Справа: № 826/3618/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
Іменем України
21 січня 2014 року м. Київ
.Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;
суддів: Епель О.В., Федотова І.В.,
за участю секретаря: Бащенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської організації Всеукраїнської громадської організації «Громадська позиція» та ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 липня 2013 року у справі за позовом Київської міської організації Всеукраїнської громадської організації «Громадська позиція» та ОСОБА_2 до Київської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Публічне акціонерне товариство «Спеціальне науково - реставраційне проектне будівельно - виробниче підприємство «Укрреставрація», Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання нечинним та скасування рішення від 20.09.2012 року №137/8421,
Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Київської міської ради, в якому просили суд визнати нечинним та скасувати рішення від 20 вересня 2012 року №137/8421 «Про передачу публічному акціонерному товариству «Спеціальне науково - реставраційне проектне будівельно - виробниче підприємство «Укрреставрація» земельної ділянки для реконструкції будівлі під торгівельно - офісний центр та його обслуговування з благоустроєм та гостьовою стоянкою на Контрактовій площі, 4 у Подільському районі м. Києва».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 липня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивачі подали апеляційну скаргу з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, в якій просять скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 липня 2013 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні представник позивачів підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача та третіх осіб в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням Київської міської ради ІХ сесії VI скликання від 26 квітня 2012 року №522/7859 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Публічному акціонерному товариству «Спеціальне - реставраційне проектне будівельно - виробниче підприємство «Укрреставрація» на Контрактовій площі, 4 у Подільському районі м. Києва, орієнтовною площею 1,02 га в оренду на 5 років для реконструкції будівлі під торгівельно - офісний центр та його обслуговування з благоустроєм та гостьовою стоянкою згідно з планом - схемою; зобов'язано товариство у місячний термін звернутися до головного управління земельних ресурсів для отримання вихідних даних на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Рішенням Київської міської ради Х сесії VI скликання від 20 вересня 2012 року №137/8421 вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для реконструкції будівлі під торгівельно - офісний центр та його обслуговування з благоустроєм та гостьовою стоянкою на Контрактовій площі, 4 у Подільському районі м. Києва (п. 1 рішення); передано товариству, за умови виконання пункту 3 цього рішення, в короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 1,02 га для реконструкції зазначеної будівлі (п. 2 рішення).
На підставі вказаного рішення між Київською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано в Департаменті земельних ресурсів від 16.10.2012 року №85-6-00528.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, виходив з наступного.
Відповідно до статті 53 Земельного кодексу України до земель історико-культурного призначення належать землі, на яких розташовані пам'ятки культурної спадщини, їх комплекси (ансамблі), історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, музеї просто неба, меморіальні музеї-садиби.
Згідно частини першої статті 150 Земельного кодексу України до особливо цінних земель відносяться: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерновобуроземні глибокі і середньоглибокі; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму; землі, надані в постійне користування НВАО "Масандра" та підприємствам, що входять до його складу; дернові глибокі ґрунти Закарпаття; землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; землі природно-заповідного фонду; землі історико-культурного призначення. Вилучення особливо цінних земель для несільськогосподарських потреб не допускається, за винятком випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною першою статті 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини» визначено, що землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.08.2011 року №1380 виключено із списку пам'ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963р. № 970 «Про впорядкування справи обліку та охорони пам'ятників архітектури на території Української РСР», будівлю Гостинного двору (охоронний номер 872) на Контрактовій площі, 4, у місті Києві.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, на час прийняття оскаржуваного рішення земельна ділянка на Контрактовій площі, 4 у Подільському районі м. Києва площею 1,02 га не відносилася до земель історико - культурного призначення.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянтів на частину другу статті 150 Земельного кодексу України, відповідно до якої земельні ділянки особливо цінних земель, що перебувають у державній або комунальній власності, можуть вилучатися (викуплятися) для будівництва об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення (викуп) земельної ділянки погоджується Верховною Радою України, оскільки в даному випадку предметом оскаржуваного рішення є оренда земельної ділянки, а ні її вилучення або викуп.
Щодо доводів апелянтів про те, що вказана земельна ділянка знаходиться в межах Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», архітектурного заповідника та археологічної охоронної зони, що, у свою чергу, належать до земель історико-культурного призначення та особливо цінних земель, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів виходив з наступного.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 18 травня 1987 року №183 «Про оголошення комплексу пам'яток історичного центру м. Києва державним історико-архітектурним заповідником «Стародавній Київ» оголошено комплекс пам'яток історії та культури в межах історичного центру м. Києва державним історико-архітектурним заповідником «Стародавній Київ».
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1761 "Про занесення пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України" Державний історико-культурний заповідник "Стародавній Київ" внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України пам'ятки історії, монументального мистецтва та археології національного значення.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №979 від 17.05.2002 року «Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому Київської міської ради народних депутатів №920 від 16.07.79 року «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві» затверджено межі історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури на території м. Києва, а також статус історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури на території м. Києва. Згідно цього розпорядження до державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ» належить комплекси пам'яток історії та культури в межах історичного центру міста з історичним природним ландшафтом (див. схему): пл. Поштова (без її включення), лінія фунікулера (без його включення), пл. Михайлівська, вул. Велика Житомирська (з включенням забудови обох сторін), пров. Киянівський із включенням забудови обох сторін), вул. Смирнова-Ласточкіна, вул. Верхній Вал, вул. Набережно-Хрещатицька, Поштова площа (п. 1.3.1 Додатку № 1 ) до архітектурних заповідників належить, у тому числі, Контрактова площа на Подолі в межах червоних ліній (п. 1.1.5. Додатку № 1).
Відповідно до п. 2.2.1. Додатку № 1 Розпорядженням Київської міської державної адміністрації №979 від 17.05.2002 року «Про внесення змін та доповнень до рішення Виконкому Київської міської ради народних депутатів №920 від 16.07.79 року «Про уточнення меж історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві» до археологічної охоронної зони належить територія в межах: Поштова площа, Володимирський узвіз, вул. Трьохсвятительська, вул. Костьольна, майдан Незалежності, вул. Бориса Грінченка, вул. Прорізна, вул. Ярославів Вал, Львівська площа, вул. Воровського, вул. Обсерваторна, вул. Кудрявська, вул. Смирнова-Ласточкіна, вул. Верхній Вал і вул.. Нижній Вал, вул. Фрунзе, вул. Нижньоюрківська, схили гір до Кирилівських висот, Врубелівський узвіз, вул. Олени Теліги, вул. Фрунзе, вул. Оленівська, вул. Набережно-Лугова, вул. Набережно-Хрещатицька.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, земельна ділянка на Контрактовій площі, 4 у Подільському районі м. Києва площею 1,02 га. у вказаному переліку історико-культурних заповідників і зон охорони пам'яток історії та культури в м. Києві не значиться.
Будь-яких відомостей щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Київ», до складу б якого входила земельна ділянка на Контрактові площі, 4 у Подільському районі м. Києва сторонами суду не надано.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Київської міської організації Всеукраїнської громадської організації «Громадська позиція» та ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 липня 2013 року - змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Ухвалу у повному обсязі складено 27.01.2014 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: О.В. Епель
Суддя: І.В. Федотов
Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.
Судді: Епель О.В.
Федотов І.В.