Головуючий у 1 інстанції - Гонтар А.Л.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
30 січня 2014 року справа №229/3115/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: судді-доповідача Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 16 грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання протиправними дій, донарахування сум підвищення до пенсії та стягнення недоотриманої суми, -
09.07.2010 року ОСОБА_2 звернулася до Дружківського міського суду Донецької області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області, з урахуванням уточнень до позовної заяви просила суд: визнати незаконними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати їй підвищення до пенсії відповідно до ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.01.2007 року по 30.11.2010 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 24.11.2010 року позов задоволено: визнано незаконними дії відповідача, зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.01.2007 року по 30.11.2010 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011 року скасовано постанову Дружківського міського суду Донецької області від 24.11.2010 року та зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок і виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 09.01.2010 року по 30.11.2010 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. У задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.07.2013 року постанову Дружківського міського суду Донецької області від 24.11.2010 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011 року в частині позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 01.01.2007 року по 09.01.2010 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, скасовано та направлено справу на новий розгляд до суду першої інстанції, в іншій частині постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.03.2011р. залишено без змін.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 01.10.2013 року позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої суми за період з 01.01.2007 року по 09.01.2010 року, залишено без розгляду.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 01.11.2013 року скасовано ухвалу Дружківського міського суду Донецької області від 01.10.2013 року та справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання протиправними дій, донарахування сум підвищення до пенсії та стягнення недоотриманої суми за період з 01.01.2007 року по 09.07.2009 року, залишено без розгляду.
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 16.12.2013 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання протиправними дій, донарахування сум підвищення до пенсії та стягнення недоотриманої суми, задоволено частково: визнано дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Дружківці Донецької області щодо відмови перерахувати та виплатити підвищення до пенсії позивачу неправомірними; зобов'язано Управління Пенсійного Фону України в місті Дружківці в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 9 липня 2009 року по 9 січня 2010 року в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідач не погодився з вказаною постановою суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду. Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що остання не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області, отримує пенсію за віком, є членом сім'ї репресованого з політичних мотивів, була примусово переселена з постійного місця проживання, реабілітована згідно зі ст. 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» від 17.04.1991 року, що підтверджується довідкою Комісії з поновлення прав реабілітованих Харківської обласної ради від 23.12.1997року № 12/ 2678.
Позивач у період з січня 2007року по теперішній час отримує підвищення до пенсії, розмір якого обчислювався до 1 вересня 2008року з урахуванням розміру мінімальної пенсії 19 грн. 91коп., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002року №1, а з 1 вересня 2008року підвищення проводиться в розмірі 43грн. 52коп. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008року.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що пенсія позивача повинна обчислюватись відповідно до статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 03.01.2002року №1 та від 16.07.2008р. №654, посилаючись на пріоритетність законів над підзаконними актами.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції щодо задоволення позову зроблені на підставі всебічно досліджених доказів, обставинам справи дана правильна правова оцінка, а при прийнятті рішення вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначені пенсії підвищуються громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 2 Закону «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується зокрема для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, а також інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, встановлена частиною 3 ст. 46 Конституції України мінімальна соціальна гарантія для визначення пенсії та інших видів соціальних виплат, що є єдиним джерелом існування, - прожитковий мінімум, який встановлюється законом, не може бути зменшений ані законами, ані підзаконним нормативним актом. Органи державної влади повинні керуватися нормами Конституції України і законів України виходячи з мінімальних соціальних гарантій встановлених законами України і не можуть порушувати норми ст. 22 Конституції України. Інакше, при наявності конституційного права на соціальний захист невикористання мінімальних гарантій визначених законом є порушенням державою своїх конституційних зобов'язань.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнаються і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання Управління Пенсійного Фону України в місті Дружківці в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з 9 липня 2009 року по 9 січня 2010 року в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та задовольнити позовні вимоги з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу, є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 16 грудня 2013 року, залишити без задоволення.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 16 грудня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання протиправними дій, донарахування сум підвищення до пенсії та стягнення недоотриманої суми, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів О.В. Карпушова
Л.А. Василенко
М.М. Гімон