Постанова від 11.02.2014 по справі 233/709/14-а

233 № 233/709/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2014 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Бєлостоцька О. В.

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

позивача -

представника відповідача -

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій незаконними та зобов*язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2014 року позивач звернулась до суду з позовом до УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, в якому зазначила, що з 20 січня 2009 року вона перебуває на обліку у відповідача по справі як одержувач пенсії згідно ст.37 Закону України «Про державну службу». При призначенні та обчисленні розміру пенсії відповідачем не були враховані наступні складові заробітної плати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, що не відповідає вимогам діючого законодавства. 15 січня 2014 року позивач звернулась до УПФУ в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області із заявою про перерахунок пенсії. Рішенням від 20 січня 2014 року УПФУ в м.Костянтинвці та Костянтинівському районі Донецької області відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на статті 33,37 Закону України «Про державну службу». Позивач просить визнати незаконними дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, зобов*язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Ухвалою суду від 11 лютого 2014 року позовні вимоги про визнання незаконними дій відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації та зобов*язання здійснити перерахунок пенсії за період часу з 20 січня 2009 року по 26 липня 2013 року включно залишені без розгляду у зв*язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.

В судове засідання позивач не з*явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій підтримала заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином,про що свідчить розписка про отримання судової повістки, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області (а.с.6), пенсія позивачці призначена на підставі Закону України «Про державну службу», що вбачається з рішення відповідача по справі від 20 січня 2014 року (а.с.8) та не оспорюється ним.

Як вбачається з довідки Управління державної казначейської служби України у м.Костянтинівці Донецької області № 6-29/59 від 14 січня 2014 року (а.с.9-11) про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, в період часу з січня 2007 року до грудня 2008 року розмір отриманих ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації в загальному розмірі 4998грн 61коп, на які нараховано страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 20 січня 2014 року (а.с.8) ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати №6-29/59 від 14 січня 2014 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації заробітної плати.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов*язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога до відпустки та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З позовної заяви та з рішення від 20 січня 2014 року вбачається, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 15 січня 2014 року, надавши з цією метою довідку про складові заробітної плати від 14 січня 2014 року № 6-29/59.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідача слід зобов*язати здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 не з 27 липня 2013 року, а зважаючи на дату звернення із заявою про перерахунок пенсії, - з 01 січня 2014 року з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, зазначених у довідці Управління державної казначейської служби України у м.Костянтинівці Донецької області № 6-29/59 від 14 січня 2014 року.

Витрати, пов*язані із сплатою судового збору (а.с.1) слід стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1

На підставі ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 38,41 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 6, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій незаконними та зобов*язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов*язати Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року з урахуванням зазначених у довідці Управління державної казначейської служби України у м.Костянтинівці Донецької області № 6-29/59 від 14 січня 2014 року отриманих позивачем сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати, пов*язані із сплатою судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя