Ухвала від 30.01.2014 по справі 421/2215/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Овчаренко О.Л.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2014 року справа №421/2215/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 12 грудня 2013 року у справі № 421/2215/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Поизвач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дій відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2012 на підставі довідки про його заробітну плату, виданої шахтою «Родіна», яка була надана до УПФУ в м. Первомайську Луганської області 23.02.2001 та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.12.2012 відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки, виданої шахтою «Родіна», яку позивач надав 23.02.2001, виплатити позивачу різницю в пенсії, яка утворилася з 01.01.2012.

Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 12 грудня 2013 року у справі № 421/2215/13-а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.12.2012 року на підставі довідки про його заробітну плату без номеру та дати, виданої шахтою «Родіна», яку ОСОБА_1 надав 23.02.2001 року. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.12.2012 року відповідно до закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі довідки без номеру та дати, виданої шахтою «Родіна», яку ОСОБА_1 надав 23.02.2001 року, та виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії, яка склалася з 10.12.2012 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову місцевого суду та відмовити у задоволені позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Погоджуючись з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог, колегія суддів апеляційного суду зазначає наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та під час апеляційного розгляду, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.07.1986 р. по 11.08.1986 р., про що свідчить архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони від 31.03.1998 р. №51/1/2276 (а.с.8)

Згідно довідки № 963124 від 10.08.1986 р. № 222, виданої військовою частиною № НОМЕР_1 Міністерства оборони, ОСОБА_1 знаходився на учбових зборах з 18 червня по 11 серпня 1986 р., за місцем постійної роботи йому належить виплатити 100 % тарифної ставки (посадового окладу) за період з 18 липня по 10 вересня 1986 р., відпрацьовано 24 дні без вихідних ( а.с. 7).

З 18.12.1991 р. ОСОБА_1 . Первомайським управлінням праці та соціального захисту населення було призначено пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно наказу по шахті «Родіна» №19 від 15.02.2001 р. «Про перерахунок заробітної плати учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» (а.с.61) ОСОБА_1 було видано довідку про заробітну плату за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням премії 55% в зоні відчуження. (а.с.29). Довідка видана з одинарною тарифною ставкою, із застосуванням кратності.

З довідки від 12.09.2001 р., виданої шахтою «Родіна», вбачається, що ОСОБА_1 була донарахована та виплачена премія за серпень 1986 р. в розмірі 957,54 руб. Зазначена сума переведена в гривні та виплачена. Підстава: особовий рахунок ( а.с. 31).

З 01.03.2001 р. УПСЗН, а з 2002 року УПФУ в м. Первомайську позивачу на підставі спірної довідки, яка міститься в матеріалах пенсійної справи на ім'я позивача, була нарахована та виплачувалась пенсія , з 11.12.2006 р. як інваліду 2 групи.

З 01.08.2008 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Луганського окружного адміністративного суду від 29.09.2008р. та Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.12.2008 р., згідно з якими, було зобов'язано УПФУ в м. Первомайську перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.08.2008р. (а.с.62)

З 01.11.2011 р. розмір пенсії ОСОБА_1 знов був перерахований відповідно до Постанови КМУ №523 від 30.05.1997 р. «Про затвердження нового порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання , і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок було проведено за матеріалами пенсійної справи, за основу було взято довідку про заробітну плату за час перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС без номеру та дати, видану шахтою «Родіна» на підставі наказу №19 від 15.02.2001 р. Загальний розмір пенсії позивача склав 4105,91 грн., а з 01.12.2011 р. -4115,51 грн. (а.с.83)

Тобто, відповідач, беручи для перерахунку та виплати позивачу пенсії спірну довідку, зауважень до документів, на підставі яких був визначений заробіток за роботу в зоні відчуження, не мав, матеріалів пенсійної справи було достатньо для проведення цього перерахунку.

З 01.01.2012 р. розмір пенсії ОСОБА_1 розпорядженням УПФУ в м.Первомайську від 30.01.2012 р. (а.с.59) знов був перерахований на підставі постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок було проведено за матеріалами пенсійної справи, за основу було взято довідку про заробітну плату за час перебування в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, видану шахтою «Золоте» ДП «Первомайськвугілля» на запит УПФУ в м. Первомайську (а.с.58). Загальний розмір пенсії позивача склав 6199,51 грн.

Підставою для перерахунку пенсії на підставі такої довідки стало те, що, як зазначає відповідач, спірна довідка без номеру та дати, видана шахтою «Родіна» на підставі наказу №19 від 15.02.2001 р., не відповідає вимогам діючого законодавства та первинним документам, містить чисельні порушення.

Згідно ч.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011р. № 1210, вказаним Порядком визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 р. № 1240 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено з 1 січня 2005 року пенсії працівникам підприємств (установ, організацій), яких у 1986-1990 роках було призвано на спеціальні військові збори для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначати із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, у І зоні - 3). Пунктами 3,4,5 ч.3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 23.11.2011р. № 1210 передбачено, що у разі коли особа відпрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження, а якщо працювала менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні,а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Коли особа пропрацювала менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно п.6,7 Порядку, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (207с-86-п) (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку. Пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону 796-ХІІ видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків. відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за нормативними документами того часу. Зокрема, у 1986 році за: постановою ЦК КПРС, Президії ВР СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 р. №524-156; розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 р. №964-рс; постановою Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 №1031-рс; постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 р. №665-195 (постановою УРСР від 10.06.1986 р. №207-7).

Згідно наказу по шахті «Родіна» №19 від 15.02.2001 р. «Про перерахунок заробітної плати учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» (а.с.61) ОСОБА_1 було видано довідку про заробітну плату за час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням премії 55% в зоні відчуження. (а.с.29). Довідка видана з одинарною тарифною ставкою, із застосуванням кратності.

З довідки від 12.09.2001 р., виданої шахтою «Родіна», вбачається, що ОСОБА_1 була донарахована та виплачена премія за серпень 1986 р. в розмірі 957,54 руб. Зазначена сума переведена в гривні та виплачена. Підстава: особовий рахунок ( а.с. 31).

Наказом Головного управління ПФУ в Луганській області № 10 від 04.02.2003р. зобов'язано начальників управлінь Пенсійного фонду України в містах і районах Луганської області приймати до роботи видані підприємствами довідки про заробітну плату на підставі розсекречених документів та проводити перерахунки пенсій з урахуванням наданих довідок про заробітну плату з обов'язковим додаванням копій особових рахунків та наказів по підприємству про донараховану заробітну плату.

Відповідно до цього відповідачем в 2003 році проведений перерахунок пенсії позивачу. Посилання апелянта на те, що довідка про заробітну плату стала спірною лише в 2012 році колегія суддів не приймає до уваги, оскільки, згідно ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 12 грудня 2013 року у справі № 421/2215/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Первомайського міського суду Луганської області від 12 грудня 2013 року у справі № 421/2215/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддів Л.В.Ястребова

Д.В.Ляшенко

С.Ю.Чумак