36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
21.04.2009 р. Справа №8/93
м. Полтава
за позовом Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", 61003 м.Харків, вул.Кооперативна, 12
до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул.Старий Поділ, 5, м.Полтава, 36022
про стягнення 17000 грн.
Суддя Плеханова Л.Б.
Представники:
від позивача: Нечитайло В.І., дор. від 28.01.2009р.
від відповідача: Ковтун Ю.І., дор. №01-6/8173 від 03.10.2008р.
від прокуратури: Харенко В.І.
Суть справи: Розглядається позовна заява Прокурора Червонозаводського району міста Харкова в інтересах держави в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про стягнення 17000 грн. штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідач надав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує., посилаючись на застосування штрафу після спливу строку застосування адміністративно-господарської санкції.
Прокурора Червонозаводського району міста Харкова заявив клопотання про поновлення пропущеного терміну подачі позову до суду.
Позовна заява від 25.02.08р. за вих. №03-40/08 була подана до Господарського суду Полтавської області з пропущеним терміном позовної давності в зв"язку з тим, що 23 січня 2007 року Господарським судом Полтавської області було порушено провадження по справі №22/28 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про скасування постанови №ПП-77 від 13.12.06р. про накладення штрафу у розмірі 17000 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики.
15.01.08р. Постановою Господарського суду Полтавської області по вищевказаній справі було відмовлено в задоволенні позовну ВАТ "Полтаваобленерго" до ДП "НЕК "Укренерго" в особі ВП "Держенергонагляд"" у Північному регіоні" про скасування постанови Державної інспекції про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику".
Постанова від 15.01.08р. по справі №22/28 була отримана Відокремленим підрозділом "Держенергонагляд в Північному регіоні" 20.02.08р. та зареєстрована під вхідним номером №13/154, про що свідчить відмітка в журналі вхідної кореспонденції та на першій сторінці вищевказаної постанови.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Згідно з Положенням Про відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Північному регіоні", затвердженим директором Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго", Держенергонагляд у Північному регіоні утворено з метою забезпечення функціонування електроенергетичної системи регіону в межах Харківської, Полтавської та Сумської областей України, як складової частини цілісної об'єднаної енергосистеми України.
У ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що з 17 по 21 квітня 2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено комплексне обстеження технічного стану електричного обладнання Глобинської філії Відкритого акціонерного товариства „Полтаваобленерго", про що було складено акт обстеження .
За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № Р-03/06-04 від 10.05.06 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у
встановлений термін не виконав, що підтверджується актом обстеження № Кр 387- 10/06 від 25.10.06 р. та актом перевірки від 25.10.06 р.
Також, у ході перевірки встановлено, що з 10 по 13 липня 2006 було проведено цільове обстеження електропередавальної організації щодо готовності до роботи в осінньо -зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій Кобеляцької філії ВАТ „Полтаваобленерго", про що було складено акт обстеження.
За результатами обстеження відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № Р-08/06-04 від 19.07.06 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується актом обстеження № Кр 409-11/06 від 14.11.06 р. та актом перевірки № Кр 409-11/06 від 14.11.06 р.
У ході перевірки ВП „Держенергонагляд у Північному регіоні" за дотриманням чинного законодавства встановлено, що з 9 по 13 вересня 2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено цільове обстеження електропередавальної організації щодо готовності до роботи в осінньо- зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій Семенівської філії ВАТ „Полтаваобленерго", про що було складено акт обстеження.
З 9 по 13 жовтня 2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено цільове обстеження електропередавальної організації щодо готовності до роботи в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуації Шишацької філії ВАТ „Полтаваобленерго", про що було складено акт обстеження.
Одночасно, 13 жовтня 2006 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Полтавській області було проведено цільове обстеження щодо планування, достатності та виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електричної мережі в осінньо-зимовий період 2006-2007р.р. та в умовах надзвичайних ситуацій Лохвицької філії ВАТ „Полтаваобленерго", про що було складено акт обстеження.
За результатами проведених обстежень відповідачеві було видано обов'язковий до виконання припис № Р-15/06-04 від 23.10.06 р. про усунення виявлених порушень, які відповідач у встановлений термін не виконав, що підтверджується наступними документами: актом обстеження № Кр 407-11/06 від 14.11.06 p., актом перевірки № Кр 407-11/06 від 14.11.06 p., актом перевірки № П-811 від 14.11.06 p., актом обстеження № П-812 від 14.11.06 р., актом перевірки № 812 від 14.11.06 р.
Старшим державним інспектором України з енергонагляду у Полтавській області за порушення законодавства про електроенергетику та за невиконання приписів на відповідача, згідно зі ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" та „Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", затвердженого Постановою КМУ №1312 від 30.07.99р., накладено штраф у розмірі 17000 грн., про що було винесено постанову №ПП-77 від 13.12.06 р.
