Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1948/13-а
Провадження № 6-а/280/3/14
03 лютого 2014 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області: в складі - головуючої - судді Янчук В.В., при секретарі Сьомак Л.І.. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду в справі № 611/1913/12 ,-
В вересні 2013 року до Коростишівського районного суду Житомирської області надійшло подання відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про зміну способу і порядку виконання у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 611/1913/12 від 15.05.2013 року. В обґрунтування подання посилаються на те, що провести виплату допомоги за рішенням суду не має можливості, так як на законодавчому рівні збільшення розміру разової грошової допомоги до 5-го травня не передбачено, кошти на виконання рішень судів Центру не виділені , на розрахунковому рахунку Центру відсутні. Враховуючи, що є складнощі у виконанні судового рішення заявник просить змінити спосіб та порядок виконання рішення суду у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 611/1913/12 від 15.05.2013 року виданого Коростишівським районним судом про зобов'язання Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити недоплачену ОСОБА_2 як учаснику війни щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат у сумі 1998 грн. 00 коп., а саме на стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_2 заборгованості в сумі 1998 грн. 00 коп.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до ч.5 ст.263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, що брали участь у справі не перешкоджає судовому розгляду цього питання, якщо вони були належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.
Враховуючи наведене, суд, згідно до ч.4 ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів відповідно до ч.6 ст.71 КАС України.
Згідно ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до постанови Коростишівського районного суду Житомирської області від 12.12.2012 року визнано неправомірною бездіяльність Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня, як учаснику війни за 2010 рік, у розміру меншому ніж це визначено ст. 14 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту « в редакції згідно із Законом № 367 від 25.12.1998 р. Зобов'язано Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_2 недоплаченої, як учаснику війни, щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту « у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат. Визнано неправомірними дії Житомирського обласного центра по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня , як учаснику війни за 2010 рік, у розміру меншому ніж це визначено ст. 14 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту « в редакції згідно із Законом № 367 від 25.12.1998 року та зобов'язано Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплати недоплачену ОСОБА_2, як учаснику війни, щорічну грошову допомогу д 5 травня за 2010 рік відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту « у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат, у сумі 1998 грн.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2013 року постанову Коростишівського районного суду від 12.12.2012 року залишено без змін.
Відповідно до постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 30.07.2013 року відкрито виконавче провадження щодо боржника Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в частині «зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити недоплачену ОСОБА_2 як учаснику війни щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат у сумі 1998 грн. 00 коп .
Відповідачем Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат рішення суду в частині здійснення виплат не виконано, оскільки на законодавчому рівні збільшення розміру разової грошової допомоги до 5-го травня не передбачено, та кошти на виконання рішень судів не виділені, на розрахунковому рахунку кошти відсутні. ( а.с. 205,251) .
Частиною першою статті 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Цей закон встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.
Відповідно до статті 2 вказаного Закону України держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Відповідно до ст.263 КАСУ, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Крім того, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення можлива лише коли виконавче провадження відкрите.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчий лист по даній справі перебуває на примусовому виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, що також виключає можливість відмови у зміні способу і порядку виконання рішення суду.
На підставі викладеного, вбачається наявність підстав, що ускладнюють виконання рішення суду, що в свою чергу є підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду у даній адміністративній справі.
Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 165, 263 КАС України, суд, -
Подання задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Коростишівського районного по справі № 611/1913/12 та провести виконання шляхом стягнення з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат заборгованості на користь ОСОБА_2, як учаснику війни, щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» у розмірі 3-х мінімальних пенсій за віком, встановленого абзацом першим частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат у сумі 1998 грн. 00 коп.
Ухвала набирає законної сили після закінчення п'ятиденного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення ухвали, можуть подати апеляційну скаргу протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Янчук В.В.