Ухвала від 17.02.2014 по справі 806/7176/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Романченко Є.Ю.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"17" лютого 2014 р. Справа № 806/7176/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю

представника позивача Корнієнка В.В.

представника відповідача Романовського А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" грудня 2013 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Брукіт" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про скасування податкового повідомлення - рішення ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення - рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області №0000301601 від 07.07.2011 р.

В апеляційній скарзі Коростенська ОДПІ просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що 17 червня 2011 року Коростенською ОДПІ на підставі п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 цього Кодексу проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2011 року вх. № 22294 від 19.05.2011 року ТОВ "Брукіт", про що складено акт від 17 червня 2011 року № 991/15-02 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість.

Перевіркою встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю "Брукіт" вимог пп. 4.6.7 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 197/18935 від16.02.2011 року, а саме при заповненні податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року допущено арифметичну (методологічну) помилку (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом.

На підставі пп. 54.3.2 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України позивачу зменшено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 24) на суму 149023,00 грн.

Податковим повідомленням - рішенням Коростенської ОДПІ № 0000301601 від 07 липня 2011 року ТОВ "Брукіт" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 149023,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 1,00 грн.

Із акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 17.06.2011 року № 991/15-02 вбачається, що результати камеральної перевірки обґрунтовано тим, що в травні 2011 року від підрозділу податкового контролю юридичних осіб отримано службову записку за № 73/23-01 від 11.05.2011 року, в якій викладено, що на підприємстві ТОВ "Брукіт" в 2011 році проводилась позапланова виїзна документальна перевірка. Згідно акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки № 521/23-01/33555087 від 14.04.2011 року на підприємстві встановлено порушення пп. 7.4.1, пп. 7.4.4, пп. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого завищено рядок 26 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду" за грудень 2009 року на суму 149023,00 грн.

Відповідно до пп. 4.6.7 розділу ІV "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935, сума в розмірі 149023,00 грн. належить до відображення в рядку 21.3 податкової декларації зі знаком "мінус".

У податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року ТОВ "Брукіт", яка була отримана Коростенською ОДПІ 19.05.2011 року, платником рядок 22 і 24 задекларовано в сумі 195569 грн.

На думку контролюючого органу фактичне значення рядка 24 становить 44546 грн., розбіжність складає 149023 грн., у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку щодо допущення позивачем при заповненні податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року арифметичної (методологічної) помилки (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом, чим порушив вимог розділу ІV "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935, а тому на підставі пп. 54.3.2 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, відповідач зменшив залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 24) на 149023,00 грн.

Згідно із роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 20.03.2001 р. N 06-10/167 визначено терміни "арифметична помилка або описка", "арифметична помилка", "методологічна помилка".

Відповідачем ані арифметична, ані методологічна помилка не виявлялась, в акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності ТОВ "Брукіт" з податку на додану вартість від 17.06.2011 року № 991/15-02 посилання на це відсутні.

Тому підстави з боку відповідача для коригування податкового обліку платника податку відсутні.

Крім того, судом встановлено, що з 30.03.2011 року по 05.04.2011 року Коростенською об'єднаною державною податковою інспекцією проведено позапланову виїзну документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Брукіт" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року. У ході проведеної перевірки виявлено ряд порушень, зокрема: порушення вимог підпунктів 7.4.4, 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до заниження податку на додану вартість на 14493, 00 грн., в т.ч. за лютий 2008 р. у сумі 1668 грн., за березень 2008 р. у сумі 2290 грн., за травень 2008 р. у сумі 1700 грн., за жовтень 2008 р. у сумі 1000 грн., за листопад 2008 р. у сумі 813 грн., за грудень 2008 р. у сумі 924 грн., грудень 2009 р. в сумі 6098 грн. та завищення р. 26 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" Декларації за грудень 2009 р. в сумі 149023 грн..

За результатами перевірки складено акт № 521/23-01/33555087 від 14 квітня 2011 року.

Підпунктом 4.6.6 пункту 4.6 розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 25.01.2011 року № 41, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби (пп. 4.6.7 п. 4.6 р. 5 вказаного Порядку).

За правилами пп. 4.6.7. п. 4.6 розділу V Порядку ТОВ "Брукіт" при заповненні рядка 21.3 декларації з податку на додану вартість з податку на додану вартість, передбаченого для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24), повинен був врахувати результати зазначеної документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби (№ 521/23-01/33555087 від 14.04.2011 р.), чим зменшити у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 149023,00 грн.

