Ухвала від 17.02.2014 по справі 274/7322/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Потапова Т.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"17" лютого 2014 р. Справа № 274/7322/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Самченко В.М. ,

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Колодяжна Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "24" грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 24 грудня 2013 визнано незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області призначити пенсію ОСОБА_1 відповідно до абзацу 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня його звернення.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області просить скасувати вказану постанову суду через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, приймаючи рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства. Колегія суддів погоджується з таким висновком суду з огляду на таке.

Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС 2 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, серії НОМЕР_1 , має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В червні 2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом від 04 жовтня 2013 року №23738/02-04 відповідач повідомив позивача про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку через відсутність документів, підтверджуючих період роботи у зоні відчуження у 1986 році не менше 5 календарних днів.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з положеннями статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів пенсійний вік зменшується на 10 років.

В п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, відповідно до п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З матеріалів справи вбачається, що позивач в період з 26.08.1986 року по 29.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 03.09.1986 року, з 06.09.1986 року по 10.09.1986 року та з 20.09.1986 року по 30.09.1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с.Розсоха Чорнобильського району Київської області.

Відповідно до довідки ф.122 від 14.03.2013 року виданої дочірнім підприємством "Колонщина" ТОВ "Підрядно-спеціалізованого ремонтно-будівельного управління №3 Київзеленбуд" Київської області, Макарівського району, с.Колонщина ОСОБА_1 в період з 26.08.1986 року по 29.08.1986 року, з 01.09.1986 року по 03.09.1986 року, з 06.09.1986 року по 10.09.1986 року та з 20.09.1986 року по 30.09.1986 року був постійно зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПСС, Радою Міністрів і ВЦСПС від 29.12.1987 року №1497-378 і Постановою Ради Міністрів СССР і ВЦСПС від 05.06.1986 року №666-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1. Час вказаної роботи до 1 січня 1988 року зараховується в стаж при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі.

Вказана довідка безпідставно не прийнята відповідачем до уваги.

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах, необхідно врахувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Зокрема, особи, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи, можуть надавати документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Згідно довідки роботодавця позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с.Розсоха на посаді шофера колгоспу "Ленінський шлях" с.Колонщина, Макарівського району, Київської області та отримав заробітну плату за роботу на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за 1986 рік у розмірі 732,15 крб. Вказані відомості про заробітну плату відображені в довідці про заробіток для обчислення пенсії, що видана на підставі особових рахунків, що є первинними документами та підставою для нарахування підвищеного заробітку позивачеві, враховуючи фактичну тривалість роботи в зоні відчуження.

Проведення оплати праці позивача в трьохкратному розмірі (підстава - постанова Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7) в період перебування в зоні відчуження обумовлене вимогами законодавства Союзу РСР, чинного на здійснення нарахування, оскільки на території зони відчуження, що не була віднесена до зон небезпеки (зона особливого контролю), оплата праці провадилась з дня аварії, виходячи з підвищених на 100 % тарифних ставок, посадових окладів, відповідно до Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 р. № 524-156 (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 р. № 168).

Отже, потрійна оплата праці позивача за вказаний період підтверджує його перебування та роботу на території зони відчуження в зазначений час.

Колегія суддів вважає, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як часнику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у сукупності наявні всі необхідні для цього документи, а тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про неправомірність дій відповідача та наявність усіх правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "24" грудня 2013 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) Г.І. Майор

(підпис) Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "18" лютого 2014 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1

АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13312