Справа: № 2а-10203/11 Головуючий у 1-й інстанції: Мельничук Ю.В.
Суддя-доповідач: Міщук М.С.
Іменем України
06 лютого 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області на постанову Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 29 листопада 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
ОСОБА_4 звернувся у суд з позовом, в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області здійснити перерахунок і виплату йому пенсії з урахуванням зміни розміру премії військовослужбовців згідно наказів Міністерства оборони України №50 від 28.01.2011 року та №355 від 25.06.2011 року.
Постановою Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 29 листопада 2011 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано останнього провести перерахунок і виплату пенсію позивачу з 01.11.2010 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на підставі п. 2 постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 року, №377 від 28.07.2008 року, абз. 5 п. 9 наказу Міноборони України №380 від 22.07.2010 року, №576 від 05.11.2010 року, п. 8 наказу Міноборони України №50 від 28.01.2011 року, №355 від 25.06.2011 року з урахуванням ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про залишення позову без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з таких підстав.
Так, суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наявність визначених законодавством підстав для проведення перерахунку отримуваної позивачем пенсії.
Проте, з таким висновком суду не можна погодитися.
Колегією суддів установлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Як зазначає ОСОБА_4 у позові, наказами Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та №355 від 25.06.2011 року збільшено розмір премії військовослужбовців Збройних Сил України на 55% від посадового окладу - з 01.01.2011 року, а починаючи з 01.06.2011 року - на 90% від посадового окладу.
У зв'язку із чим, позивач звертався до ГУ ПФУ у Черкаській області за перерахунком його пенсії на підставі ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ. Проте, йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).
Надаючи оцінку таким діям відповідача колегія суддів зважає на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, збільшення розміру однієї зі складових грошового забезпечення, відповідно до Закону, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою.
Відповідно до положень пункту 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2242-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На обґрунтування своїх вимог, позивач посилається на те, що вищезазначені накази Міністра оборони України прийняті в межах повноважень останнього та на підставі делегованих урядом повноважень.
Колегія суддів зауважує, що накази Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» та від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року №50», на які посилається позивач, прийняті в межах повноважень Міністра оборони України та на підставі делегованих урядом повноважень на виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік».
Колегія суддів зазначає, що підзаконні нормативні акти, які приймаються у зв'язку із формуванням та використанням фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади протягом бюджетного періоду повинні відповідати Закону про державний бюджет України на цей же рік, тобто їх дія обмежується в часі положеннями наступного бюджету України.
Враховуючи зазначене, а також те, що приписами Закону №2262-ХІІ передбачено проводити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення остаточно, судова колегія приходить до висновку, що збільшення премій відповідно до вищезазначеного наказу Міністра оборони України не є таким збільшенням грошового забезпечення.
Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність задоволення позовних вимог, порушивши норми матеріального та процесуального права.
Отже, оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області задовольнити.
Постанову Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 29 листопада 2011 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.