Однак, відповідно до пункту 3 розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22.12.2010 року № 984, результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків для платника податків. Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, зокрема, податкове повідомлення - рішення.

Відповідно до п. 86.8 ст. 86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Брукіт" на підставі п. 6 розділу ІV Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22.12.2010 року № 984, були подані заперечення на акт перевірки № 521/23-01/33555087 від 14 квітня 2011 року.

Листом від 04.05.2011 року № 7581/23-01 Коростенська ОДПІ повідомила, що заперечення розглянуті та залишені без задоволення.

Водночас, Коростенською ОДПІ, у відповідності до ст.86 ПК України, на підставі акту перевірки № 521/23-01/33555087 від 14.04.2011 року винесені податкові повідомлення - рішення від 10 травня 2011 року № 0000232301 про збільшення Товариству суми грошового зобов'язання з податку на прибуток з основного платежу в розмірі 43429, 00 грн. та штрафної (фінансової санкції) в розмірі 10857, 00 грн., № 0000242301 про збільшення податку на додану вартість усього 18116, 00 грн., у тому числі: 14493, 00 грн. основного платежу і 3623, 00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, № 0000051702 про збільшення прибуткового податку з робітників на 1301, 15 грн., у тому числі: 1040, 92 грн. основного платежу і 260, 23 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Податкове повідомлення - рішення на суму 149023,00 грн. на підставі висновків акту позапланової виїзної документальної перевірки від 14.04.2011 року № 521/23-01/33555087 податковим органом не приймалось.

Враховуючи те, що відповідач своїм правом на прийняття податкового повідомлення - рішення з податку на додану вартість на суму в розмірі 149023,00 грн. не скористався, висновки викладені в акті перевірки від 14.04.2011 року щодо завищення залишку від'ємного значення на суму 149023 грн. не є обов'язковими до виконання.

Отже, посилання контролюючого органу в акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності ТОВ "Брукіт" з податку на додану вартість від 17.06.2011 року № 991/15-02 на те, що суму коштів в розмірі 149023 грн. зменшено актом документальної позапланової виїзної перевірки № 521/23-01/33555087 від 14.04.2011 року, є необґрунтованим. Тому відповідачем безпідставно зазначено про обов'язок підприємства щодо відображення в рядку 21.3 податкової декларації з ПДВ за квітень 2011 року вказаної суми зі знаком "мінус".

Крім того, слід врахувати пункт 57.3 статті 57 ПК України, яким передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПК України).

За приписами пункту 56.18 статті 56 ПК України, при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Поскільки Коростенською ОДПІ податкове повідомлення - рішення про визначення грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 149023 грн. не приймалось, позивач був позбавлений можливості оскаржити таке рішення контролюючого органу, а тому висновки відповідача про необхідність зменшення позивачем від'ємного значення податку на додану вартість на суму 149023 грн. за результатами позапланової перевірки (акт від 14.04.2011 року № 521/23-01/33555087), є безпідставними через неузгодженість зобов'язань.

Окрім того, ТОВ "Брукіт", не погоджуючись із результатами перевірки, податковими повідомленнями рішеннями від 10.05.2011 року № 0000232301, № 0000242301, № 0000051702, звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби про їх скасування.

Постановою суду від 03.08.2012 року (справа № 0670/11060/11), яка ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2012 року залишена без змін, позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Брукіт" задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції від 10.05.2011 року №0000232301 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток з основного платежу в розмірі 37305,00 грн. та штрафної (фінансової санкції) в розмірі 9326,00 грн.; №0000242301 та №0000051702; податкову вимогу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.10.2011 року №93 в частині суми податкового боргу за узгодженими грошовими зобов'язаннями в розмірі 64300,55 грн., у тому числі: з податку на прибуток в розмірі 46248,55 грн.; з податку на додану вартість в розмірі 18052,00 грн.

З огляду на викладене, вірним є висновок суду першої інстанції, що доводи відповідача, викладені у акті № 991/15-02 від 17 червня 2011 року про завищення ТОВ "Брукіт" залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 149023 грн., є необґрунтованими.

Відтак, висновок суду першої інстанції про обґрунтованість та задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є вірним.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" грудня 2013 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) Г.І. Майор

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" лютого 2014 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Брукіт" вул.Коротуна, 1/б, офіс № 2,Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500

3- відповідачу/відповідачам: Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул.Коротуна, 3,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500