Постанова від 29.01.2014 по справі 1416/516/2012

29.01.2014

Справа № 2-а/489/62/2014 р.

ПОСТАНОВА

іменем України

29 січня 2014 року Ленінський районній суд м. Миколаєва у складі: головуючого - судді Рум'янцевої Н.О., прр секретарі - Ляшик С.В., за участю позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.01.2012року р. позивач звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва. Просила визнати дії відповідача в частині не нарахування щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» неправомірними, зобов'язати відповідача нарахувати та стягнути щомісячну державну соціальну допомогу за період з 01.01.2006р., зобов'язати нараховувати та виплачувати вказану допомогу в подальшому.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд встановив наступне.

Закон України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 від 18.11.004 р., який набрав чинності з 1 січня 2006 р., встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Позивач - пенсіонер за віком та має статус «дитина війни».

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Таким чином вихідним критерієм розрахунку державної пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої, згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», позивач має право на підвищення мінімальної пенсії за віком на 30 %,.

Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно її дія не поширюється на спірні правовідносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат, згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни», залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Під час розгляду справи, перевіривши додержання строку звернення до суду, суд вважає, що позивачем пропущений строк звернення до суду із заявленими вимогами за період з 01.01.2006 року по 17.08.2011 року та причини пропуску такого строку, вказані позивачем, є неповажними. Таким чином позов розглядається в межах позовних вимог з 17.08.2011року.

Відповідно до Прикінцевих положень закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» із змінами та доповненнями, з 19.06.2011 року положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України за 2011 рік.

23.07.2011 року опублікована Постанова КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» пунктом 6 якої установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «;Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн..

Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною другою Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» передбачено, що у 2012 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Частиною четвертою Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» передбачено, що у 2013 році норми і положення статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Частиною 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення» від 28.12.2011 року № 1381, з 01.01.2012 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «;Про жертви нацистських переслідувань») встановлено до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги. Що виплачується замість пенсії, підвищення. Встановлене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Отже, з 1 січня 2013 року замість суми 49,80 грн. підвищення дітям війни становить 62,58 грн. (894,00 х 7%).

При цьому суд враховує ту обставину, що рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, нарахування та виплата щомісячної соціальної допомоги громадянам, які мають статус дитини війни здійснюється у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України відповідно до наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011, 2012, 2013 роки згідно вимог закону.

Також відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо нарахування та виплати зазначеної надбавки в повному розмірі в подальшому зв'язку з їх передчасністю через неможливість визначити правомірність чи неправомірність дій відповідача в наступному.

Керуючись ст. 3, 6, 11 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст 3, 8, 22, 56, 58 Конституції України, ст. ст. 71, 162, 183-2 КАС України, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, за період з 01.01.2006 року по 17.08.2011 року - залишити без розгляду.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Миколаєва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії з 17.08.2011року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Головуючий: