Постанова від 05.02.2014 по справі 814/5220/13-а

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

05 лютого 2014 року справа № 814/5220/13-а

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Марич Є. В. розглянув у порядку письмового провадження справу за

адміністративним позовомУправління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області, вул. Леніна, 31, смт. Березанка, Миколаївська область, 57400

до ОСОБА_1, АДРЕСА_1

простягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплати штрафних санкцій та пені в сумі 1380,48 грн

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області, звернувся до суду з позовом до відповідачки, ОСОБА_1, про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та сплати штрафних санкцій та пені в сумі 1380,48 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідачка обрала загальну систему оподаткування обліку та звітності, станом на час розгляду справи має борг зі сплати єдиного внеску за липень-грудень 2012 року, крім того за порушення пенсійного законодавства до неї застосовано штрафні санкції, проте заборгованість не погашена.

Позивач у судове засідання не з'явився, у позовній заяві просив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Відповідачка у судове засідання не з'явилася, подала суду заперечення, просила розглядати справу в порядку письмового провадження. Крім того, відповідачка станом на час розгляду справи змінила прізвище з "Паскар" на "Кашу", що підтверджується свідоцтвом про шлюб.

За приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд дослідив матеріали і обставини справи, якими обгрунтовані позовні вимоги та заперечення, і встановив наступне.

Відповідачка взята на облік платника єдиного внеску з 21.06.2010 за № НОМЕР_1 (арк. справи).

Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року N 2464-VI (чинного на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон N 2464-VI) визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Так, відповідачка є платником єдиного внеску на підставі пункту 4 частини 1 статті 4 Закону N 2464-VI: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Частина 2 статті 6 Закону N 2464-VI визначає обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону N 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

За змістом частини 11 статті 8 Закону N 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Заборгованість відповідачки виникла за 2012 рік, сума мінімального розміру заробітної плати за липень-вересень 2012 року становила 1102 грн; за жовтень - листопад 2012 року - 1118 грн, за грудень 2012 року - 1134 грн, тому єдиний внесок встановлений у відповідних розмірах (34, 7 % розміру мінімального страхового внеску) за липень-вересень 2012 року - по 382, 39 грн; за жовтень-листопад 2012 року - по 387, 95 грн, за грудень 2012 року - 393, 50 грн (арк. справи 10).

Аналіз статті 9 Закону N 2464-VI свідчить, що обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску за минулі періоди, крім випадків сплати єдиного внеску згідно з частиною п'ятою статті 10 цього Закону, здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VI органи Пенсійного фонду мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

З огляду на зазначене вище, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина 10 статті 25 Закону № 2464-VI ).

Так, Рішенням № 367 від 01.08.2013 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідачці нарахований штраф у розмірі 114,72 грн та пеню у розмірі 96, 36 грн (арк. справи 12).

Згідно із частиною 14 статті 25 Закон № 2464 суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

У відповідності до пункту 4 статті 25 Закону № 2464-VI та підпункту "б" пункту 6.3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління ПФУ від 27.09.2010 № 21-5, позивач направив відповідачці Корінець вимоги № Ф - 254 від 01.08.2013 (арк. справи 11).

Відповідно до абзаців 6, 7 частини 4 статті 25 Закону № 2464-VI у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

У зв'язку з вищезазначеним, суд відхиляє заперечення відповідачки і наголошує, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку, а одним із принципів збору та ведення обліку єдиного внеску є відповідальності платників єдиного внеску за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків. Крім того, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Таким чином заборгованість відповідачки складає 1380, 48 грн з врахуванням часткової сплати, що підтверджується карткою особового рахунку (арк. справи 9).

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу.

Згідно із статтею 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідачка своїм правом не скористалася, доказів погашення боргу чи оскарження рішення суду не подала, вимогу не оскаржила.

З огляду на зазначене вище, позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та їх належить задовольнити.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 11, 122, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) на користь Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області (код за ЄДРПОУ 20886862) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік та штрафних санкцій у сумі 1 380, 48 грн (одна тисяча триста вісімдесят гривень 48 к.).

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Суддя Є. В. Марич