h
справа № 2-а-31853/08
категорія 2.31.1
12 травня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації
про визнання дій неправомірними та стягнення коштів,-
встановив:
Позивачка у грудні 2008 року звернулася з вказаним позовом до суду, просить стягнути з відповідача на її користь заборгованість по доплаті громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі 15098,80 грн згідно зі ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з жовтня 2005 року по жовтень 2008 року; заборгованість за ст. 37 вказаного Закону в розмірі 3642,60 грн за період з жовтня 2007 року по жовтень 2008 року. Посилалася на те, що у вказані періоди їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені вказаними статтями Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що призвело до порушення її прав. Посилалася на те, що отримувала відповідні доплати у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, надала суду клопотання про слухання справи у її відсутність.
Про день, час та місце розгляду справи Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації було повідомлено вчасно та належним чином, про причини неявки представника суду не повідомлено, заперечень не надано.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивачка проживає в АДРЕСА_1 Житомирської області, в період з грудня 2007 року по листопад 2008 року працювала у АДРЕСА_1 Житомирській області та отримувала доплату до заробітної плати, з жовтня 2007 року отримує на себе та свою дитину щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва. Згідно переліку населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року АДРЕСА_1 віднесено до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на ЧАЕС. ОСОБА_1 має статус потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1 від ІНФОРМАЦІЯ_2. На утриманні позивачки є малолітня дитина, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, яка є дитиною, потерпілою від Чорнобильської катастрофи - посвідчення Серія НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіологічного контролю проводиться доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати.
Згідно з п.4 пп.2 та 5 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються, головні управління праці і соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, управління (відділи) праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад, Фонд соціального захисту інвалідів.
В зазначений період кошти нараховувались і виплачувались не в розмірах, визначених Законом - виходячи з мінімальної заробітної плати, а частково - в твердих сумах, в розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836, порушені права позивачки.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу становив:
з 1 жовтня 2007 року - 460 грн, з 1 січня 2008 року - 515 грн, з 1 квітня 2008 року - 525 грн, з 1 жовтня 2008 року -545,00 грн.
Заборгованість розраховується за формулою:
сума заборгованості = сума, яка повинна була сплачена згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - сума, фактично сплачена згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 836.
(Дію абз. 4 ч. 1 ст. 39 було зупинено на 2008 рік в частині виплати компенсацій і допомоги в розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний Бюджет на 2008 рік". З 22 травня 2008 року дію абз. 4 ч. 1 ст. 39 було відновлено рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.)
Враховуючи вищенаведене, заборгованість за ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підлягає стягненню за періоди: з 1 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по жовтень 2008 року - диференційовано до отриманої заробітної плати.
Підлягало до сплати доплати до заробітної плати за вказані періоди: 2759,63 грн;
фактично сплачено: 26,53 грн.
Таким чином, заборгованість перед позивачкою за ст. 39 Закону складає 2733,10 грн - диференційовано до отриманої заробітної плати.
Беручи до уваги річний строк позовної давності в адміністративному судочинстві, заборгованість ст. 37 вказаного Закону підлягає задоволенню лише з грудня 2007 року.
(Дію ст. 37 було зупинено на 2008 рік в частині виплати компенсацій і допомоги в розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом України "Про Державний Бюджет на 2008 рік". З 22 травня 2008 року дію ст. 37 було відновлено рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.)
З врахуванням того, що на утриманні позивачки знаходиться неповнолітня дитина, підлягало до сплати згрошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва за грудень 2007 року та за період з 22 травня 2008 року по -1964,61 грн;
фактично сплачено за вказані періоди 20,23 грн.
Заборгованість за вказані періоди за ст. 37 складає 1944,38 грн.
Таким чином, заборгованість по доплаті до заробітної плати (ст. 39 Закону) складає 2733,10 грн; заборгованість по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону) складає 1944,38 грн.
Зміст Законів України, якими встановлюється розмір мінімальної заробітної плати свідчить про відсутність обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норм ст.ст. 37, 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Керуючись ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 коштів, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” - неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 2733,10 грн доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”), 1944,38 грн заборгованості по грошовій допомозі у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва (ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
Всього - 4677,48 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.В. Капинос