"12" лютого 2014 р.Справа № 916/2044/13
За заявою боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" (65026, м. Одеса, пл. Катерининська, буд. 5; код ЄДРПОУ 20932817)
про визнання банкрутом
Суддя Грабован Л.І.
Представники сторін:
від кредиторів: ПАТ „УкрСиббанк" - Черняков А.В.; Санаторій „Одеса" СБ України - Савчук Н.М.;
ліквідатора: арбітражний керуючий Колмикова Т.О.
Суть спору: про визнання банкрутом
Ухвалою підготовчого засідання суду від 07.08.2013р. (т. 1 а.с. 208-217) порушено провадження у справі за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" (далі - ТОВ) про визнання банкрутом у порядку ч.5 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; зобов'язано ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" подати в десятиденний строк оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" у офіційний друкований орган (газети "Голос України" чи "Урядовий кур'єр") з метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР"; розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Чульського О.С.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" надруковано в газеті „Урядовий кур'єр" №150 від 20.08.2013р. (т. 2 а.с. 12-19).
Ухвалою суду від 09.10.2013р. (т. 4 а.с. 6-7) призначено експертизу для визначення фінансового становища ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР"; проведення експертизи доручено відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Одеській області, якого зобов'язано підготувати та надати суду висновок про фінансове становище ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" з відомостями про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства.
Ухвалою суду від 18.10.2013р. (т. 5 а.с. 1-3) визнано грошові вимоги кредиторів ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР".
Ухвалою попереднього засідання суду від 18.10.2013р. (т. 5 а.с. 4-6) затверджено реєстр вимог кредиторів із загальною сумою визнаних судом вимог 20 419 553, 64 грн., до складу якого включені: Санаторію „Одеса" СБ України, ПАТ „УкрСиббанк", ТОВ „ІНФОКС" в особі філії „ІНФОКСВОДОКАНАЛ", ОСОБА_6 та вказані відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з державним реєстром застав.
Постановою господарського суду Одеської області від 18.12.2013р. (т. 5 а.с. 143- 146) визнано банкрутом ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР"; відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Колмикову Т.О.
12.02.2014р. до суду надано заяву (т. 6 а.с. 52) ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Колмикової Т.О. про проведення аудиту банкрута в рамках аудиторської перевірки. В заяві ліквідатором банкрута повідомлено, що в матеріалах справи про банкрутство ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" відсутній висновок відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Одеській області про фінансове положення банкрута. Крім того, у вказаній заяві зазначено, що існує необхідність визначення фінансового становища банкрута, що передбачено ч. 2 ст. 41 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та необхідність підтвердження даних фінансової звітності, для чого необхідно провести аудит банкрута; в рамках аудиторської перевірки поставити питання про підтвердження даних фінансової звітності боржника за 2010-2013рр., а також відображення поточного стану активів та пасивів ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР".
Ч.1 Порядку проведення аналізу фінансово-господарського стану суб'єктів господарювання державних підприємств і підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, та підготовки на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновків про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.02.2013 №327/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.02.2013 за №331/22863 (далі - Порядок) передбачено, що аналіз фінансово-господарського стану суб'єктів господарювання щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства (далі - Аналіз) проводиться згідно з Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 19.01.2006р. №14 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 26.10.2010р. №1361).
Згідно ч. 2 Порядку підготовку на запити суду, прокуратури або іншого уповноваженого органу висновків про наявність ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства (далі - Висновки) здійснюють структурний підрозділ Мін'юсту України, який забезпечує реалізацію повноважень державного органу з питань банкрутства (далі - структурний підрозділ Мін'юсту України), або територіальні органи Мін'юсту України за результатом проведеного Аналізу.
Експертизу фінансового становища боржника суд призначив з метою отримання висновку про фінансовий стан ТОВ "СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" для прийняття рішень щодо подальших процедур у справі про банкрутство.
Відповідно до ч.5 ст.42 ГПК України висновок експерта для господарського суду не є обов'язковим і оцінюється господарським судом за правилами, встановленими статтею 43 цього Кодексу. Згідно ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Положення ч. 2 ст. 43 ГПК України, яка передбачає, що ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили, підтверджує те, що висновок судового експерта є одним з доказів, який поряд з іншими доказами оцінюється судом на загальних підставах.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" процедура розпорядження майном боржника вводиться строком на сто п'ятнадцять календарних днів і може бути продовжена господарським судом за вмотивованим клопотанням розпорядника майна, комітету кредиторів або боржника не більше ніж на два місяці. Таким чином, Закон не передбачає подальшого продовження процедури розпорядження майном.
