Іменем України
23 січня 2014 р. (о 14:21) Справа №801/10407/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря судового засідання Цатурян С.О., представників сторін:
від позивача - Ющенко Т.А., посвідчення № 291, довіреність № 434-Д від 25.12.2013;
від відповідача - Климашевська Г.С., посвідчення № 132, довіреність № 14-16/03 від 08.01.2014;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства ДТЕК «Крименерго»
до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд)
про визнання протиправним та скасування припису № 04/01-12-004 від 23.10.2013 року, спонукання до виконання певних дій та визнання протиправними дій.
Суть спору: Публічне акціонерне товариство ДТЕК «Крименерго» (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд) про визнання протиправним та скасування припису від 23.01.2013 р. № 04\01-13-004, зобов'язання вчинити дії щодо зняття припису з контролю, визнання протиправними дій по проведенню перевірки припису № 04/01-13-001 від 17.04.2013 р. та винесення припису № 04/01-13-004 від 23.10.2013 р.
Представник позивача у судовому засіданні 23.01.2014 року позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 23.01.2013 року проти задоволення позову заперечували з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулює Закон України “Про електроенергетику” від 16.10.1997 №575/97-ВР (далі - Закон № 575).
Статтею 9 Закону № 575 визначено, що державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до абзацу третього частини третьої статті 27 Закону № 575 суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що у жовтні 2013 року посадовими особами Керченського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні був проведений державний нагляд - позапланова перевірка виконання припису від 17.04.2013 р. №04/01-13-001 (ППЕ) на енергетичних об'єктах Феодосійського ВЕМ ПАТ “ДТЕК Крименерго”.
За результатами перевірки відповідачем складений акт від 18.10.2013 № 04/07-46-088, в якому зафіксовано невиконання припису від 17.04.2013 р. № 04/01-13-001 (ППЕ).
Згідно статті 9 Закону № 575 інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
23.10.2013 року відповідачем виданий припис № 04/01-13-004 на адресу ПАТ “ДТЕК Крименерно”, яким приписано: до 01.04.2014 привести охоронну зону ВЛ-35кВ “Багерово С - Багерово в/ч” в прольотах опір №58-63 у відповідність до вимог пунктів 5, 8, 23 Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою КМУ від 04.03.1997 р. № 209 (а.с. 21).
Не погодившись із вказаним приписом № 04/01-13-004 від 23.10.2013 року, позивач оскаржив його до суду.
У відповідності до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Судом встановлено, що у листопаді 2011 року Державною інспекцією з енергонагляду у Кримському регіоні був проведений захід з державного енергетичного нагляду - позапланова перевірка на енергетичних об'єктах Феодосійській ВРЕС ПАО “Крименерго” у зв'язку з численними зверненнями з приводу аварійного стану ВЛ-35кВ “Багерово С - Багерово в/ч”, який оформлений актом від 08.11.2011 №04/01-13-021.
Під час перевірки було встановлено, що ВЛ-35кВ “Багерово С - Багерово в/ч” знаходиться на балансі ПАТ “Крименерго” з 1969 року.
Пунктом 23 Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою КМУ від 04.03.1997 р. № 209 (далі - ПОЕМ) визначено, що контроль за виконанням Правил здійснюється енергопідприємствами, у віданні яких перебувають повітряні лінії електропередачі, тобто позивачем.
За наслідками виїзду з представниками ФВРЕС виявлено, що на лінії в прольотах опір 58, 61-63 мешканцями порушена охоронна зона ВЛ, що перешкоджає проведенню робіт з підтримки ВЛ в працездатному стані. Зроблений висновок про порушення пунктів 8, 23 ПОЕМ - не дотримання охоронної зони ВЛ-35кВ “Багерово С - Багерово в/ч” в прольотах опір №58-63 в частині находження в ній житлових та господарських споруд, дерев.
За результатами перевірки, 15.11.2011 на адресу позивача винесений припис №04/01-01-103 - в термін до 01.10.2012 привести охоронну зону ВЛ-35кВ “Багерово С - Багерово в/ч” в прольотах опір №58-63 у відповідність до вимог пунктів 8, 23 ПОЕМ.
Відповідно до частини третьої статті 76 Земельного кодексу України уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про електроенергетику" в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.
Правовий режим зазначених охоронних зон визначений Правилами охорони електричних мереж, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 1997 р. N209.
У межах охоронних зон земельні ділянки використовуються з обмеженнями, що передбачені Правилами, в тому числі, цих обмежень повинні дотримуватись і особи, яким надана відповідна земельна ділянка в оренду для обслуговування об'єктів електричних мереж.
