Ухвала від 05.02.2014 по справі 405/12437/13-а

Справа № 405/12437/13-а

6-а/405/93/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2014 року Ленінський районний суд м. Кіровограда:

у складі головуючого Циганаш І.А.

при секретарі Булькач С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехеда О.В. про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -

ВСТАНОВИВ:

26 грудня 2013 року державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Кіровоградській області Мехед О.В. звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, посилаючись на те, що на виконанні перебуває виконавчий лист № 2а-1602/11/1111 від 02.09.2011 року Ленінського районного суду м. Кіровограда про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 державну та додаткову щомісячну пенсії у розмірах відповідно до ст. 50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленого на день виплат пенсії з 08 червня 2010 року з урахуванням різниці, яка вже була виплачена.

Державним виконавцем на підставі ст.ст. 17, 19, 20, 25, 75 Закону України «Про виконавче провадження» 14.11.2011 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та надано строк для самостійного виконання рішення суду протягом 7 днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

До відділу боржником УПФУ в м. Кіровограді Кіровоградської області 07.12.2011 року надано відповідь про часткове виконання рішення суду в частині нарахування пенсії за вищезазначений період в сумі 59 854,88 грн., але здійснити їх виплату неможливо в зв'язку із відсутністю фінансування.

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області є органом державної влади та відповідно до вимог ст. 19 Конституції України діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 2 ст.72 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Відповідно до ст.7 ЗУ «Про « Про соціальний захист дітей війни» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВКМ 2506020 «Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством - Кабінетом Міністрів України.

Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Згідно з п. п. 20, 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Зазначені вище обставини роблять неможливим виконання рішення суду у визначений спосіб.

Згідно п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст. 39,48,50,51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

З набранням чинності ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виникли труднощі з виконанням судових рішень, ухвалених у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, в зв'язку із чим Вищим адміністративним судам України запропоновано довести до відома суддів місцевих та апеляційних адміністративних судів для врахування інформаційний лист від 13.06.2013 року № 846/12/13-13.

Просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист № 2а-1602/11/1111 від 02.09.2011 р. Ленінського райсуду м. Кіровограда шляхом стягнення з УПФУ в м. Кіровограді Кіровоградської області на користь ОСОБА_2 коштів в сумі 59 854,88 грн.

Державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехед О.В. в судове засідання не з'явився, надав заяву про слухання подання за його відсутності.

Стягувач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд подання у його відсутність, подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехеда О. В. про зміну способу і порядку виконання рішення суду підтримує, просить його задовольнити.

Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про розгляд подання, надав заперечення у письмовому вигляді щодо відмови у задоволенні подання державного виконавця, зазначив, що державний виконавець в своєму поданні ставить питання фактично про зміну предмету спору, оскільки просить стягнути нараховані, але не виплачені суми з управління, а предметом спору при розгляді справи стягнення коштів не являлося, крім цього до матеріалів справи не було додано ні постанови про відновлення виконавчого провадження, ні постанови про зупинення виконавчого провадження, а виконавче провадження було відкрито ще 14.11.2011 року, тобто понад 2 роки назад, постанова про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження теж відсутня.

Перевіривши матеріали адміністративної справи № 2а- 1602/11/1111, суд вважає, що подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехеда О.В. про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що постановою Ленінського райсуду м. Кіровограда від 14 січня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про оскарження неправомірної бездіяльності і зобов'язання виконати певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області з приводу відмови нарахування ОСОБА_2 державної пенсії і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю виходячи з розміру прожиткового мінімуму, який встановлювався в Законі про Державний бюджет України на 2010 рік. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_2 державну пенсію та пенсію, виплату яких передбачено статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 796 від 28 лютого 1991 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Законі про Державний бюджет України на 2010 рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, з 08 червня 2010 року по 31 грудня 2010 року.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року постанову Ленінського райсуду м. Кіровограді від 14 січня 2011 року у справі № 2а- 1602/11/1111 змінено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_2 державної та додаткової щомісячної пенсії у розмірах відповідно до ст.50 та ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 08 червня 2010 року протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області призначити та виплатити ОСОБА_2 державну пенсію та додаткову щомісячну пенсії у розмірах відповідно до ст.50 та ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність встановленого на день виплати пенсії за період з 08 червня 2010 року з урахуванням різниці, яка вже була виплачена.

Згідно постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області про відкриття виконавчого провадження ВП № 30082623 від 14.11.2011 року вбачається, що виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2а-1602/11/1111, виданого 02.09.2011 року Ленінським райсудом м. Кіровограда відкрито виконавче провадження про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2

З довідки Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області видно, що управлінням проведено розрахунок доплати різниці суми пенсії, яка вже була виплачена, за рішенням суду ОСОБА_2 за період з 08 червня 2010 року по 31 грудня 2010 року сума доплати становить 59 854, 88 грн.

Згідно з п. п. 20, 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Зазначені вище обставини роблять неможливим виконання рішення суду у визначений спосіб.

Згідно п.4 Прикінцевих положень ЗУ «Про Державний бюджет на 2013 рік» встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст. 39,48,50,51,52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 про затвердження порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 p. № 45 визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Згідно ст. 2 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган. Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції,незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження -із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Саме заміна способу і порядку виконання рішення полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.

Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання, Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.

У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Відповідно до ст. 3 Закону України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що зобов'язальна частина рішення про нарахування коштів виконана, суд приходить до висновку щодо задоволення подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехеда О.В. про зміну способу і порядку виконання рішення суду, оскільки позивачу нараховано, але не виплачено заборгованість, порядок виплати якої передбачено Законом України « Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Керуючись ст. 263 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження», -

УХВАЛИВ:

Подання державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Кіровоградській області Мехеда О.В. про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Ленінського районного суду м. Кіровограда від 18 липня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про перерахунок та виплату на підставі якої видано виконавчий лист № 2а-1602/11/1111 від 02.09.2011 року Ленінського районного суду м. Кіровограда про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області на користь ОСОБА_2 коштів в сумі 59 854,88 грн.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Кіровограда протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Ленінського районного

суду м. Кіровограда Циганаш І.А.