Постанова від 04.02.2014 по справі 128/184/14-а

Справа № 128/184/14-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 лютого 2014 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі головуючого :

судді : Ганкіної І. А.

при секретарі : Колонюк Ю.В.

позивачі: ОСОБА_1

пред-ві позивача : Байдак В.Г.

пред-ві відповідача: Кобець О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вінниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по повторному перегляду заяви про призначення пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по повторному перегляду заяви про призначення пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 , виданого 10 березня 2004 року Вінницькою обласною державною адміністрацією.

У листопаді 2013 року він звернувся до Управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області з заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Із заявою про призначення пенсії ним було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії серії НОМЕР_1 , трудову книжку, архівну довідку про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 08 листопада 2013 року, яким встановлено факт, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 08 червня 1987 року по 20 серпня 1987 року, а саме: перебував на зборах в складі військової частини НОМЕР_2 , яка розташовувалась біля села Димарка, Іванківського району Київської області та виконував робити по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987 року - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в трьохкратному розмірі за 13 днів червня 1987 року та 8 днів липня 1987 року.

Рішенням комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначення (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області від 28 листопада 2013 року йому відповідно до наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 159 від 22.08.2002 року, наказу по управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькому районі № 47/1-ОД від 17.09.2002 року «Про комісію для розгляду спірних питань» відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку в зв'язку з тим, що відсутні 14 днів в зоні відчуження, а рішенням суду не встановлено факт роботи в зоні відчуження, лише участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1987 року по 20.08.1987 року в складі військової частини № 43187, яка розташовувалась біля с. Димарка, Іванківського району Київської області.

Вказане рішення про відмову в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку , позивач ОСОБА_1 вважає протиправним та незаконним з наступних підстав.

Як зазначає позивач ОСОБА_1 в своїй заяві, що 10 березня 2004 року Вінницькою обласною державною адміністрацією було видано посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серії НОМЕР_1 .

Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Оскільки був втрачений оригінал довідки військової частини НОМЕР_2 від 19 серпня 1987 року № 18/32 про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, він звернувся до суду з заявою про встановлення факту його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС в зоні відчуження і рішенням Вінницького районного суду Вінницької області від 08 листопада 2013 року було встановлено факт, що він, ОСОБА_1 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в період з 08 червня 1987 року по 20 серпня 1987 року, а саме: перебував на зборах в складі військової частини НОМЕР_2 , яка розташовувалась біля села Димарка, Іванківського району Київської області та виконував робити по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987 року - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в трьохкратному розмірі за 13 днів червня 1987 року та 8 днів липня 1987 року.

Крім того, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Отже, як зазначає позивач в своїй заяві, що доказом його участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження 1987 році є діюче і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) серії НОМЕР_1 , видане Вінницькою обласною державною адміністрацією 10 березня 2004 року, яке відповідно до п. 2 ч. І ст.14 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" вказує на те, що він приймав участь ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працював у зоні відчуження у 1987 році, а також рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 08 листопада 2013 року, яким встановлено факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження у 1987 році протягом 21 дня.

За таких обставин рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначення (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області від 28 листопада 2013 року про відмову йому в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на думку позивача є протиправним і підлягає скасуванню, а Управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області слід зобов'язати призначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку з 28 серпня 2013 року.

Обставини , викладені в заяві, змусили позивача звертатися до суду з вказаним позовом, в якому просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначення (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення, управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області від 28 листопада 2013 року про відмову позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Просить також, зобов'язати управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області призначити ОСОБА_1 , пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 28 серпня 2013 року.

В процесі розгляду справи, позивач уточнив прохальну частину адміністративного позову, а саме виклав другу вимогу позову в такій редакції : « Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області розглянути повторно питання про призначення йому, ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 35 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 28 серпня 2013 року з урахування рішення Вінницького районного суду від 08 листопада 2013 року , яким встановлено факт виконання ним, ОСОБА_1 робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження безпосередньо біля реактора у червні місяці 1987 року - 13 днів, у липні місяці 1987 року - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.435 бер та отримав заробітну плату в 3-х кратному розмірі за 13 днів червня місяця 1987 року та 8 днів липня місяця 1987 року».

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просили позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 позов не визнала, при цьому пояснила, що дійсно 25.11.2013 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області із заявою про призначення пенсії. Згідно протоколу № 9 від 28.11.2013 р, засідання комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій, прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, в зв'язку з тим, що відсутні 14 днів в зоні відчуження, а рішенням суду не встановлено факт роботи в зоні відчуження, лише участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1987 по 20.08.1987 р. тому, в задоволені заяви позивача просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 - ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 10.03.2004 року Вінницькою обласною державною адміністрацією (а.с. 3) .

