Постанова від 15.01.2014 по справі 810/6752/13-а

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2014 року 810/6752/13-а

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Роздобудько Я.В., за участю представника позивача та представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Київської обласної Державної Адміністрації (Відповідач-1) та Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році (Відповідач-2)

про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Київської обласної Державної Адміністрації та Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році та просить (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 19.12.2013 р.):

-визнати недійсним, таким що суперечить ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 124.Конституції України положення абзацу 5 пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 р.;

-визнати незаконним, прийнятим з перевищенням службових повноважень, та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році, Київської обласної державної адміністрації від 04.06.2013 р. оформлене у вигляді протоколу №167 у частині визнання факту необгрунтованої видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 ОСОБА_1 і в частині що Посвідчення категорії 4 видане ОСОБА_1 підлягає вилученню;

-визнати посвідчення (категорія 4) Серії НОМЕР_1 видане ОСОБА_1 26.01.1999 року дійсним і таким, що видано у відповідності до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2014 р. провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації, Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали у проведення робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог щодо визнання посвідчення (категорія 4) Серії НОМЕР_1 видане ОСОБА_1 26.01.1999 року дійсним і таким, що видано у відповідності до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - закрито.

У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що в зв'язку з її проживанням в зоні посиленого радіоекологічного контролю, з грудня 1988 р., вона відповідно до вимог ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на підставі рішення комісії по вирішенню спірних питань визначення статусу потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи отримала статус громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та посвідчення 4 категорії серія НОМЕР_1 26.01.1999 р.

Пояснює, що у березні 2013 р., для підготовки документів на оформлення пенсії, направила запит до Славутицького міськвиконкому про видачу копії документів, на підставі яких отримувала вищезазначене посвідчення.

Вказує, що 25.09.2013 р. № 183/Б-03листом УПФУ у м. Славутичі Київській області її було повідомлено, що 06.09.2013 р. до УПФУ у м. Славутича Київській області було надіслано витяг з протоколу № 167 засідання комісії від 04.06.2013 р. Міністерства соціальної політики України про визнання безпідставною видачу їй посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії В.

Вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та таким, що суперечить законодавству.

У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, уточнюючі позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач - 1 Київська обласна державна адміністрація позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1 в установленому порядку було видане ОСОБА_1 26.01.1999 р. Київською облдержадміністрацією на підставі довідки № 6583, виданої Славутицьким міськвиконкомом.

Вказує, що рішення про необґрунтованість видачі вказаного посвідчення було прийнято 04.06.2013 комісією Київської облдержадміністрації (протокол № 167) на підставі висновку виконавчого комітету Славутицької міської ради від 23.04.2013 р. № 01-10/964 про безпідставність видачі довідки № 6583 про період проживання ОСОБА_1 на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а також додатково наданих документів, які свідчать, що ОСОБА_1 виписана із м.Києва 18.05.1989 р. Також було надано копії документів, а саме: копія квитанції № 210726 про перевезення вантажу, яка оформлена на її чоловіка, ОСОБА_3, від 17.12.1988 р. (дата прийняття вантажу - 27.12.1988 р.), копія ордеру на житло у м.Славутичі від 07.12.1988 р. на ім'я ОСОБА_3

Вважає, що комісія визнала факт необгрунтованої видачі ОСОБА_1 посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

У судовому засіданні представник відповідача 1 проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Відповідач - 2 Комісія по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.

Допитаний судом у якості свідка ОСОБА_3 пояснив, що він являється колишнім чоловіком ОСОБА_4 Вказав, що у вересні 1988 р. він переїхав на постійне проживання в Славутич для оформлення музею Військово-патріотичного об'єднання «Червона гвоздика», та проживав у гуртожитку Таллінського кварталу. 07.12.1988 р. він отримав ордер №2919 на квартиру в Славутичі за адресою АДРЕСА_1, на весь склад сім'ї (три особи) та проживала там з 27.12.1988 р.

