Головуючий у 1 інстанції - Фастовець В.М.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
05 лютого 2014 року справа №415/5578/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Лях О.П.,
суддів Жаботинської С.В., Попова В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 30 вересня 2013 р. у справі № 415/5578/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про-зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 01 січня 2012 р. отримує пенсію по інвалідності, внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інвалід ІІІ групи. в розмірі 2011,5 грн.
При нарахуванні пенсії відповідачем не була врахована в повному обсязі заробітна плата за час участі в ліквідації наслідків ЧАЕС та пенсія була призначена, виходячи із меншого ніж реального заробітку за час участі в ліквідації наслідків ЧАЕС.
Вважає дії відповідача незаконними, оскільки при призначенні пенсії не був врахований корінець про розмір заробітної плати за час роботи в зоні відчуження ЧАЕС, який є первинним документом у зв'язку з чим просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування пенсії згідно корінця про розмір заробітної плати від квітня 1987 р., наданого Лисичанським заводом «Гумово-технічних виробів», виходячи з повної суми
виплат за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС 3,01.03.1987 р. по 31.03.1987 р.. та
виплатити недоотримані суми пенсії.
Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 30 вересня 2013 р. адміністративний позов задоволено, зокрема, визнано дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Лисичанську Луганської області щодо нарахування ОСОБА_2 пенсії з меншого розміру заробітної плати ніж фактично отримані суми заробітної плати за час участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС протиправними з 09 березня 2013 р. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити з 09 березня 2013 р. ОСОБА_2 нарахування розміру пенсії згідно розрахункового корінця від квітня 1987 р. про розмір заробітної плати, наданого Лисичанським заводом «Гумово-технічних виробів», виходячи з повної суми виплат за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 01.03.1987 р. по 31.03.1987 р. включно, та виплатити недоотримані суми пенсії.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 8 статті 1832, апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку УПФУ в місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію призначену згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.09.2010р. по інвалідності 3 групи внаслідок ліквідації аварії на ЧАЕС.
06.06.2012 року ВАТ «Лисичанський завод гумових технічних виробів» видана позивачу Довідка № 321, яка відображає дні, години та оплату праці за дні роботи в зоні відчуження.
Як вбачається з Розпорядження 807389 від 06.06.2012, згідно зазначеної довідки про заробіток відповідачем був проведений перерахунок пенсії із заробітку за період роботи в зоні відчуження, після чого розмір пенсії склав 4116,42 грн.
Розпорядженням 807389 від 15.08.2013 року позивачу призначено пенсію у розмірі 5219,72 грн. у зв'язку зі зміною групи інвалідності та надбавки.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що для обчислення пенсії ОСОБА_2 підлягає застосуванню корінець про розмір заробітної плати від квітня 1987 року.
Проте, колегія суддів вважає такий висновок помилковим з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. У випадках, коли особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців, а у випадках, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше місяця, пенсія може обчислюватись із заробітку за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Для осіб, які працювали у зоні відчуження менше місяця та захворіли на променеву хворобу, пенсія може обчислюватись із заробітку за фактично відпрацьований час.
Згідно з підпунктом «в» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 (далі - Порядок), до заяви про призначення пенсії додається довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.
Пунктом 17 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
З аналізу наведених положень вбачається, що корінець про розмір заробітної плати не є документом на підставі якого здійснюється обчислення розміру пенсії виходячи з розміру відшкодування фактичних збитків.
Згідно з вимогами статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Пунктом 3 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
З огляду на викладене оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 30 вересня 2013 р. у справі № 415/5578/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 30 вересня 2013 р. у справі № 415/5578/13-а - скасувати. Прийняти нову постанову.
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту ухвалення і оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: О.П. Лях
С.В. Жаботинська
В.В. Попов