Рішення від 24.02.2014 по справі 154/303/14-ц

2/154/106/14

154/303/14-ц

56

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2014 року

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Канівця Л.Ф.,

при секретарі - Венгловській О.С .,

прокурора - Калиновської Л.О.,

представника служби у справах дітей виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради Кузьмик Я.Л.,

представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_10,

представника третьої особи - управління Державної казначейської служби України у Волинській області ОСОБА_11,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах неповнолітньої ОСОБА_5 до Вищого комунального навчального закладу "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім.. А.Ю. Кримського", третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача служба у справах дітей виконавчого комітету Володимир - Волинської міської ради, третіх осіб які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління державної казначейської служби у Волинській області, Департаменту фінансів Волинської обласної державної адміністрації про зобов"язання проведення перерахунку стипендії та її виплати,-

ВСТАНОВИВ

Прокурор в інтересах ОСОБА_5 звернувся в суд із вищезазначеним позовом.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_5 з 01.09.2013 року навчається у вищому комунальному навчальному закладі "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю. Кримського" та щомісячно отримує стипендію у розмірі 599 грн.50 коп. Батько ОСОБА_5 -ОСОБА_8 на момент вступу доньки до коледжу мав стаж роботи під землею 15 років 10 місяців 20 днів , що підтверджується довідкою ДП « Волиньвугілля » від 18.06.2013 року та копією трудової книжки .

Частиною 1 ст.5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що дітям, батьки яких мають стаж підземної роботи не менше як 15 років, дітям шахтарів, які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, шахтарів інваліді І та ІІ групи, гарантується виплата стипендії за рахунок коштів державного бюджету в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Таким чином, ОСОБА_5 має право на отримання стипендії у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Однак з 01.09.2013року та по теперішній час ОСОБА_5 стипендія нараховувалась на загальних підставах та була нижчою за рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивач просить стягнути з вищого комунального навчального закладу "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю.Кримського" на користь ОСОБА_9 заборгованість по виплаті стипендії у сумі 2459 грн. та зобов'язати відповідача проводити виплату ОСОБА_7 стипендію у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб до закінчення нею навчання та стягнути з відповідача судові витрати у справі.

Ухвалою суду від 10.02.2014 року залучено до участі у справі як третіх осіб на стороні відповідача, котрі не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління державної казначейської служби у Волинській області та Департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації.

В судовому засіданні прокурор підтримала позов, в обґрунтування надала пояснення аналогічні тим, що викладені у позові. Просить позовні вимоги задовольнити.

В судовому засіданні представники відповідача ОСОБА_2, та ОСОБА_10 позов не визнали, суду пояснили, що виплата стипендії ОСОБА_5 здійснюється на підставі Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року №882, котра на даний час є чинною і в ній не передбачено стипендіальне забезпечення дітей окремих категорій шахтарів у відповідності до вимог ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Крім того, Законами України "Про державний бюджет України на 2013 - 2014 роки" не передбачені виплати визначені ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Просять відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні представник Головного управління державної казначейської служби у Волинській області просив відмовити у задоволенні позову, оскільки Законами України "Про Державний бюджет України на 2013 та 2014 року" не передбачено виплат визначених ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Представник третьої особи - Департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації в судове засідання не з"явився, однак подав до суду заяву в якій просить відмовити у задоволенні позову, розгляд справи проводити у відсутності представника.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши і оцінивши всі докази в сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 є студенткою 1 курсу вищого комунального навчального закладу "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю. Кримського".

Із свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_8 є батьком ОСОБА_5

Довідкою ДП "Волиньвугілля " підтверджується, що ОСОБА_8 працює на ДП « Волиньвугілля » електрослюсарем підземним . Стаж роботи на підземних роботах складає 15 років 10 місяців 20 днів .

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" шахтарі, що мають стаж підземної роботи не менш як три роки, діти, батьки яких мають стаж підземної роботи не менш як 15 років, діти шахтарів, які загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві, шахтарів-інвалідів I та II групи зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів з наданням місць у гуртожитках на час навчання та гарантованою виплатою за рахунок коштів державного бюджету стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Оскільки ОСОБА_5 є дочкою шахтаря, який має стаж підземної роботи більше 15 років, тому в контексті вищенаведеного закону їй повинна бути призначена і виплачуватись в період навчання у даному навчальному закладі стипендія в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб з коригуванням цього розміру із зміною прожиткового мінімуму.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.08.2013 року становить 1147 грн., а з 01.12.2013 р. - 1218 грн.

