Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко О.Ф.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
19 лютого 2014 року справа №239/539/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Гайдара А.В.
Яковенко М.М.
розглянувши у порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу ОСОБА_3
на постанову Новогродівського міського суду Донецької області
від 12 грудня 2013 року
по адміністративній справі № 239/539/13-а (суддя Пархоменко О.Ф.)
за позовом ОСОБА_3
до Управління Пенсійного фонду України в м. Новогродівка
Донецької області
про визнання дій неправомірними, про перерахунок пенсії, -
ОСОБА_3 (далі позивач) 29 травня 2013 року звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Новогродівка (далі управління, відповідач у справі) про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за віком з 24 грудня 2002 року (арк. справи 2-4).
Постановою суду першої інстанції від 12 грудня 2013 року у задоволені позову відмовлено з підстав відсутності порушень законодавства з боку відповідача під час здійснення перерахунку пенсії позивачу (арк. справи 66-70).
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (арк. справи 71-74). В обґрунтування доводів апеляційної скарги, позивач посилається на те, що він перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за віком, з 24 грудня 2002 року йому первинно була призначена пенсія в розмірі 265 грн. Загальний трудовий стаж складає 25 років 28 днів, з них за списком № 1-25 років. За період з 24 грудня 2002 року по 31 грудня 2003 року пенсія виплачувалась в заниженому розмірі 265 грн. при прожитковому мінімумі 342 грн. Посилається на приписи частини 3 статті 46 Конституції України та зазначає, що пенсія повинна забезпечувати рівень життя, та бути не нижче прожиткового мінімуму. Вважає, що діями відповідача порушені його права, передбачені Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про підвищення престижної шахтарської праці».
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку управління з 24 грудня 2002 року, отримує пенсію за віком на пільгових умовах, 17 жовтня 2013 року звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії по стажу з урахуванням прожиткового мінімуму та вимог статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» від 2 вересня 2009 року № 345 (арк. справи 5-11, 20). Проте, на час звернення до суду відповідачем не здійснено позивачу перерахунку пенсії з урахуванням викладених у зверненні обґрунтувань.
Судом першої інстанції встановлено та не оспорюється апелянтом, що позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах у розмірі 265 грн. згідно наданої заяви від 9 грудня 2002 року №503 та на підставі статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі Закон №1788-XII).
Відповідно до частин першої та другої статті 19 Закону №1788-XII максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом «а» статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №279 з 1 квітня 2002 року встановлено мінімальний розмір пенсії в сумі 47,30грн., максимальний розмір пенсії для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 20 років і більше - 265 грн.
З матеріалів справи вбачається та не оспорюється апелянтом, що його загальний трудовий стаж складав 25 років 28 днів, в тому числі стаж на підземних роботах 25 років.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно правомірності призначення пенсії позивачу з 24 грудня 2002 року у розмірі 265 грн.
Згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2003 року №544 з 1 липня 2003 року максимальний розмір пенсії для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 20 років і більше, встановлено в сумі 275грн. 80 коп. Отже, розмір пенсії позивача з 1 липня 2003 року правомірно складав 275 грн. 80 коп.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 визначено, що під час перерахунку пенсій відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) застосовується показник середньої заробітної плати за 2002 рік на рівні 306 грн. 45 коп.
Судом першої інстанції встановлено та не оскаржується позивачем, що станом на 1 січня 2004 року страховий стаж склав 26 років 1 місяць 5 днів, в тому числі на підземних роботах - 26 років 7 днів. Тобто, коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до статей 24, 25 Закону № 1058-IV, складав 0,52083, що свідчить про правомірність визначення відповідачем розмір пенсії позивачу у сумі 465,09грн. з 1 січня 2004 року.
Пунктом четвертим статті 42 Закону (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) передбачені умови проведення перерахунків пенсії. У разі, якщо після призначення пенсії застрахована особа продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводився за її вибором, з урахуванням страхового стажу, або з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. При проведенні перерахунку пенсії, з урахуванням тільки страхового стажу, середньомісячна заробітна плата не змінюється, перераховується тільки коефіцієнт страхового стажу. В другому випадку - крім перерахунку коефіцієнту страхового стажу, провадиться перерахунок середньомісячного заробітку, який визначається множенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, на перерахований індивідуальний коефіцієнт заробітку, який передається при кожному перерахунку пенсії, у зв'язку із збільшенням періоду заробітку. Збереження індивідуального коефіцієнту заробітку законодавством не передбачено.
З матеріалів справи вбачається, що з 1 червня 2006 року на підставі особистої заяви від 14 червня 2006 року позивачу проведено перерахунок пенсії по заробітній платі. На час здійснення перерахунку страховий стаж склав 28 років 1 місяць 5 днів, в тому числі на підземних роботах - 26 років 7 днів. Коефіцієнт страхового стажу, визначений відповідно до вимог статей 24, 25 Закону № 1058-IV, складав 0,54083, що свідчить про правомірність визначення відповідачем розмір пенсії позивачу у сумі 1110 грн. 15 коп. з 1 червня 2006 року.
З 1 січня 2008 року набув чинності Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI (далі - Закон № 107-VI), за приписами якого пенсіонерам, яким при визначенні заробітку для обчислення пенсії застосована середня заробітна плата працівників за 2002-2005 роки, проведено осучаснення заробітної плати з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2006 рік, який становить 928,81грн. Законом № 107-VI також збільшено величину оцінки одного року страхового стажу з 1 січня 2008 року з 1,0 відсотків до 1,2 відсотків, з 1 жовтня 2008 року - до 1,35 відсотків.
16 вересня 2008 року набув чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), за приписами статті 8 якого, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України - чоловіки не менш як 15 років, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш, як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Станом на час набуття чинності Закону № 345-VI позивач мав страховий стаж 28 років 1 місяць 5 днів, в тому числі стаж на підземних роботах - 26 років 7 днів, а розмір обчисленої пенсії за цим Законом склав 1879грн. 10 коп., правомірність якого не спростовано наведеними скаржником доводами апеляційної скарги.
На підставі особистих заяв позивачу неодноразово було перераховано розмір пенсії з урахуванням страхового стажу, стажу на підземних роботах та приписами Закону № 345-VI, внаслідок чого станом на 1 жовтня 2013 року розмір пенсії відповідача склав 2683 грн. 31 коп.
Правомірність здійснення нарахування та зазначених перерахувань розміру пільгової пенсії, з урахуванням змін у законодавстві, також підтверджена висновком Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 28 жовтня 2013 року №04884/01-05, до повноважень якого належить нагляд за дотриманням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсії.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає безпідставним посилання скаржника на залежність розміру пенсії у 2002-203 роках від розміру прожиткового мінімуму 2002, 2003 років та порушення вимог Закону № 345-VI.
Також, колегія суддів критично ставиться до тверджень позивача стосовно його необізнаності про розмір пенсії, оскільки він щомісячно отримує пільгову пенсію та неодноразово звертався до Управління із заявою про перерахунок пенсії, що свідчить про його свідомість про розмір нарахованої та сплаченої пільгової пенсії.
З наведеного вбачається, що відповідач діяв на підставі та у спосіб, визначений законом.
З огляду на викладене колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги позивача не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 11, 24, 94, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 12 грудня 2013 року у справі № 239/539/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 12 грудня 2013 року у справі № 239/539/13-а - залишити без змін.
Ухвала постановлена та підписана 19 лютого 2014 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: А.В. Гайдар
М.М. Яковенко