Постанова від 30.01.2014 по справі 817/117/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/117/14

30 січня 2014 р. 12 год. 30хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Шарапа В.М. (головуючий), суддів Борискіна С.А., Друзенко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

доМіністерства доходів та зборів України, Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області

про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства доходів і зборів України, Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області, в якому просить:

- зобов'язати відповідача 1 не вносити інформацію про позивача до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

- зобов'язати відповідача 1 обліковувати позивача як платника податків за прізвищем, іменем, по батькові, роком народження та місцем реєстрації - ст.ст. 28, 294, 296 Цивільного кодексу України;

- зобов'язати відповідача 2 здійснювати в подальшому облік позивача як платника податків за раніше встановленими формами обліку, без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії на номеру паспорту (за прізвищем, іменем, по батькові, роком народження та місцем реєстрації);

- зобов'язати відповідача 2 не вносити інформацію про позивача до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

- зобов'язати відповідача 2 проставити у паспорті позивача відмітку (на ст.ст. 7, 8 або 9) про право на проведення та здійснення платежів без наявності цифрового кодифікатора або іншого замінника імені фізичної особи.

На обґрунтування позовних вимог зазначила, що через свої релігійні переконання зверталася до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області та Міністерства доходів і зборів України із заявами про відмову від використання будь-яких цифрових ідентифікаторів, у тому числі, номера та серії паспорту, з метою обліку як платника податків. Вказані заяви відповідачами задоволені не були. Вважає вимоги, викладені у заявах, обґрунтованими і законними. Просить позов задовольнити повністю.

У судове засідання позивач не прибула. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином. Подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідачів у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Подав заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що законодавством передбачено альтернативну форму обліку фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки. Вказав, що вимоги позивача про ведення її обліку як платника податків без використання серії та номеру паспорта - не відповідають встановленому законодавством порядку. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Тому, суд вважає за можливе здійснити розгляд та вирішення даної адміністративної справи у порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній матеріалів.

Повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх наявними у матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Судом встановлено, що 18.09.2013 року ОСОБА_1 звернулася до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області із заявою від 17.09.2013 року, в якій просила:

- здійснювати в подальшому її облік як платника податків за раніше встановленими формами обліку, без застосування цифрового ідентифікатора (за прізвищем, іменем, по батькові та місцем проживання);

- не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

- проставити у її паспорті (на ст.ст. 7, 8 або 9) відмітку про наявність у неї права здійснювати будь-які платежі без номера облікової картки та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

У вказаній заяві ОСОБА_1 також зазначила, що не погоджується із положеннями статей 63, 70 Податкового кодексу України (а.с. 7).

Крім того, ОСОБА_1 подала до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області повідомлення фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків, форми №1П від 17.09.2013 року, в якому не заповнила графи 29-31 (серія, номер, дата видачі та орган видачі паспорта) (а.с. 9).

Згідно відповіді від 30.09.2013 року №5243/10/17-16-18-03/15, Державна податкова інспекція у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області відмовила у задоволенні заяви ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю повноважень на виконання вимог заявника та повідомила, що повідомлення форми №1П вже подавалося нею 27.05.2013 року, тому з 03.06.2011 року заявник обліковується у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за серією і номером паспорта (а.с.11).

ОСОБА_1 звернулася до Міністерства доходів та зборів України із заявою від 17.09.2013 року, в якій просила:

- не вносити інформацію про неї до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

- зберегти за нею форму обліку платника податків за прізвищем, іменем, по батькові, роком народження - ст.ст. 28, 294, 296 Цивільного кодексу України, про що вона офіційно повідомила Державну податкову інспекцію у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області (а.с. 8).

Згідно відповіді від 11.10.2013 року №5085/Ф/99-99-18-06-05-14, Міністерство доходів і зборів України відмовило у задоволенні заяви ОСОБА_1 у зв'язку із неможливістю ведення обліку фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків виключно за прізвищем, ім'ям та по батькові особи (а.с. 12).

Суд вважає висновки, покладені відповідачами в основу відмов у задоволенні вимог позивача, обґрунтованими та такими, що відповідають законодавству.

Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України.

Згідно з п. 63.5 ст. 63 Податкового кодексу України, всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 63.6 статті 63 Податкового кодексу України передбачено, що облік платників податків у контролюючих органах ведеться за податковими номерами.

Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Абзацами 2-5 пункту 70.5 статті 70 Податкового кодексу України встановлено, що фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.

Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.

Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.

Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок обліку осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, а також процедура внесення відмітки до паспорту таких осіб визначені у Положенні про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, що затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 року №1147, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 29.11.2012 року за №2007/22319 (надалі - Положення).

У розділі VIII "Порядок обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб-платників податків" Положення закріплено, що фізична особа, яка раніше не подавала облікової картки фізичної особи - платника податків і відомості про яку не включено до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення про права та обов'язки фізичної особи - платника податків та мету збору персональних даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за формою №1П (додаток 8, надалі - Повідомлення), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, та пред'явити паспорт громадянина України (п. 1).

Облік фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та надали до органу державної податкової служби Повідомлення, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків (п. 2).

Фізична особа подає Повідомлення до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання або за власним бажанням - до органу державної податкової служби за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування (п. 3).

Для заповнення Повідомлення використовуються дані паспорта громадянина України та інших документів, які подаються у разі зміни паспортних даних (п. 4).

Взяття на облік фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків здійснюється протягом п'яти робочих днів від дня подання до органу державної податкової служби Повідомлення. У разі виявлення недостовірних даних або помилок у поданому Повідомленні фізичній особі може бути відмовлено у взятті на облік та/або внесенні відмітки до паспорта або продовжено строк взяття на облік (п. 6).

За зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінки) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено у додатку 9 до цього Положення. У разі наявності у паспорті такого громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків така відмітка анулюється (п. 8).

Таким чином, законодавством визначено певний порядок відмови осіб від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків через релігійні переконання та здійснення подальшого обліку цих осіб як платників податків.

Зокрема, облік даної категорії осіб ведеться без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків, проте, за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта.

При цьому, законодавством не передбачено можливість ведення обліку фізичних осіб -платників податків, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, без використання серії та номеру паспорту, лише за прізвищем, іменем, по батькові, роком народження та місцем реєстрації.

Отже, вимоги ОСОБА_1 містять зобов'язання відповідача діяти у спосіб, не передбачений законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачів вчинити дії та утриматись від вчинення дій слід відмовити повністю.

Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позивачу - ОСОБА_1, у задоволенні адміністративного позову до Міністерства доходів і зборів України, Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язання утриматися від вчинення певних дій - відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий cуддя Шарапа В.М.

Судді Борискін С.А.

Друзенко Н.В.