ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 8/386
про залишення позовної заяви без розгляду
12 лютого 2014 року м. Київ № 826/20411/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Саніна Б.В., при секретарі судового засідання Борисовій Т.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПрокурора міста Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Ірпінської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів України в Київській області
доОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся прокурор м. Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Ірпінської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів України в Київській області (надалі - позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач/ОСОБА_1), в якому просить суд:
1. Стягнути зі ОСОБА_1 податкову заборгованість на загальну суму з них по сплаті земельного податку з фізичних осіб в сумі 91 478,23 грн. (з них 91 478,23 грн. - основний платіж, 0,00 грн. - фінансові санкції, 0,00 грн. - пеня) на користь Ірпінської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів України в Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.10.2013 р. було відкрито скорочене провадження по справі №810/5604/13-а. Однак 04.11.2013 р. ухвалою Київського окружного адміністративного суду матеріали вказаної справи за вказаним вище позовом передано за територіальною підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
24.12.2013 р. до судді Окружного адміністративного суду Саніна Б.В. через відділ документального обігу та контролю суду (вх.826/20411/13 від 23.12.2013 р.) надійшли матеріали справи №810/5604/13-а за вказаним вище позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.12.2013 р. справу було прийнято та призначено до розгляду в порядку скороченого провадження.
Однак, 31.12.2013 р. від представника відповідача через відділ документального обігу та контролю суду надійшло заперечення (вх.03-4/92490 від 30.12.2013 р.), за розглядом якого суд дійшов висновку про необхідність призначення справи до судового розгляду для ухвалення законного та обґрунтованого судового рішення.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2014 р. №826/20411/13-а суд призначив судовий розгляд вказаної справи на 27.01.2014 р.
В судове засідання 27.01.2014 р. прокурор м. Ірпеня Київської області, який звернувся до суду в інтересах держави в особі Ірпінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області, не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений в порядку та строки, визначені положеннями Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення 23.01.2014 р. поштового відправлення №0101408116296 з відміткою «Судова повістка» представнику Прокуратури м. Ірпеня Київської області за довіреністю (гр. Поцій). При цьому, жодних клопотань від Прокуратури м. Ірпеня Київської області про відкладення судового розгляду справи, або про розгляд справи без участі уповноваженого Ірпінською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області прокурора м. Ірпеня Київської області до суду не надходило.
В зв'язку із вищевказаним, суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, відклав розгляд справи на 05.02.2014 р., про що було повідомлено позивача та Прокуратуру м. Ірпеня Київської області у встановленому положеннями ст.33 КАС України порядку.
Проте, повідомлений належним чином про час та місце судового засідання позивач у судове засідання 05.02.2014 р. не з'явився, про відкладення судового розгляду справи до суду не надходили, також не надходило клопотання про розгляд справи без їх участі.
Поряд із цим, в судове засідання 05.02.2014 р. з'явився прокурор м. Ірпеня Київської області, яким заявлено усне клопотання про відкладення розгляду справи, мотивуючи необхідністю обов'язкової участі позивача у судовому розгляді справи №826/20411/13-а.
У зв'язку із вищевказаним, суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, відклав розгляд справи на 12.02.2014 р. та повідомив сторін про дату, час та місце розгляду справи у порядку, передбаченому ст.33 та ст.35 КАС України
Однак, 12.02.2014 р. в судове засідання позивач та його представник повторно не з'явились, про час та місце судового засідання були належним чином повідомлені в порядку та строки, визначені положеннями КАС України. Водночас, жодних клопотань від Прокуратури м. Ірпеня Київської області та Ірпінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області про відкладення судового розгляду справи до суду не надходило, також не надходило клопотання про розгляд справи без їх участі.
Суд вважає за необхідне вказати на те, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 р. у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Водночас, неявки позивача в судові засідання, особиста участь у судовому розгляді справи №826/20411/13-а якого судом визнана обов'язковою, спричиняє затягування строків розгляду справи, що є порушенням як положень КАС України, так і п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до якого кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Відповідно до ч.3 ст.128 та п.4 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, якщо від нього не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності.
Зважаючи на неодноразові неявки позивача на судовий розгляд справи №826/20411/13-а, суд вважає за належне залишити його позовну заяву без розгляду.
Керуючись, п.4 ч.1 ст.155, ст.158, ст.160, ст.165 КАС України, суд
1. Адміністративний позов прокурора міста Ірпеня Київської області в інтересах держави в особі Ірпінської об'єднаної Державної податкової інспекції Міндоходів України в Київській області до ОСОБА_1 залишити без розгляду
2. Роз'яснити Ірпінській об'єднаній Державній податковій інспекції Міндоходів України в Київській області про право на повторне звернення до адміністративного суду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України. Ухвала може бути оскаржена у порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 КАС України відповідно.
Суддя Б.В. Санін