Згідно п.8 ПОЕМ забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема:
-будувати житлові, громадські та дачні будинки;
-саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок.
У листопаді 2012 року відповідачем проведений позаплановий захід з перевірки виконання припису від 15.11.2011, який оформлений актом від 16.11.2012 №04/07-46-031.
21.11.2012 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кримському регіоні винесено припис №04/03-01-001.
За результатом судового оскарження рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.02.2013 по справі №2а-14141/12/0170/5, яке набуло чинності 30.05.2013, у задоволені позову ПАТ “ДТЕК Крименерго” про визнання протиправним та скасування припису відмовлено.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.02.2013 у справі №2а-14141/12/0170/5 встановлено, що ПАТ “ДТЕК Крименерго” надані звернення до прокурора Ленінського району АР Крим з проханням проведення перевірки та вжиття заходів прокурорського реагування відносно осіб, які порушують охорону зону; до відділу Держкомзему АР Крим в Ленінському районі АР Крим з проханням провести перевірку та повідомити про власників (користувачів) земельних ділянок в межах охоронної зони; до Ленінській районній державній адміністрації з приводу проведення перевірки законності виділення земельних ділянок та забудови в охоронній зоні; фізичним особам, які порушують охорону зону, з вимогами знести будови та забезпечити доступ до опор, що є свідченням вжиття заходів з контролю за дотриманням обмежень охоронних зон лінії 35 кВ “Багерово С - Багерово в/ч.
В період з 08.04.2013 року по 12.04.2013 року посадовими особами Керченського відділення Держенергонагляду у Кримському регіоні проведений державний нагляд - позапланова перевірка виконання припису від 21.11.2012 р. № 04/01-13-001.
За результатами вищезазначеної перевірки складено акт 04/07-46-034 від 12.04.2013 року, в якому зафіксовано невиконання припису від 21.11.2012 р. № 04/01-13-001.
17.04.2013 року відповідачем на адресу ПАТ «ДТЕК Крименерго» видано припис № 04/01-13-001, яким приписано привести до 02.09.2013 року охоронну зону ВЛ-35кВ «Багерово С-Багерово в/ч» в прольотах опір №58-63 у відповідність до вимог пунктів 5, 8, 23 Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою КМУ від 04.03.1997 р. № 209.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.07.2013 року у справі № 801/5344/13-а, яка набрала законної сили 31.10.2013 року, задоволено адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Крименерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні (Держенергонагляд) про визнання протиправним та скасування припису, визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 17.04.2013 № 04.01-13-001.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, передбачене частиною першою статті 72 КАС України, варто розуміти так, що учасники адміністративного процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.
Отже, за змістом частини першої статті 72 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам (пункт 1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 6 березня 2008 року N 2).
Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, однак лише за умови, що встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача.
Застосовуючи зазначені критерії оцінювання до рішення суб'єкта владних повноважень - припису Держенергонагляду у Кримському регіоні від 23.10.2013 №04/01-13-004 за наявністю доказів про належне виконання припису № 04/01-13-001 від 21.11.2012 та скасування припису від 17.04.2013 № 04/01-13-001, суд вважає його таким, що винесений необґрунтовано, нерозсудливо, з порушенням принципу рівності перед законом.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування припису Держенергонагляду у Кримському регіоні від 23.10.2013 №04/01-13-004 належить задовольнити.
У задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вчинити дії щодо зняття припису з контролю, визнання протиправними дій по проведенню перевірки припису № 04/01-13-001 від 17.04.2013 р. та винесення припису № 04/01-13-004 від 23.10.2013 р. належить відмовити у зв'язку з тим, що позивачем невірно обрано спосіб захисту своїх прав та інтересів.
Законом України "Про електроенергетику" передбачено проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду перевірок як спосіб здійснення державного нагляду (колнтролю) в електроенергетиці та право видавати субєктам електроенергетики та споживачам енергії обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.07.2013 року у справі № 801/5344/13-а, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2013 року, визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 17.04.2013 № 04.01-13-001.
Таким чином, перебування приписуДержавної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 17.04.2013 № 04.01-13-001 на контролі є неможливим у звязку з його скасуванням.
Таким чином, на думку суду, достатнім способом захисту прав позивача, на думку суду, є визнання протиправним та скасування припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 23.10.2013 року № 04/01-13-004.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У судовому засіданні 23.01.2014 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, згідно зі ст. 160 КАСУ постанова складена у повному обсязі 28.01.2014 року.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні від 23.10.2013 року № 04/01-13-004.
3.Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (ЄДРПОУ 00131400) витрати зі сплати судового збору у розмірі 22,94 грн.
4. В задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кірєєв Д.В.