267/9151/13-а Справа № 2-а/267/41/14
11 лютого 2014 року місто Макіївка
Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області у складі судді Помогаєва А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у м. Макіївці, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, суд
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просила:
- Поновити строк звернення до суду щодо позовних вимог, починаючи з 25.05.2012р.
- Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради (далі - УПСЗН) щодо призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в значно меншому розмірі.
- Зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивача допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік, за період з 25.05.2012 року до дати досягнення сином трирічного віку, з урахуванням фактично виплачених сум.
- Стягнути з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 68,82 грн.
Ухвалою суду від 16.01.2014 р. до участі у справі у якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Управління Державної казначейської служби у м. Макіївці.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку у відповідача.
На підставі заяви позивача, їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.05.2012 р. по ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 130 грн. на місяць.
05.12.2013 р. ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН з заявою про перерахунок та виплату недоотриманих коштів, виходячи з розміру щомісячної допомоги, встановленого Законом України «Про державну допомогу сім ям з дітьми», а саме - у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
10.12.2013 р. УПСЗН надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку, з посиланням на Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 р.
Розмір допомоги встановлений відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім ям з дітьми» в редакції Закону України № 2334-III від 22.03.2001р. (із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік»).
Однак, відповідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону від 22.03.2001р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Рішенням Конституційного Суду України №-6-рп/2007 від 09.07.2007р. було скасовано зміни, що внесені до ст. 15 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», зокрема, у тій частині, що положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, тобто, визнано їх неконституційними.
Таким чином, вважає, що відповідач, починаючи з 14.05.2012 року повинен був встановити їй розмір допомоги по догляду за дитиною в сумі, передбаченій законом. Однак перерахунку не було зроблено. І тому за період з березня 2013 року повинен був зробити перерахунок.
Посилаючись на норми Конституції України, Закону України " Про державну допомогу сім ям з дітьми " від 21.11.1992р. № 2811-XII, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р., Закону України " Про прожитковий мінімум " № 966-14 від 15.07.1999р., ст. 62 Закону України " Про державний бюджет України на 2007р." № 489-V від 19.12.2006р., ст. 12 Закону України " Про державний бюджет України на 2012р." № 4282- VI від 22 грудня 2011 року, ст. 7 Закону України " Про державний бюджет України на 2013р." № 5515-VI від 6 грудня 2012 року, просить позов задовольнити. Крім того, просить поновити строк звернення до суду починаючи з 25.05.2012 р., посилаючись на незнання чинного законодавства.
Позивач подала заяву про розгляд справи у її відсутність.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, подавши письмові заперечення на позов, заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Представник третьої особи, належним чином повідомленої про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, що не є перешкодою для розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 має сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим з 14.05.2012 р. позивачу призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць.
Державну допомогу позивачу призначено у відповідності до положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Розмір призначеної допомоги визначено УПСЗН відповідно до п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 р. у розмірі, що дорівнює різниці між: 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
З 1 січня 2008 року відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пункту 3 Прикінцевих Положень цього Закону, пункту 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Таким чином, з 1 січня 2008 року існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», функції по виплаті допомоги по догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету України.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону №107-VI, тобто у розмірі, що дорівнює різниці між: 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень. Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким викладена зазначена редакція ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діяла по 31 грудня 2008 року.
Таким чином, станом на день звернення позивача до відповідача з заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діє в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімум для дітей віком до 6 років.
Статтею 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Допомогу позивачу призначено у травні 2012 року, таким чином, на теперішній час минув шестимісячний строк з дня коли позивач дізнався (повинен був дізнатися) про порушення своїх прав.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Суд не вбачає підстав для поновлення пропущеного строку, та ухвалою від 11.02.2014 р. адміністративний позов у частині вимог про нарахування та виплату державної допомоги за період з 25.04.2012 р. по 23.06.2013 р. залишено без розгляду.
Разом з тим, спірні виплати є щомісячними, отже порушення є триваючим. За таких обставин суд вважає за необхідне захистити права позивача у межах шестимісячного строку до дня звернення з адміністративним позовом. Згідно відмітки канцелярії суду, позовну заяву подано 24.12.2013р. Таким чином, позивач має право вимагати перерахунок допомоги за період з 24.06.2013р.
Крім того, суд дійшов висновку, що вимога позивача про нарахування та стягнення спірної допомоги до дати досягнення дитиною трирічного віку, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 є безпідставною, оскільки відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога виплачується щомісячно. Право отримання державної допомоги наперед, за майбутні періоди, Законом не передбачено. Таким чином, позивач має право на отримання допомоги за період з 24.06.2013 р. до моменту прийняття рішення суду з цього питання. У задоволенні позовних вимог про нарахування та стягнення коштів за весь період до досягнення дитиною трирічного віку слід відмовити.
Згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позовні вимоги суд задовольняє частково, але вони мають немайновий характер, отже визначити пропорційність їх задоволення не можливо. Суд приходить до висновку, що на користь позивача необхідно витрати зі сплати судового збору в повному обсязі, а саме - 68,82 грн.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Державної казначейської служби у м. Макіївці - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити перерахунок ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік, починаючи з 24.06.2013 року по 11.02.2014 року та виплатити недоотриману суму коштів, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 68,82 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог, щодо нарахування та виплати державної допомоги до дати досягнення дитиною трирічного віку, - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі оскарження - за результатами апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В.Помогаєв
Суддя А.В.Помогаєв