Відповідно до п.10 Положення „Про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Вказаний штраф до держбюджету відповідачем не перераховано.
15.01.08 р. Господарським судом Полтавської області була винесена постанова по справі № 22/28, в якій зазначено, що в задоволені позовних вимог ВАТ „Полтаваобленерго" про скасування постанови Державної інспекції про накладення штрафу - відмовити.
Постанова залишена в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2009р.
Ненадходження, а також несвоєчасне надходження штрафних санкцій до бюджету зачіпає інтереси держави, оскільки відбувається недофінансування бюджетних установ, організацій, соціальних програм, що створює загрозу стабільності соціальної політики держави.
Штрафи, накладені Державною інспекцією з енергетичного нагляду, спрямовуються до державного бюджету України. Згідно з Положенням Державного казначейства, затвердженим Постановою КМУ №590 від 31.07.99р., організовує і здійснює виконання державного бюджету Державне казначейство і його управління.
Відповідач ВАТ "Полтаваобленерго" у відзиві позов не визнає, виходячи з наступного
Штраф, накладений Державною інспекцією, згідно постанови від 13.12.06р. №ПП-77, є адміністративно-господарським, в стягується в судовому порядку, що передбачено п.10 Положення "Про порядок накладення на суб"єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику", яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99р. №1312.
Відповідно до ч.1 ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб"єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб"єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
У зв"язку з тим, що адміністративно-господарські санкції взагалі і штраф, передбачений ст.27 Закону України "Про електроенергетику" зокрема, є конфіскаційними так, як наслідком мають стягнення державою з суб"єкта господарювання основних або оборотних засобів, іншого майна, то їх застосування відповідно до ст.41 Конституції України можливе тільки за рішенням суду.
З урахуванням цього і звернення контролюючого органу до суду з позовом про стягнення штрафу у випадку відмови суб"єкта господарювання від його сплати в добровільному порядку повинно бути в межах встановлених відповідно до ч.1 ст.250 Господарського кодексу України.
Заперечення відповідача є необгрунтованими, оскільки Державною інспекцією штрафні санкції були застосовані до ВАТ "Полтаваобленерго" у межах шестимісячного з дня виявлення порушення терміну у відповідності до вимог ст.250 ГК України.
Відповідач необґрунтовано ототожнює термін застосування адміністративно-господрських санкцій із їх стягненням шляхом пред"явлення позову до суду.
Відповідно до ст.258 ЦК України до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) застосовується позовна давність в один рік.
Згідно ч.3 ст.267 ЦК України ВАТ "Полтаваобленерго" заявило клопотання про застосування строку позовної давності по даній справі (лист від 01.04.2008р. №01-6/2992).
Прокурор Червонозаводського району м.Харкова заявив клопотання про поновлення пропущеного терміну позовної давності (лист від 31.03.2009р. №03-40/09).
Відповідно до ч.5 ст.267 ЦК України суд може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк.
На переконання суду наведені прокурором доводи в обгрунтування причин пред"явлення позову з пропущенням строку позовної давності є поважними та заслуговують на увагу, тому клопотання про поновлення строку позовної давності підлягає задоволенню.
Згідно ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її позовні вимоги та заперечення.
Доводи прокурора, наведені в обгрунтування причин пропуску строку пред"явлення позову, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, щодо отримання 20.09.2008р. відокремленим підрозділом "Держенергонагляд у Північному регіоні" постанови Господарського суду Полтавської області від 15.01.2008р. по справі №22/28, підтверджені належними доказами - журналом вхідної кореспонденції та штампом на першій сторінці вищевказаної постанови.
Вказана обставина явилася підставою для пред"явлення позову по справі №8/93, оскільки у судовому порядку було встановлено факти порушення структурними підрозділами відповідача вимог законодавства про електроенергетику і підтверджено правомірність та обгрунтованість застосування до них штрафу в сумі 17000,00грн. згідно Постанови №ПП-77 від 13.12.2006р.
На підставі вищевикладеного та матеріалів справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 100, 102, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Поновити строк звернення до адміністративного суду з позовом.
2. Позов задовольнити.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (36022, м.Полтава, вул.Старий Поділ, 5, р/р 26007054501100 в ПРУ "Приватбанк" м.Полтава, МФО 331401, код 00131819) в доход державного бюджету штраф в сумі 17000 грн. Одержувач: р/р 31118106600002 відкритий на Полтавське УДК, банк одержувач ГУДК України у Полтавській області, м.Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698804, код платежу до бюджету 21081100.
Суддя Плеханова Л.Б.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.04.2009р.