Допитаний судом у якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що вона є другом сім'ї позивачки та 27.12.1988 р. вона особисто допомагала сім'ї ОСОБА_3 з переїздом до м. Славутич в квартиру. 31.12.1988 р. відмічали новосілля та Новий рік. Пояснила, що з позивачкою спілкуються по сей день.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача-1, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у зв'язку з проживанням ОСОБА_1 в зоні посиленого радіоекологічного контролю, з грудня 1988 р., вона відповідно до вимог ст. 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на підставі рішення комісії по вирішенню спірних питань визначення статусу потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи отримала статус громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та посвідчення 4 категорії серія НОМЕР_1 26.01.1999 р.

Для оформлення пільгової пенсії, ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення з проханням надати їй довідку, яка підтверджує факт її проживання у м. Славутичі з 1988 р.

Славутицький міськвиконком перевіривши документи, виявив, що довідка форми 7 від 19.01.1999 р. за №6583 була видана безпідставно, так як прописана у м. Славутичі ОСОБА_1 з 19.05.1989 р., виписана із м. Києва 18.05.1989 р.

На підставі висновку виконавчого комітету Славутицької міської ради від 23.04.2013 р. № 01-10/964 про безпідставність видачі довідки № 6583 про період проживання ОСОБА_1 на території зони посиленого радіоекологічного контролю було прийнято рішення про необґрунтованість видачі вказаного посвідчення від 04.06.2013 р. комісією Київської облдержадміністрації (протокол № 167).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт; спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування; спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

В даному випадку на засіданні Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом №167від 04.06.2013 р., вирішено питання щодо необґрунтованості видачі посвідчення потерпілої від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 4 позивачу. Тобто, вирішено спірне питання щодо визначення статусу позивача як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки прийняття рішення про вилучення посвідчення фактично позбавляє особу певного статусу.

Як було зазначено вище, вказане питання згідно п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" віднесене до компетенції Комісії при Мінпраці, і до компетенції комісій Київської і Житомирської облдержадміністрацій не відноситься.

Згідно п. 1 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", затвердженого наказом Мінпраці від 17.05.2006 р. №187, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно п. 5.4 Положення Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

В окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистим зверненням.

Згідно п.1.1 Положення про Комісію для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як дорадчий орган виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.05.2011 р. №202, Комісія створюється для розгляду питань щодо встановлення (підтвердження) статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб, віднесених до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також розгляду питань встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Згідно п. 3.2 Положення Комісія має право приймати рішення, в тому числі, щодо вилучення посвідчення.

Згідно п. 3.5 Положення Комісія має право направляти матеріали особової справи (особових справ) на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, створеної при Міністерстві соціальної політики України.

Зміст вказаних положень законодавства дає підстави для висновку про те, що в даному випадку під час розгляду питання про підтвердження статусу позивача як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, виникло спірне питання визначення статусу позивача як особи, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно, з врахуванням п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та 3.5 Положення про Комісію для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як дорадчий орган виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 20.05.2011 р. №202, відповідач мав скерувати особову справу позивача до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України, яка, в свою чергу, мала розглянути вказане питання та прийняти рішення по суті.

В даному випадку відповідачем прийнято оскаржуване рішення щодо визнання

видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 4 позивачу безпідставною на порушення встановленої законодавством компетенції, що є підставою для визнання рішення незаконним.

Оскільки, оскаржуване рішення прийнято некомпетентним органом, суд не вважає за необхідне досліджувати по суті підстави для його прийняття, оскільки це має зробити компетентний орган - Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України - і саме рішення цього органу по суті спірного питання може бути предметом оскарження в судовому порядку.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

В даному випадку оскаржуване рішення прийнято відповідачем поза межами повноважень відповідача, що є підставою для його скасування.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 128, 158-163, 167, 2442 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження у 1986 році від 04.06.2013 року, яке оформлене протоколом № 167 у частині визнання факту необгрунтованої видачі посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 4 ОСОБА_1 і в частині що вказане посвідчення видане ОСОБА_1 підлягає вилученню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 20 січня 2014 р.