Головуючий у 1 інстанції - Шинкарьова І.В.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
05 лютого 2014 року справа №2а-18976/09/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Лях О.П.,
суддів Жаботинської С.В., Попова В.В.
при секретарі судового засідання - Турко І.Б.,
за участю:
представника позивача - Ляховського О.П. ,
представника відповідача - Краснопера Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 р. у справі № 2а-18976/09/0570 за позовом Приватного акціонерного товариства "Костянтинівський металургійний завод" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 28.10.09 №0001641542/0-28639, №0001631542/0-28640, -
Приватне акціонерне товариство "Костянтинівський металургійний завод" звернулось з позовом до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про визнання повністю недійсними податкові повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн., №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 р. позов задоволено, визнані недійсними податкове повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн. та податкове повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн.
В апеляційній скарзі відповідач , а під час апеляційного розгляду справи представник відповідача, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог позивача .
Представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Приватне акціонерне товариство "Костянтинівський металургійний завод" є юридичною особою, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО №291690.(т.1 а.с.9)
Відповідачем було проведено документальну невиїзну перевірку достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок по декларації за серпень 2009 року. За наслідками перевірки було складено акт від 19.10.09 № 952/15-2-33467279 (т.1 а.с.27).
У висновках акту перевірки вказано, що позивачем у порушення п.п.7.7.2 (а) п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ завищено суму бюджетного відшкодування по рядку 25.1 Декларації з ПДВ за серпень 2009 року на суму 13566 грн., та при фактичній сплаті постачальникам суми ПДВ 396323 грн., підприємством заявлено суму бюджетного відшкодування 389173 грн.,, таким чином вважається, що позивач добровільно відмовляється від отримання бюджетного відшкодування на суму заниження в розмірі 7150 грн.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн., №0001641542/0-28639 яким збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 7 150 грн.
Позивачем до відповідача було подано податкову декларацію за серпень 2009 року, у якій зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку 402739 грн. Відповідно до додатку 2 до податкової декларації, довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду складає 589923 грн.
Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складає 402 739 грн..
В акті перевірки зазначено, що декларація з ПДВ за серпень 2009 року надана за повною формою засобами телекомунікаційного зв'язку, наявні всі необхідні до неї додатки. Додаток 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування", додаток 4 "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування", додаток 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів". (т.1 а.с. 136)
Сума бюджетного відшкодування згідно розрахунку бюджетного відшкодування з урахуванням уточнюючого розрахунку за серпень 2009 року становить 402739 грн., яка складається з частин залишку від'ємного значення фактично сплаченої отримувачем товарів робіт (послуг) постачальникам таких товарів у попередніх податкових періодах та не погашена податковим зобов'язанням попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, в т.ч. за червень 2009 року на суму 13566 грн., липень 2009 року на суму 389173 грн.
Завищена сума бюджетного відшкодування в декларації за серпень 2009 року в сумі 13566 грн., є частиною заниженого бюджетного відшкодування по декларації з ПДВ за липень 2009 року -18414,0 грн., що було відображене в акті перевірки від 18.09.09 №835/15-2-33467279 та прийнято податкове повідомлення - рішення від 25.09.09 №0001421542/0-24911, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2009 в сумі 18 414 грн.. Вказане стало підставою для прийняття податкового повідомлення - рішення від 28.10.09 №0001631542/0-28640 яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13566 грн..
Вказане податкове повідомлення рішення, позивачем, було оскаржене у судовому порядку та постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.13 по справі №2а-18090/09/0570, яка набрала законної сили (т.1 а.с. 180)., позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Костянтинівський металургійний завод» до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання повністю недійсним податкове повідомлення - рішення від 25.09.09 №0001421542/0-24911, про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2009 в сумі 18 414 грн. були задоволенні, постанова набрала законної сили (т.1 а.с. 180).
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Збільшення суми бюджетного відшкодування було здійснене відповідачем у зв'язку з тим, що при фактичній сплаті постачальникам суми податку на додану вартість 396323 грн., підприємством заявлено суму бюджетного відшкодування 389173 грн., різниця між цими сумами складає 7150 грн., на цю суму позивачу було збільшено суму бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2009 року.
Спір виник, у зв'язку з різним застосуванням сторонами п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ, позивач розраховував суму бюджетного відшкодування виходячи із сум сплаченого податку у попередніх періодах безпосередньо тим постачальникам робіт (послуг), на підставі яких формував податковий кредит у попередніх податкових періодах, а відповідач розраховує суму бюджетного відшкодування із фактичної сплати постачальникам суми податку на додану вартість, яка була заявлена у декларації за звітний період.
Наявність оплати позивачем сум податку на додану вартість, яка була заявлена у декларації за серпень 2009 року постачальникам, та правомірності включення до податкового кредиту попередніх періодів, відповідачем не заперечується, спір виник щодо методики розрахунку позивачем суми бюджетного відшкодування.
Порядок обчислення і сплати податку визначається статтею 7 Закону про ПДВ, підпунктом 7.7 якої визначається порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Підпункт 7.7.1 передбачає, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховуються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Таке правило зазначено абзацом третім наведеного підпункту.
Підпунктом 7.7.2 передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту.
Згідно із Законом про ПДВ обов'язок щодо визначення об'єкта оподаткування, нарахування податку та його утримання у покупця товарів або послуг, правильність обчислення та декларування податку, видачу податкових накладних покладено на платника податку - продавця товару. Обов'язок сплатити нарахований продавцем податок на додану вартість у складі ціни товару або послуг та отримати належним чином оформлену податкову накладну в підтвердження сплати податку Законом покладений на платника податку - покупця.
Пункт 1.8 статті 1 Закону про ПДВ передбачає, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податків з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою у випадках, визначених цим Законом.
Нормами Закону не передбачений обов'язок покупця товару - платника податку сплачувати нарахований йому продавцем у складі ціни товару податок на додану вартість безпосередньо до державного бюджету. За приписами підпункту "а" підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 наведеного Закону умовою бюджетного відшкодування покупцю є сплата ним податку у складі ціни товарів (послуг) продавцю, а не сплата останнім податку до бюджету.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що для отримання бюджетного відшкодування необхідно сукупність підстав, до яких належать: наявність від'ємного значення звітного податкового періоду; зарахування від'ємного значення до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; фактична сплата податку отримувачем товарів (послуг); здійснення зазначеної оплати постачальникам товарів (послуг) у попередньому податковому періоді; включення залишку від'ємного значення (після бюджетного відшкодування) до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до підпункту 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що платник податків може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 р. у справі № 2а-18976/09/0570 за позовом Приватного акціонерного товариства "Костянтинівський металургійний завод" до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 28.10.09 №0001641542/0-28639, №0001631542/0-28640 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 р. у справі № 2а-18976/09/0570 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 6 лютого 2014 року .
Колегія суддів: О.П. Лях
С.В. Жаботинська
В.В. Попов