Враховуючи викладене, відсутність висновку Головного управління юстиції в Одеській області про фінансове становище ТОВ "СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" з відомостями про наявність ознак приховуваного, фіктивного банкрутства або доведення до банкрутства не перешкоджала прийняттю судом 18.12.2013р. постанови про визнання боржника банкрутом та введення відносного нього ліквідаційної процедури, оскільки суд розглядає справу та надає оцінку обставинам, що склались, оцінюючи наявні докази, а саме: клопотання від 18.12.2013р. голови комітету кредиторів ПАТ "УкрСиббанк" (т.5 а.с. 119) про визнання ТОВ "СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" банкрутом та перехід до ліквідаційної процедури у справі про банкрутство, аналіз фінансово-господарської діяльності боржника, складений арбітражним керуючим та бухгалтерські документи боржника, на підставі яких його складено.
Так, на виконання вимог ч. 3 ст. 22 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розпорядником майна боржника надано суду аналіз фінансово-господарського стану суб'єкта господарювання ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства від 25.10.2013р. (т.5 а.с.58-86), відповідно до якого ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" перебуває у стані надкритичної неплатоспроможності, ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування банкрутства, незаконних дій у разі банкрутства не виявлені. Аналіз проведений ґрунтуючись на вимогах наказу Міністерства економіки України від 19.01.2006 № 14 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства" (надалі - Методичні рекомендації) із змінами, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 26.10.2010 № 1361 та відповідає всім вимогам Закону та Методичних рекомендацій.
Враховуючи те, що пунктом 1 розділу ІІ Методичних рекомендацій встановлено, що джерелом інформації для формування висновку є фінансова звітність боржника за останні 3 роки до моменту порушення провадження у справі про банкрутство, а також для забезпечення об'єктивного проведення аналізу фінансово-господарської діяльності боржника в ліквідаційній процедурі на виконання приписів ст. 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", необхідно підтвердження даних фінансової звітності, суд вважає за необхідне проведення аудиту та надання суду за його результатами аудиторського висновку, з оплатою проведення аудиту за рахунок коштів банкрута.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 3 Закону України „Про аудиторську діяльність" аудит - перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів. Аудит здійснюється незалежними особами (аудиторами), аудиторськими фірмами, які уповноважені суб'єктами господарювання на його проведення.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України „Про аудиторську діяльність" аудиторський висновок - документ, що складений відповідно до стандартів аудиту та передбачає надання впевненості користувачам щодо відповідності фінансової звітності або іншої інформації концептуальним основам, які використовувалися при її складанні. Концептуальними основами можуть бути закони та інші нормативно-правові акти України, положення (стандарти) бухгалтерського обліку, внутрішні вимоги та положення суб'єктів господарювання, інші джерела.
Ч. 1, 2, 3 ст. 17 Закону України „Про аудиторську діяльність" передбачено, що аудит проводиться на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником. Інші аудиторські послуги можуть надаватися на підставі договору, письмового або усного звернення замовника до аудитора (аудиторської фірми). Замовник має право вільного вибору аудитора (аудиторської фірми) з дотриманням вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 11 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд в ухвалі про порушення справи про банкрутство може зобов'язати боржника провести аудит.
Враховуючи відсутність висновку Головного управління юстиції в Одеській області про фінансове становище ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" та необхідність підтвердження даних фінансової звітності боржника, суд зобов'язує ліквідатора ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" арбітражного керуючого Колмикову Т.О. організувати проведення аудиторської перевірки ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" за рахунок банкрута та надати аудиторський висновок суду.
Керуючись ст. 17 Закону України „Про аудиторську діяльність", ч. 11 ст. 16, ст.ст. 40, 41 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Зобов'язати ліквідатора ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" арбітражного керуючого Колмикову Т.О. організувати проведення аудиторської перевірки ТОВ „СПЕЦАВТОТЕХНІКА ЦЕНТР" (65026, м. Одеса, пл. Катерининська, буд. 5; код ЄДРПОУ 20932817) з метою підтвердження даних фінансової звітності за 2010-2013рр. за рахунок банкрута та надати аудиторський висновок суду.
Копію ухвали надіслати ліквідатору, кредиторам.
Суддя Грабован Л.І.