Згідно наказу директора заводу № 421 ІДА за № 23/Л від 02 червня 1987 року ОСОБА_1 був направлений на учбові збори до Вінницького РВК строком на 6-ть місяців з 04 червня по 04 грудня 1987 року ( а.с. 12 -13) , а Вінницьким РВК був відправлений в зону відчуження Чорнобильської АЕС на період з 08 червня 1987 року по 20 серпня 1987 року ( а.с. 4-5) .

Відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 09 жовтня 2012 року № 86126/1, вбачається, що по архівних документах військової частини № НОМЕР_2 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 08.06.1987 року (наказ № 158) по 20.08.1987 року (наказ № 60), отримав дозу опромінення 9. 455 бер; ( а.с. 10-11) .

Довідками ДП «Вінницький авіаційний завод» від 13 березня 2013 року № 132, від 23 жовтня 2012 року № 213, від 21 лютого 2013 року № 29, підтверджується факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження з 8 червня 1987 року по 20 серпня 1987 року, і йому була нарахована заробітна плата за проведені роботи в розмірі 3-х кратної тарифної ставки, а саме: червень 13 днів 4.31х13=56.03х3=168.09, липень 4.13х8=33.04х3=99.12, всього 267.21 за 21 день ( а.с. 14-16) .

Крім того, військовий квиток серія НОМЕР_3 , виданий 04.10.1979 року та Посвідчення серії НОМЕР_1 видане 10.03.2004 року на ім'я заявника підтверджують факт, що він дійсно був відряджений на роботу як ліквідатор ЧАЕС та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) (а.с. 3-4).

Рішенням Вінницького районного суду від 08.11.2013 року було встановлено факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, в період з 08 червня 1987р. по 20 серпня 1987р., а саме, перебував на зборах в складі військовій частині НОМЕР_2 , яка розташовувалася біля с. Димарка Іванківського району Київської області та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987р. - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в 3-х кратному розмірі за 13 днів червня 1987р. та 8 днів липня 1987р. ( а.с. 17-19).

Згідно протоколу засідання комісії Управління пенсійного фонду України за № 19 від 28.11.2013 року, щодо розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням ( перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку , в зв'язку з тим, що відсутні 14 днів роботи в зоні відчуження, а рішенням суду не встановлено факт роботи в зоні відчуження, а лише участь в ліквідації наслідків на ЧАЕС з 08.06.1987 року по 20.08.1987 року в складі військової частини № 43187, яка розташувалась біля с. Димарка Іванківського району Київської області ( а.с. 20 -23) .

Визначаючись щодо підстав відмови у призначенні пільгової пенсіїї позивачу, що були зазначені у висновку комісії, суд враховує, що у відповідності до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Рішенням Вінницького районного суду Вінницької області від 08.11.2013 року було встановлено факт, що позивач ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, в період з 08 червня 1987р. по 20 серпня 1987р., а саме, перебував на зборах в складі військовій частині НОМЕР_2 , яка розташовувалася біля с. Димарка Іванківського району Київської області та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987р. - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в 3-х кратному розмірі за 13 днів червня 1987р. та 8 днів липня 1987р. . Рішення суду набуло законної сили .

При цьому, позивачем доведено, що знаходячись в зоні відчуження, позивач отримував заробітну плату в 3-х кратному розмірі, що передбачався для осіб, що працювали на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за 13 днів червня 1987р. та за 8 днів липня 1987р за виконання робіт саме по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримав опромінення 9. 455 бер, тому суд вважає, що комісією з розгляду питання щодо призначення позивачу пільгової пенсіїї не було повно досліджено висновки суду в зв'язку з чим, слід визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області від 28 листопада 2013р. про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи« від 28.08.2013р. з врахуванням рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 08.11.2013р. за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, факту безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( №128/4012/13), за яким було вирішено: «Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, в період з 08 червня 1987р. по 20 серпня 1987р., а саме, перебував на зборах в складі військовій частині НОМЕР_2 , яка розташовувалася біля с. Димарка Іванківського району Київської області та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987р. - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в 3-х кратному розмірі за 13 днів червня 1987р. та 8 днів липня 1987р. В решті заяви відмовити».

Керуючись ст.ст.18, 100, 104, 105, 155, 158, 159-162, 163, 171 КАС України, суд, -

Постановив:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області від 28 листопада 2013р. про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи« від 28.08.2013р. з врахуванням рішення Вінницького районного суду Вінницької області від 08.11.2013р. за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, факту безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ( №128/4012/13), за яким було вирішено: «Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, в період з 08 червня 1987р. по 20 серпня 1987р., а саме, перебував на зборах в складі військовій частині НОМЕР_2 , яка розташовувалася біля с. Димарка Іванківського району Київської області та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо біля реактору у червні 1987 року - 13 днів, у липні 1987р. - 8 днів, а всього 21 день, отримав дозу опромінення 9.455 бер та отримав заробітну плату в 3-х кратному розмірі за 13 днів червня 1987р. та 8 днів липня 1987р. В задоволенні решти заяви відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького Апеляційного адміністративного суду на протязі 10 діб з моменту її винесення.

Суддя: