ст. 191 ГК України, державні регульовані ціни запроваджуються Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у встановленому законодавством порядку.

Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затверджений Постановою КМУ від 01.06.2011р. №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

Даний Порядок визначає механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг та органами місцевого самоврядування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у п. 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.

Також, відповідно до п.п. 9, 10 зазначеного Порядку, ліцензіат подає уповноваженим органам у друкованому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.

Постановою № 150 Національна комісія встановила для КП «Дрогобичтеплоенерго» Дрогобицької міської ради Львівської області тариф на централізоване водопостачання для ТзОВ «Трускавецький водоканал» у розмірі 1,75 грн. за 1 куб.м (без ПДВ).

Згідно п. 118 Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, який затверджений наказом Комісії від 27.12.2011 року № 19, рішення комісії набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не зазначено в цих актах.

Пунктом 4 Постанови № 150 встановлено, що вона набирає чинності з 01.10.2013 року, про що було зазначено позивачу у листі Національної комісії від 20.09.2013р. №1257.

Договором про надання послуг з постачання холодної води і водовідведення від 21.02.2013р., який є обов»язковим для виконання сторонами в силу ст. 629 ЦК України, погоджено порядок зміни тарифів на послуги з централізованого водопостачання. Крім того, суд зазначає, що зміна цін/тарифів на житлово-комунальні послуги також закріплена у Законі України «Про житлово-комунальні послуги».

Таким чином, встановлений Постановою № 150 Національної комісії тариф на централізоване водопостачання для ТзОВ «Трускавецький водоканал» є державно-регульованим.

Сама ж Постанова № 150 є чинним нормативним актом, котрий винесений уповноваженим органом, а тому як складова законодавства України є обов'язковою для виконання виробниками, виконавцями і споживачами житлово-комунальних послуг.

Посилання позивача на неможливість вчасного приведення своїх тарифів у відповідність до нових, встановлених КП «Дрогобичводоканал» та як наслідок - понесення збитків спростовуються гарантіями, встановленими чинним законодавством.

Зокрема, відповідно до ст. 15 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які встановили державні регульовані ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зобов'язані відшкодувати суб'єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Таким чином, законодавцем передбачено компенсаційний механізм відшкодування суб'єктам господарювання різниці в тарифах, в тому числі на послуги централізованого водопостачання.

Правовою підставою для звернення до суду з позовом позивач також зазначає ст. 31 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», згідно приписів якої «встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче від рівня витрат без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді». ТзОВ «Трускавецький водоканал» стверджує, що при втановленні тарифів КП «Дрогобичводоканал» для ТзОВ «Трускавецький водоканал», Національна комісія що здійснює державне регулювання ринку комунальних послуг не з'ясовувала рівня витрат позивача на послуги з водопостачання, і жодним чином не узгоджувала це питання з позивачем.

Однак, як зазначено самим позивачем у позовній заяві, ТзОВ «Трускавецький водоканал», не є ліцензіатом Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринку комунальних послуг. Тариф же, встановлений Постановою Комісії від 13.09.2013р. №150 для КП «Дрогобичводоканал», як для ліцензіата Комісії, а не для ТОВ «Трускавецький водоканал», як для споживача.

Крім того, чинним законодавством не передбачено обов'язок Комісії повідомляти, узгоджувати та враховувати витрати ТзОВ «Трускавецький водоканал», оскільки дане підприємство не є ліцензіатом Комісії і тариф встановлювався іншому суб'єкту господарювання.

Формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення здійснюється ліцензіатами відповідно до річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, економічно обґрунтованих планованих витрат, визначених на підставі державних та галузевих нормативів витрат ресурсів, у тому числі галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства з урахуванням основних особливостей технологічних процесів конкретного виробництва, техніко-економічних розрахунків, кошторисів з урахуванням ставок податків і зборів, цін на матеріальні ресурси та послуги у плановому періоді.

Відтак, постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання ринку комунальних послуг прийнята в межах повноважень та є актом індивідуальної дії щодо іншого суб'єкта господарювання, а саме встановлює тарифи КП «Дрогобичводоканал».

Отже, враховуючи вищенаведене, вимога позивача до відповідача про припинення з 01.10.2013р. дії тарифу на централізоване водопостачання введеного з 01.10.2013р. КП «Дрогобичводоканал» Дрогобицької міської ради Львівської області для ТзОВ «Трускавецький водоканал» до затвердження нових тарифів для ТзОВ «Трускавецький водоканал» Трускавецькою міською радою Львівської області не ґрунтується на нормах законодавства України, а тому суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Ч. 2 цієї ж статті передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти.

Право особи на звернення до суду за захистом своїх прав передбачене ст.55 Конституції, ст.15 ЦК України та ст.1 ГПК України. Зокрема, ст.15 ЦК України встановлює, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. При цьому, сторона повинна довести та представити суду докази порушеного та оспорюваного права. Оскільки позивач звернувся до суду, обов'язок доказування покладається на останнього.

Відповідно ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

У відповідності з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що судовому захисту підлягає лише порушене право, однак позивачем у справі не доведено порушення відповідачем будь-яких його прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до роз'яснень наданих у Постанові пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 29.05.2013 р., у разі коли право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості.

Судові витрати, згідно ст.49 ГПК України, залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 11, 15, 509,629 ЦК України, ст.ст. 180, 191 ГК України, ст.ст.32, 33, 43, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення складено 21.02.2014р.

Суддя Мороз Н.В.