Водночас, згідно "Прикінцеві положення" вищевказаного закону зупинялась дія інших законів та зазначалось, що ряд законів у 2013 році застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Проте, Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не входив до переліку законів, дія яких була зупинена на 2013 р., тобто ст. 5 цього закону була чинною протягом 2013 року.

Верховна Рада України у "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету України та Пенсійного фонду України на 2013 р.

Однак, Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не ввійшов до переліку законів, видатки на виконання якого мали б визначатися Кабінетом Міністрів України, в залежності від наявних фінансових ресурсів державного бюджету України на 2013 рік.

Крім того, Законом України "Про державний бюджет України на 2012 р." зупинялась дія ряду законів, однак не було зупинено дію ст. 5 Закону України "Про престижність шахтарської праці" та не передбачалась залежність виплати стипендій згідно даного закону від наявності фінансових ресурсів Державного бюджету України на 2012 рік.

Таким чином, порядок і розмір виплати стипендії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у 2012 р. - 2013 р. не залежала від наявності фінансових ресурсів державного бюджету України 2012 р. та 2013 р. на ці виплати, а тому повинна була виплачуватись у відповідності до вимог ст. 5 цього закону, котрий був чинний, з урахуванням розміру прожиткових мінімум для працездатних осіб визначених Законами України "Про державний бюджет України на 2012 р" та "Про державний бюджет України на 2013 р.".

В свою чергу, довідкою про доходи від 16.01.2014 р. №33 підтверджується, що ОСОБА_5 з вересня 2013 р. по грудень 2013 р. щомісячно отримувала стипендію у розмірі 599 грн.50 коп, що не відповідає вимогам ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік".

Із довідки про доходи виданої відповідачем 16.01.2014 р. №48/3 встановлено, що у відповідача існує перед ОСОБА_5 заборгованість по виплаті стипендії за період вересень 2013 року - грудень 2013 року у розмірі 2459 грн.

Враховуючи те, що батько ОСОБА_5 має стаж підземної роботи більше як 15 років, в зв"язку з чим на неї поширюється норма ст. 5 Закону України "Про престижність шахтарської праці", однак відповідачем в період вересень 2013 року - грудень 2013 року нараховувалась та виплачувалась стипендія всупереч вимогам цього закону, норми якого у 2013 році були чинними, тому з відповідача слід стягнути на користь позивача 2459 грн. заборгованості по виплаті стипендії.

Оскільки ст. 5 Закону України "Про престижність шахтарської праці" гарантовано виплату стипендії в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на весь період навчання, однак відповідач здійснює нарахування та виплату стипендії всупереч вимог цього закону, тому слід зобов"язати відповідача виплачувати ОСОБА_5 з 01.01.2014 року стипендію у відповідності до ст. 5 цього Закону в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, до закінчення нею навчання.

Посилання представників відповідача у запереченнях на ту обставину, що Законом України "Про Державний бюджету України на 2013 роки і кошторисом названого навчального закладу не передбачені видатки на виплату студентам стипендій у розмірі прожиткового мінімуму згідно ст. 5 Закону, суд до уваги не приймає, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").

Крім того, безпідставним є посилання представників відповідача на призначення ОСОБА_5 стипендії згідно Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 року №882, так як це положення не може бути застосоване до даних правовідносин, в зв"язку з тим, що пізніше прийнятим Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", який має вищу юридичну силу по відношенню до зазначеної постанови, котра є підзаконним нормативно-правовим актом, встановлено інший більш високий рівень стипендій для категорії студентів з числа дітей шахтарів.

Оцінивши всі докази в сукупності з точки зору їх належності та допустимості, суд приходить до висновку, що вимоги грунтуються на законі, є обгрунтованими, доведеними, а тому підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 10, 60,88,209 ,212-215 ,218 ЦПК України ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" , суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з вищого комунального навчального закладу "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю. Кримського" в користь ОСОБА_5 2459 ( дві тисячі чотириста п'ятдесят дев'ять) грн. заборгованості по виплаті стипендії з 01.09.2013 року по 01 .01.2014 рік.

Зобов"язати вищий комунальний навчальний заклад "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю. Кримського" з 01.01.2014 року виплачувати ОСОБА_5 стипендію у відповідності до ст. 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, до закінчення нею навчання.

Стягнути з вищого комунального навчального закладу "Володимир-Волинський педагогічний коледж ім. А.Ю. Кримського" на користь держави 243,60 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Головуючий