Ухвала від 28.01.2014 по справі 432/5251/13-а

Головуючий у 1 інстанції - Бондаренко Н.О.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 року справа №432/5251/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів:Васильєвої І. А., Яманко В. Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 09 грудня 2013 р. у справі № 432/5251/13-а (головуючий І інстанції Бондаренко Н.О.) за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_3 звернувся до Стахановського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Стаханові, Луганської області про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області у зв'язку з відмовою здійснити перерахунок пенсії по 2 групі інвалідності на підставі ст. 50, п. 4 ст. 54 діючого Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 р. в редакції Закону № 230/96ВР від 06.06.1996 року, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі заяви з дати звернення, тобто з 12.06.2013 року, стягнення на користь ОСОБА_3 не донараховану (несплачену) пенсію за липень - листопад 2013 року в сумі 27396,77 грн., зобов'язання в подальшому здійснити виплату пенсії відповідно до ст. 50, п. 4 ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в редакції Закону № 230/96 ВР, а також у зв'язку зі збільшенням мінімальної пенсії за віком.

Постановою Стахановського міського суду Луганської області від 09 грудня 2013 року в задоволені позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, становила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3, проходячи службу в збройних силах СРСР, в період з 28.01.1987 р. по 01.04.1987 p., брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом 2 групи (безстроково) яка пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, має статус ліквідатора аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, перебуває на обліку в Управлінні ПФУ м. Стаханова та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Станом на 01.06.2013 року розмір пенсії позивача становить 2279,70 грн. з яких: 1430,40 грн. - розмір пенсії з обмеженням (894,00 грн. х 160 %); 357,60 грн. - додаткова пенсія інв. II - групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (894,00 грн. х 40 %); 357,60 грн. - підвищення інв. війни II - групи; 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на проживання інв. війни; 84,10 грн. - державна адресна допомога.

Позивач звернувся з письмовою заявою на адресу Відповідача про перегляд порядку та розміру призначеної йому пенсії за 2 групою інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, в якому просив провести перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Управління Пенсійного фонду України в м.Стаханові Луганської області листом від 27 червня 2013 року № 135/11-2, відмовило позивачу в проведенні перерахунку згідно ст. 50 , п. 4 ст. 54 чинного Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796- ХН, в редакції Закону № 230/96ВР, посилаючись на п. 12 Постанови № 1210 відповідно до якого розмір пенсійних виплат, (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги) інв. 2-групи - учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, не може бути менше 225 % прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність (894,00 х 225 % = 2279,70 грн.).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, яка була чинною до 31 грудня 2007 року) передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом передбачено, що розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Згідно п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012р. № 5515, який набрав чинності з 01.01.2013р., норми і положення ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 закріплено, що в одних законах безпосередньо встановлено розміри соціальних виплат, а в інших їх визначення віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України. Відповідно до положень законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення порядку та розмірів соціальних виплат віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до п.11 Постанови КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мінімальний розмір пенсії становить для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: ІІ групи інвалідності - 160% прожиткового мінімум) для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п.13 Постанови КМУ від 23.11.2011р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячна додаткова пенсія інвалідам ІІ групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до Постанови КМУ від 28.12.2011р. №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» встановлено, що з 1 січня 2012 р. інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни І групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Розмір пенсії позивача станом на 01.06.2012 року складає 2279,70 грн., з яких: 1430,40 грн. - розмір пенсії з обмеженням (894,00 грн.х160%); 357,60 грн. - додаткова пенсія інваліду 2 гр. внаслідок Чорнобильської катастрофи (894,00 грн.х40%); 357,60 грн. - підвищення інваліду війни 2 гр.; 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни; 84,10 грн. - державна адресна допомога.

Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивача обчислена згідно норм чинного законодавства.

З огляду на вищенаведене, жодних правових підстав для задоволення позовних вимог позивача не має.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та спростовуються матеріалами справи.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 09 грудня 2013 р. у справі № 432/5251/13-а залишити без задоволення.

Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 09 грудня 2013 р. у справі № 432/5251/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв

Судді: В.Г.Яманко

І.А.Васильєва