Копія
Іменем України
Справа № 827/2215/13-а
13.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дудкіної Т.М.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Омельченка В. А.
секретар судового засідання Кисельова В. В.
за участю сторін:
представник позивача, Відкритого акціонерного товариства "Южреммаш"- не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, до початку судового засідання надав клопотання про перенесення розгляду справи,
представник відповідача, Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Кримське територіальне управління- Пересунько Дмитро В'ячеславович, довіреність № 02 від 08.01.14
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Завод "Южреммаш" на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Водяхін С.А. ) від 05.12.13 у справі № 827/2215/13-а
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Завод "Южреммаш" (вул. Сімферопольска, 2, м. Севастополь, 99003)
до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Севастопольська, 43-б, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95013)
про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження,
Постановою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 05.12.2013 року по справі № 827/2215/13-а у задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Завод «Южреммаш» до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування постанови та розпорядження - відмовлено.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 05.12.2013 та прийняти нове рішення по справі, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання 13.02.14 представник апелянта не з'явився, про час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений в встановленому законом порядку. Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що 12 березня 2013 року відповідачем відносно позивача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 15-КР-1-Е, яким зобов'язано до 01 червня 2013 року усунути порушення та письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження, а саме: комісією було зобов'язано Відкрите акціонерне товариство «Завод «Южреммаш» в строк до 01 червня 2013 року визначити тип товариства - публічне або приватне, у відповідно до вимог пункту 5 Розділу ХУІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства».
У зв'язку з невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2013 року № 15-КР-1-Е, уповноваженою особою Комісії 08 липня 2013 року було порушено справу про правопорушення відносно Відкритого акціонерного товариства «Завод «Южреммаш».
22 липня 2013 року відповідачем складено акт № 147-КР-1-Е, яким встановлено невиконання Відкритим акціонерним товариством «Завод «Южреммаш» розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2013 року № 15-КР-1-Е.
На підставі зазначеного акту відповідачем 30 липня 2013 року було винесено постанову про накладення на Відкрите акціонерне товариство «Завод «Южреммаш» штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 грн. 00 коп.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що під час винесення постанови від 30 липня 2013 року відповідач діяв у відповідності правових норм, факт порушення позивачем вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» є доведеним, накладення на позивача фінансових санкцій є правомірним.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та переглядаючи постанову в межах доводів апеляційної скарги зазначає наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96 ВР (далі - Закон).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
12.03.2013 року Комісією було встановлено порушення ВАТ «Завод «ЮЖРЕММАШ» вимог пункту 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», а саме, не приведення до 30.04.2011 року статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства».
Згідно із п. 5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто до 30.04.2011 року).
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Таким чином, з 01.05.2011 року акціонерне товариство «Завод «ЮЖРЕММАШ» повинно було визначити тип товариства - публічне або приватне. З метою усунення порушень законодавства, на підставі пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 12.03.2013р. уповноваженою собою Комісії відносно позивача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №15-КР-1-Е, яким зобов'язано до 01.06.2013р. усунути порушення та письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. Згідно пункту 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012р. за №31855/22167 (далі - Правила), Уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено. Колегією суддів безперечно встановлено, що Товариством розпорядження №15-КР-1-Е від 12.03.2013 року у встановлений термін не виконано. Пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачена відповідальність юридичних осіб за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким чином, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №15-КР-1-Е від 12.03.2013р., Уповноважена особа Комісії 08.07.2013р. порушила справу про правопорушення. 22.07.2013р. відносно «Завод «ЮЖРЕММАШ» було складено акт № 147-КР-1-Е, яким встановлено невиконання ВАТ «Завод «ЮЖРЕММАШ» розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №15-КР-1-Е від 12.03.2013 р., винесеного на підставі Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. №448/96-ВР (зі змінами та доповненнями). У відповідності із пунктом 14 статті 8, статтею 9, пунктом 8 статті 11, статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та підпунктом 1.8 пункту 1 розділу XVII Правил, Уповноважена особа Комісії у відношенні ВАТ «Завод «ЮЖРЕММАШ» склала постанову про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 147-КР-1-Е від 30.07.2013р., якою за невиконання розпорядження №15-КР- 1-Е від 12.03.2013р. було накладено санкцію - штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 (сімнадцять тисяч) гривень. Згідно п.1 розділу XIV Правил, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. У зв'язку з тим, що позивачем під час розгляду справи порушення не усунуто, 30.07.2013р. уповноваженою собою Комісії відносно ВАТ «Завод «ЮЖРЕММАШ» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №97-КР-1- Е, яким зобов'язано товариство у термін до 30.10.2013р. усунути порушення та до 31.10.2013р. письмово поінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження. У зазначений термін ВАТ «Завод «ЮЖРЕММАШ» не повідомило про виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2013 року № 15-КР-1-Е, відсутні відомості про його виконання і на час розгляду справи. 30 липня 2013 року відповідачем було винесено постанову про накладення на Відкрите акціонерне товариство «Завод «Южреммаш» санкції у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян - 17000 (сімнадцять тисяч) грн. Прийняття рішення про конкретний розмір санкції входить до виключної компетенції Уповноваженої особи Комісії, оскільки у пунктах 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено розмір санкції від 17тис.грн. до 85тис.грн. та до товариства було застосовано мінімальну штрафну санкцію. Позивачем під час розгляду справи про правопорушення не надано доказів виконання розпорядження. Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що порушення позивачем вимог Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є доведеними, дії відповідача щодо винесення постанови відповідають вимогам діючого законодавства, отже застосування фінансових санкцій є правомірним. Апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції, ці доводи були предметом дослідження та не знайшли свого правового підтвердження. На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність доводів апеляційної скарги в зв'язку з їх спростуванням матеріалами справи і встановленими обставинами, а тому, відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, отже підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Завод "Южреммаш" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 05.12.13 у справі № 827/2215/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 лютого 2014 р.
Головуючий суддя підпис Т.М. Дудкіна
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис В.А.Омельченко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.М. Дудкіна