262/8645/13-а
2-а/262/8/2014
03.02.2014 року Пролетарський районний суд міста Донецька у складі:
головуючого - Панас Н.Л.
при секретарі - Гордєєвій О.Ю.
за участю представника позивача - Доманової О.В.
та відповідачки - ОСОБА_2,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
У грудні 2013 року представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на обґрунтування позовних вимог зазначивши, що відповідачка знаходилася на обліку у позивача, як одержувач одноразової допомоги при народженні, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та допомоги на дітей одиноким матерям: синами ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. Після надходження в Управління рішення виконавчого комітету про встановлення опіки над малолітніми дітьми, 04.11.2013 року ОСОБА_2 було припинено виплату державної допомоги. Загальна сума переплати за період серпня 2013 року по жовтень 2013 року складає 7321 грн. 53коп. Просили стягнути з відповідачки незаконно отриману державну допомогу по догляду за дитиною у сумі 7321 грн. 53 коп.
У судовому засіданні представник позивача Доманова О.В., яка діє на підставі довіреності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.
У судовому засіданні відповідачка позовні вимоги визнала частково, не заперечувала проти стягнення з неї допомоги на дітей одинокій матері. Заперечувала проти стягнення з неї допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки вказана допомога виплачується на утримання дітей. Крім того пояснила, що фактично кошти на дітей не отримувала: банківську картку після відкриття рахунку передала матері ОСОБА_7, а після отримання коштів у поштовому відділенні одразу передавала їх батькові, оскільки діти знаходилися і знаходяться на теперішній час у батьків. Після позбавлення її батьківських прав опіку над дітьми отримав її батько ОСОБА_8 Таким чином відповідачка вважає, що відсутні підстави для стягнення саме з неї отриманої державної допомоги.
Заслухавши пояснення сторін, свідка, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
На підставі ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно положень ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, які не перебувають у шлюбі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» отримувачі державної допомоги зобов'язані сповіщати органи, які призначають державну допомогу, про всі обставини, які впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
На підставі положень п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року, допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини. Виплата допомоги припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Згідно положень п.п. 2 п. 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється, у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Як передбачено п. 33 зазначеного Порядку, відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно положень п. 36 Порядку, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Відповідно до положень п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що діти на теперішній час знаходяться під опікою її чоловіка. Після позбавлення дочки - відповідачки по справі - батьківських прав у відношенні дітей, вони проживали з нею та чоловіком. Оскільки після народження ОСОБА_4 та оформлення документів на отримання державної допомоги ОСОБА_2 передала їй банківську картку та пін-код, свідок знімала кошти, що надходили, та витрачала їх на дітей. Також свідкові відомо, що допомога при народженні дитини, що надходила на відділення пошти, отримувала ОСОБА_2, але потім відразу віддавала батькові - ОСОБА_8 Вказані кошти також витрачалися на дітей. Після припинення надходження коштів на рахунки свідок повідомляла відповідачку про вказаний факт.
У судовому засіданні встановлено, що відповідачка записана матір'ю у свідоцтві про народження дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 6), ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 7), ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10).
На підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідачці було призначено допомогу: при народженні дитини, по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та на дітей одиноким матерям, що також підтверджується відповідними протоколами (а.с. 4-5).
Рішенням Пролетарського районного суду м. Донецька від 25.06.2013 року ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (а.с. 11-15).
Рішенням виконавчого комітету Пролетарської районної у м. Донецьку ради від 11.09.2013 року № 296 призначено ОСОБА_8 опікуном над малолітніми ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (а.с. 16).
Розпорядженням позивача від 25.10.2013 року виплату допомоги відповідачці було припинено (а.с. 9).
З довідки № 376 від 24.01.2014 року вбачається, що ОСОБА_8 з вересня 2013 року отримує допомогу на 3-х дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням (а.с. 31).
З наданого позивачем розрахунку вбачається, що станом на 26 листопада 2013 року ОСОБА_2 за період з серпня 2013 року по жовтень 2013 року зайво сплачено: одноразової допомоги при народженні дитини у розмірі 4092 грн. 93 коп., допомоги по догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку - 390грн., допомоги на трьох дітей одинокій матері 2838 грн. 60 коп. (а.с. 8-9).
Аналізуючи обставини справи, суд, не беручи до уваги заперечення відповідачки, приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог УПСЗН Пролетарської районної у м. Донецьку ради у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'я з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року, 10, 11, 69, 71, 72, 87, 128, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, незаконно отриману державну допомогу при народженні дитини у розмірі 4092 грн. 93 коп., допомогу по догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку - 390 грн., допомогу на трьох дітей одинокій матері 2838 грн. 60 коп., а всього 7321 (сім тисяч триста двадцять одна) грн. 53 коп.
На підставі положень ч. 3 ст. 160 КАС України відкласти складання повного постанови на строк не більше як п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Пролетарський районний суд міста Донецька.
Апеляційна скарга на постанову суду подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення. На підставі положень ч. 2 ст. 186 КАС України у разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Л. Панас